4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory. Z tej okazji Gdańsk promuje znajomość preambuły Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Teksty preambuły pojawią się w gdańskich szkołach i na przystankach.
- Zaczynamy od “jedynki”, zamierzamy powiesić preambułę we wszystkich publicznych szkołach. Preambuła oddaje istotę przejścia z komunizmu do demokracji - tłumaczył uczniom I LO prezydent Adamowicz. - Pokazuje istotę wartości, na których zbudowane jest nasze państwo. A że w Polsce znajomość zasad tworzących demokratyczne państwo jest mała: nie znamy prawa, konstytucji, nie rozumiemy na czym polega trójpodział władzy, trzeba przypominać jej treść. My, Polacy hołdujemy patriotyzmowi wojennemu, wspominamy wojny i powstania, to jest na pewno ważne, ale niewiele niesie w przyszłość. Jestem zwolennikiem patriotyzmu państwowego. Zdecydowaliśmy się na demokrację, więc powinniśmy uczyć się jej reguł nawzajem, nikt nie rodzi się demokratą.
Teksty preambuły zawisną w gdańskich szkołach jako symbol wartości, które powinien znać każdy Polak. Na pewno w publicznych, choć prezydent zamierza zachęcić do tego kroku także szkoły niepubliczne. Akcja wieszania preambuły w szkołach jest inspirowana podobną inicjatywą w Słupsku. Docelowo preambuła będzie wisieć w każdej gdańskiej placówce edukacyjnej.
Wydrukowana preambuła od kilku dni jest też sukcesywnie rozwieszana na gdańskich przystankach, aby każdy mieszkaniec mógł przypomnieć sobie jej treść.
- Dlaczego szkoły? Bo chcemy, aby dzieci i młodzież w Gdańsku znały ten fragment najważniejszego dokumentu w państwie i wiedziały, z jakich wartości wywodzą się prawa i obowiązki obywateli - tłumaczył prezydent Adamowicz. - Że mamy zapisaną tam wspólną wiarę w uniwersalne wartości wywodzone z naszej historii. Że jesteśmy równi i w prawach, i w powinnościach
W gdańskiej “jedynce” tekst preambuły przeczytał Kajetan Olejko, uczeń klasy II e, biologiczno-chemicznej.
- Dlaczego zdecydowałem się odczytać preambułę? Moją pasją jest chemia, ale lubię też historię - powiedział Kajetan.- Jestem zaangażowany w sprawy samorządu szkolnego i uważam, że umieszczenie preambuły w szkołach to dobry pomysł. Pomijając kwestie polityczne, z której, kto jest strony, preambuła jest wstępem do konstytucji, a konstytucja jest podstawą prawa w naszym państwie, więc to bardzo ważne, aby każdy znał podstawowe zasady działania państwa, prawa, społeczeństwa.