• Start
  • Wiadomości
  • My dla Niepodległej - szkoły podsumowały obchody 11 Listopada

My dla Niepodległej. Zobacz, jak gdańskie szkoły podsumowały swój udział w święcie 11 Listopada

To prawdopodobnie jedyna taka inicjatywa w kraju. Wszystkie polskie szkoły organizują - każda na własną rękę - apele z okazji Narodowego Święta Niepodległości, ale tylko w Gdańsku spotykają się później na swoistym podsumowaniu. W środę, 22 listopada, w Europejskim Centrum Solidarności zebrało się ponad 420 uczennic i uczniów z 22 placówek oświatowych. Na początek był polonez w wyjątkowym wykonaniu.   
23.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka dziewczynej tańczy na scenie w biało-czerwonych strojach
Dzieci same przygotowały repertuar, stroje, dekoracje - pod okiem nauczycielek i nauczycieli, ale bez zaangażowania uczniów nic by się nie wydarzyło
fot. Paweł Marcinko/KFP

Dyrektorki i dyrektorzy chodzą poloneza 

Gala odbyła się w środę, 22 listopada, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Rozpoczęcie wyznaczono na godz. 11.11, co oczywiście już samo w sobie miało symboliczne znaczenie: 11 Listopada.

- Jestem wzruszona, że to się udało. Dzięki współpracy wielu szkół przygotowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. Myślę, że nie ma drugiego miasta w Polsce, gdzie dwadzieścia dyrektorek i dyrektorów wystąpiłoby z polonezem dla swoich uczniów - mówi Katarzyna Kędzioł, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8, inicjatorka gali “My dla Niepodległej”.

Poloneza chodzili nie tylko dyrektorzy szkół. W występie uczestniczyli także Grzegorz Szczuka, dyrektor Gdańskiego Centrum Usług Wspólnych i Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji UMG.

Pary chodzące poloneza na scenie
Dyrektorski polonez zebrał duże brawa od uczniowskiej publiczności
fot. Paweł Marcinko/KFP

Dzieci i młodzież - zaangażowani

Najważniejsze były oczywiście dzieci i młodzież szkolna. Uczniowie przygotowali wszystko od A do Z: repertuar, choreografię, stroje, ozdoby, plakaty. Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy i Zespół Szkół Kreowania Wizerunku zadbały o uczesanie i makijaż osób wychodzących na scenę. Uczniowie z Technikum Łączności przygotowali nagłośnienie.

W repertuarze znalazły się wykonywane solo lub zespołowo pieśni z różnych okresów ponad 100 lat polskiej historii. Recytowano wiersze. Dyrektorzy szkół czytali listy uczestników Powstania Warszawskiego.

W sumie wystąpiło ponad 420 dzieci.

Wszystko to we wspaniałych wnętrzach ECS. Skorzystanie z tego reprezentacyjnego miejsca było możliwe dzięki życzliwości władz samorządowych Gdańska. Na widowni można było zobaczyć Agnieszkę Owczarczak, przewodniczącą Rady Miasta Gdańska i radnego Andrzeja Kowalczysa, przewodniczącego Komisji Edukacji RMG.

Wypełniona publicznością widownia w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. Światło w sali jest przyciemnione
Na widowni, oprócz dzieci i młodzieży, zasiadali goście specjalni - m.in. kombatanci i przedstawiciele władz samorządowych Gdańska. Nz. po prawej: Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska i radny Andrzej Kowalczys, szef Komisji Edukacji RMG
fot. Paweł Marcinko/KFP

Jak wielkim darem jest wolność

Była to już druga edycja gdańskiej gali “My dla Niepodległej”. 

W audytorium ECS spotkały się cztery pokolenia. Byli uczniowie i ich nauczyciele, ale byli też nauczyciele emeryci z chóru, który zaśpiewał na zakończenie. Nade wszystko gośćmi honorowymi gali byli bardzo już nieliczni kombatanci, którzy wiekowo dobiegają już setki - to czwarte pokolenie. Są żywymi uczestnikami i świadkami trudnych polskich losów. 

Dyrektor Katarzyna Kędzioł podkreśla: - Piękna, żywa, lekcja historii. To wielki zaszczyt, że nasi uczniowie mogli osobiście zobaczyć i usłyszeć pana profesora Jerzego Grzywacza, który jako młody chłopiec z Szarych Szeregów uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. To ktoś, kto przeżył wiele i dlatego jest bardzo wiarygodny, gdy mówi młodym, jak wielkim darem jest wolność.   

MY DLA NIEPODLEGŁEJ - FOTOGALERIA:

 

TV

XI Grand Prix Fitness Aleksandry Kobielak