• Start
  • Wiadomości
  • „My dla Niepodległej”. W Europejskim Centrum Solidarności zabrzmiały „Mury” i pieśni patriotyczne

„My dla Niepodległej”. W Europejskim Centrum Solidarności zabrzmiały „Mury” i pieśni patriotyczne

Koncert w wykonaniu uczniów i kadry nauczycielskiej dwudziestu gdańskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczcił odzyskanie przez Polskę niepodległości, które świętujemy 11 listopada. W Europejskim Centrum Solidarności wybrzmiały najpiękniejsze pieśni, a na widowni zasiedli m.in. kombatanci i gdańscy seniorzy.
07.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koncert „My dla Niepodległej” odbył się 7 listopada w Europejskim Centrum Solidarności
Koncert „My dla Niepodległej” odbył się 7 listopada w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

15 lat temu powołano do życia Europejskie Centrum Solidarności: „Bez pluralizmu i tolerancji nie ma demokracji”

Symbolicznie, dokładnie o godzinie 11:11, w poniedziałek, 7 listopada, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności spotkali się uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy dwudziestu gdańskich placówek: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, by uczcić nadchodzące Święto Niepodległości.

Galę rozpoczął tradycyjny taniec - polonez w wykonaniu dyrektorek i dyrektorów gdańskich szkół. Gości powitali przedstawiciele placówek oświatowych i Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Zbliżamy się do kolejnej ważnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy świętować jak zawsze tańcem i śpiewem. Ale dziś, tutaj, w Europejskim Centrum Solidarności, dzieje się coś więcej niż tylko koncert z okazji Święta Niepodległości. Na jednej sali, w duchu jednej idei, łączymy wiele pokoleń - uczniów, nauczycieli, dyrektorów, seniorów, kombatantów - powitał przybyłych dyrektor Grzegorz Szczuka. - Nie jestem zaskoczony, że ten pomysł pojawił się w głowach nauczycieli i dyrektorów gdańskich placówek oświatowych - oni doskonale wiedzą, co to znaczy szkoła i przedszkole współpracy, co znaczy szkoła i przedszkole otwarte na otoczenie, na wszystkich ludzi, na integrowanie każdego dnia. Widać to i dziś - czasy są trudne, obłożenie zadaniami i wyzwaniami jest bardzo duże, a jednak 20 gdańskich placówek podjęło się tego wspólnego zadania, ćwicząc po godzinach. Dziękuję.

Na scenie tego dnia zaprezentowali się zarówno nauczyciele i dyrektorzy...
Na scenie tego dnia zaprezentowali się zarówno nauczyciele i dyrektorzy...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Czym jest dziś niepodległość?

Na widowni oprócz uczniów, nauczycieli i dyrektorów, zasiedli kombatanci i przedstawiciele środowisk niepodległościowych i solidarnościowych, gdańscy seniorzy, którym uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy w ten szczególny sposób chcieli podziękować za ich działania niepodległościowe i wolnościowe. Obecni na koncercie byli zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UMG Grzegorz Kryger, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddziału w Gdańsku Halina Mężyk, przedstawiciele Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, oraz przedstawiciele gospodarza imprezy - Europejskiego Centrum Solidarności.

- 11 listopada 1918 roku jest drogi w sercu każdego Polaka. Po przeszło 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją niepodległość, spełniły się marzenia wielu pokoleń. Ten dzień był ukoronowaniem wysiłku wielu trudnych lat, owocem bohaterskich zmagań żołnierzy, wielu powstań narodowych, ofiar tysięcy cichych bojowników o pełnię naszej niezależności politycznej. Przyczyniła się do tego praca światłych myślicieli, pedagogów, pisarzy, poetów i wielu tych, którzy swój trud bezinteresownie składali na ołtarzu ojczyzny - zwrócił się do gości dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ds. naukowych Europejskiego Centrum Solidarności.

Przypomniał, że w okresie PRL - do roku 1989 - Święto Niepodległości było zakazane.

- Polacy nie mogli obchodzić swojego najważniejszego święta. Organizowano je nielegalnie - robili to przedstawiciele opozycji demokratycznych, środowisk solidarnościowych, za co byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe - zauważył dr Przemysław Ruchlewski. - Dzięki ich uporowi możemy dziś żyć w wolnej, demokratycznej ojczyźnie, i możemy obchodzić Święto Niepodległości. 11 listopada społeczeństwo polskie ma okazję do przemyślenia planu na przyszłość - bo pamiętajmy, że o Polskę niepodległą, wolną i demokratyczną musimy dbać i pielęgnować ją stale, nie tylko 11 listopada.

- Niepodległość to stan ducha, wolność, zrozumienie dla naszej tożsamości, brak nieszczęścia i terroru, z jakim spotykają się teraz osoby w Ukrainie. To duch bycia sobą, wspólnego wybierania tego, co przed nami. Godzenia i kłócenia się na własną odpowiedzialność i na własny rachunek. To jest nasza niepodległość w naszym piękny, niepodległym kraju, w którym możemy mówić po polsku, śpiewać polskie piosenki, mamy niepodległość polityczną i gospodarczą - dodała zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.

Gdańsk przygotowuje się do 11 listopada. Parada Niepodległości znów przejdzie przez miasto

...jak i uczniowie szkół podstawowych i średnich
...jak i uczniowie szkół podstawowych i średnich
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzy pokolenia na scenie

Podczas uroczystości solo i chóralnie zaśpiewano kilkanaście piosenek i pieśni. Najmłodsza artystka miała zaledwie kilka lat - najstarsi wykonawcy kilkadziesiąt lat więcej. 

W bogatym repertuarze znalazło się kilkanaście piosenek i pieśni. „Przybyli ułani pod okienko” zabrzmiało w wykonaniu dyrektorów gdańskich szkół, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Przyjaciół Ziemi w Gdańsku wykonali „Taki kraj”, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35 „Maszerują strzelcy”. Zabrzmiały ponadto „Dziewczyna z granatem”, „Co to jest niepodległość”, „Uwierz Polsko”, „Pałacyk Michla” i „Żeby Polska”.

Oprócz pieśni legionistów młodzi gdańscy artyści odśpiewali również te, które na przestrzeni lat szeroko dotykały tematyki wolności i nadziei. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy wyśpiewali chóralnie „A my nie chcemy uciekać stąd”, zaś „Mury” - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza. Podczas występu solowego Weronika Sikora, uczennica Państwowych Szkół Budownictwa im. prof. Mariana Osińskiego, zaśpiewała „Miasto”.

Uczniowie zaangażowali się nie tylko wokalnie, przygotowali również prezentację multimedialną, sondę „Co to jest Niepodległość?”, oprawę fotograficzną i plakaty promujące wydarzenie. Zadbali także o makijaże występujących. Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy i Zespół Szkół Kreowania Wizerunku przygotowały fryzury występujących artystów.

Fotorelacja z uroczystości:

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia