Zajęcia z cyklu „Muzeum na wynos” obejmują szeroką tematykę, a przygotowane głównie dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie motorycznym, intelektualnym i sensualnym, ale nie tylko. Oferta skierowana jest do grup zorganizowanych, tj. ośrodków opiekuńczo - wychowawczych, szpitali, domów seniora i wszystkich tych placówek, które nie mają możliwości odwiedzenia muzeum osobiście.
- W trakcie zajęć popularyzujemy lokalne dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz z pasją i zaangażowaniem ułatwiamy dostęp do kultury – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska. - Wybór poszczególnej lekcji i jej szczegółowy zakres ustalamy podczas rozmowy z opiekunem. To pomaga nam poznać potrzeby grupy i jej członków - ich upodobania, charakter oraz zainteresowania. Na podstawie tych informacji tak dopasowujemy narzędzia, aby dotrzeć do każdego z uczestników i stworzyć mu możliwość pełnego współuczestniczenia w zajęciach.
Z oferty mogą skorzystać wszystkie placówki opiekuńczo-wychowawcze z Gdańska, Trójmiasta oraz województwa pomorskiego, których podopieczni z różnych względów nie mogą przyjechać do muzeum, a przez to są zagrożeni wykluczeniem z powodów medycznych bądź technicznych. Poszczególne tematy lekcji zostały dostosowane do odpowiednich zakresów wiekowych oraz do zakresu i stopnia niepełnosprawności.
- Możemy przyjechać do grupy przedszkolnej, uczniów szkoły podstawowej, licealistów, a nawet do Domu seniora - tłumaczy Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji.
Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie grupy zorganizowanej do Działu Edukacji Muzeum Gdańska. Tam specjalista pomoże wybrać temat spotkania i uzgodni termin przyjazdu. Wszystkie informacje na temat projektu udziela Dział Edukacji pod numerem telefonu +48 789 449 685.
Zajęcia trwają pełną godzinę zegarową i są bezpłatne.
- Prowadzimy je już od początku czerwca i jak dotąd, spotkały się z bardzo dobrym odbiorem – przyznaje Kryger. – Dlatego chcielibyśmy dotrzeć do jeszcze większego grona, nie tylko dzieci i młodzieży, ale także seniorów.
Zajęcia prowadzone są przez dwóch animatorów w sposób interaktywny. Do umówionej placówki przyjeżdżają z replikami zabytków. Organizatorzy nie podają jednak tematów zajęć. Dlaczego?
- Jesteśmy wrażliwi i otwarci na potrzeby drugiego człowieka! Lekcje w ramach projektu Muzeum na wynos dostosowane są do potrzeb uczestników - przekonują.