• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wirtualny spacer po wystawie "Nowa wrażliwość"

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wirtualny spacer po wystawie "Nowa wrażliwość"

Każdy chętny może skorzystać z wirtualnego spaceru po wystawie „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”. To nowa, wirtualna atrakcja Muzeum Narodowego w Gdańsku, które podobnie jak inne instytucje kultury w całej Polsce na razie musi pozostać zamknięte z powodu obostrzeń związanych z pandemią.
12.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spacer wirtualny po nowej wystawie „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”. W planach jest też oprowadzanie z kuratorem
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spacer wirtualny po nowej wystawie „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku”. W planach jest też oprowadzanie z kuratorem
mat. Muzeum Narodowego w Gdańsku

Wystawa „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku” była gotowa do udostępnienia zwiedzającym już pod koniec ubiegłego roku - wernisaż Muzeum Narodowe w Gdańsku planowało na 27 listopada. Niestety, pandemia covid-19 pokrzyżowała również i te artystyczne plany - Muzeum podobnie jak inne instytucje kultury nie tylko na Pomorzu, ale i w całej Polsce, pozostaje zamknięte dla odwiedzających dla odwołania.

Z tego powodu nowa wystawa, jeszcze nieprezentowana przed publicznością, przenosi się do internetu. Instytucja zaprasza na wirtualny spacer - to rozwiązanie, z którego korzystają dziś muzea na całym świecie. Dla wszystkich miłośników sztuki będzie to rzadka okazja zobaczenia niemieckiego ekspresjonizmu ze zbiorów gdańskiego Muzeum, liczącego niemal 130 prac z dziedziny malarstwa, ceramiki, rzeźby, grafiki i rysunku - ówczesne Muzeum Miejskie pozyskało prace artystów takich, jak choćby Ernst Barlach, Lovis Corinth, Georg Kolbe, Max Slevogt, Max Beckmann czy Emil Nolde.

Muzealnicy podkreślają, że kolekcja świadczyła o dobrej znajomości współczesnej sztuki i intuicji kolejnych dyrektorów, dzięki którym zbiór był systematycznie powiększany. W ocenie rosnących w siłę nazistów dzieła te reprezentowały sztukę wynaturzoną, którą należało usunąć z instytucji publicznych. W tym kontekście prezentowane na wystawie dzieła są świadectwem dużej świadomości ówczesnych władz Muzeum Miejskiego w Gdańsku, którym udało się tę wyjątkową kolekcję ocalić. Warto więc ją zobaczyć, choćby na razie tylko w takich warunkach, na jakie pozwala pandemia.

- Muzeum jest nadal zamknięte dla zwiedzających i będzie to tymczasem jedyna możliwość obejrzenia tej wystawy. Ale dzięki możliwościom, jakie daje technologia, w której wirtualny spacer został przygotowany przez firmę Skanowanie XYZ, już wkrótce będziemy zapraszać na oprowadzania online z udziałem kuratorów wystawy - zapowiada rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku, Małgorzata Posadzka.

Póki co, zwiedzać można samemu. Od wtorku, 12 stycznia, udostępniane są prace autorów, którzy zerwali z tradycyjnym nurtem akademickim i obowiązującym kanonem estetycznym, w imię twórczej autonomii i wolności. Nie bójmy się własnych interpretacji - artyści, tworząc w nowych, awangardowych konwencjach z przełomu XIX i XX wieku, odwoływali się przede wszystkim do emocji i intuicji widza, oczekiwali od niego wrażliwości i zaangażowania.

Aby wejść do wirtualnego oddziału muzeum i rozpocząć zwiedzanie wystawy, wystarczy kliknąć na ten link: „Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku” ONLINE.

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów