• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma wielkie plany. Jakie? [WIDEOCZAT]

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma wielkie plany. Jakie? [WIDEOCZAT]

Jakie plany rozwojowe ma Muzeum Historyczne Miasta Gdańska? Kiedy przekształci się w Muzeum Gdańska i kiedy będziemy mogli zwiedzać nowy oddział przy ulicy Rycerskiej? Jakie nowości przygotowało muzeum na tegoroczny sezon? Na m.in. te pytania odpowiedzieli dyrektor MHMG Waldemar Ossowski oraz jego zastępczyni Ewa Barylewska-Szymańska, w naszym wideoczacie Wszystkie Strony Miasta, nagranym wyjątkowo w Dworze Artusa.
06.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Uczestnicy rozmowy i ekipa realizacyjna Gdansk.pl na planie programu Wszystkie strony miasta w Dworze Artusa. 6 lipiec 2017 r.

 

18 lipca 2017 r. w Dworze Artusa, będącym jednym z ośmiu oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska pojawi się brytyjska para książęca: William i Kate. - Bardzo się cieszymy. W księdze pamiątkowej Dworu Artusa widnieją już wpisy m.in. księcia Karola i myślę, że będzie to doskonała okazja, żeby para książęca również się wpisała do księgi i uwieczniła w ten sposób swój pobyt - skomentowała wydarzenie w naszym cotygodniowym programie Wszystkie Strony Miasta zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska ds. merytorycznych, Ewa Barylewska-Szymańska.

Czytaj więcej: Kate i William w Gdańsku. Gdzie będzie można zobaczyć książęcą parę?

Wizyta, choć budzi największe emocje, nie jest jedyną atrakcją zaplanowaną przez gdańskie muzeum w najbliższym czasie. Będzie ich wiele, bo jak tłumaczy dyrektor MHMG Waldemar Ossowski, mamy teraz „czas muzeum”, czego dowodem są liczni zwiedzający - w sumie polskie muzea w 2016 roku odwiedziło 33 miliony osób. - Jest to trend krajowy, ogólnopolski, ale także światowy - podkreśla Ossowski. - Każda instytucja muzealna w Polsce co roku jest zobowiązana dostarczyć do Głównego Urzędu Statystycznego dane dotyczące statystyk. Na ich podstawie możemy prześledzić, że co roku średnio o około 10 procent wzrasta frekwencja we wszystkich muzeach. Podobny wskaźnik odnotowaliśmy w naszym muzeum - w ubiegłym roku niecałe 10 procent więcej odwiedziło wszystkie nasze oddziały.

 

Programowi - realizowanemu w Dworze Artusa na żywo - przyglądali się turyści i mieszkańcy

 

W tym roku MHMG może pochwalić się jeszcze lepszą frekwencją - wskaźnik osiągnął 16 procent. - To prawdopodobnie zasługa Muzeum II Wojny Światowej. Stało się atrakcją, przyciągającą kolejne rzesze zwiedzających, którzy oglądają nie tylko tę nową atrakcję, ale również wracają do naszych oddziałów - komentuje Ossowski.

Goście w programie zdradzili także informacje dotyczące nowych inicjatyw, pomysłów i planów muzeum na najbliższy czas. Jednym z wyjątkowych wydarzeń będzie zaplanowany na 8 lipca 2017 r.  w Twierdzy Wisłoujście dwudniowy festiwal historyczny „Wisłoujście 1628”, podczas którego odbędzie się spektakularna inscenizacja. - Chcemy przypomnieć wydarzenia historyczne, bardzo ważne, które miały miejsce w nocy z 5 na 6 lipca 1628 roku. Wówczas Szwedzi, którzy zostali pół roku wcześniej pobici pod Oliwą postanowili dokonać niespodziewanego ataku na stacjonujące przy twierdzy okręty floty królewskiej i je zniszczyć - zapowiada dyrektor.

Zobacz też: Nie świeci, ale cieszy. Lampa smolna już na Ratuszu Głównomiejskim

Wdalszej części programu rozmawialiśmy m.in. o planach muzeum na ten i przyszły rok, o nowym budynku dla Muzeum Gdańska, w którym znajdzie się wystawa stała opowiadająca o historii naszego miasta, i o nowej chlubie gdańskiego ratusza - latarni smolnej.

Obejrzyj cały program:

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów