• Start
  • Wiadomości
  • Nasza rozmowa. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski: "Musimy bronić samorządności"

"Musimy bronić samorządności". Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w rozmowie z Gdańsk.pl

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes zarządu Unii Metropoliii Polskich gościł w Gdańsku na uroczystościach drugiej rocznicy śmierci Pawła Adamowicza. W piątek, 15 stycznia, nagraliśmy rozmowę z prezydentem Truskolaskim o wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi samorządami, możliwych scenariuszach w związku z trwającą epidemią, ta także o tym, dlaczego podpisał się pod apelem o jak najszybsze rozpoczęcie procesu zabójcy Pawła Adamowicza.
17.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Truskolaski podczas debaty Solidarność i Pokój. Miasto jako europejska wspólnota , która odbyła się w gdańskim ECS we wrześniu 2019 roku
Prezydent Truskolaski podczas debaty "Solidarność i Pokój. Miasto jako europejska wspólnota", która odbyła się w gdańskim ECS we wrześniu 2019 roku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Unia Metropolii Polskich skupia 12 największych miast kraju. Od półtora roku roku nosi imię Pawła Adamowicza. Kto był inicjatorem nadania imienia?

- Muszę nieskromnie powiedzieć, że ja, i to w dniu, kiedy wracałem z pogrzebu - mówi Tadeusz Truskolaski. - Jadąc samochodem takiego tweeta, czyli informację w mediach społecznościowych zamieściłem, że zainicjuję to, i po pół roku udało się przegłosować jednogłośnie tę inicjatywę. Dlaczego? Można powiedzieć, że Paweł mimo młodego wieku był wybitnym samorządowcem, był przez 20 lat prezydentem Miasta Gdańska, ale też osiem lat prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich, czyli jako jedyny, który pełnił tę funkcję przez dwie kadencje. To właściwie, tak naprawdę uzasadniać nie trzeba. Oddał też swoje młode w sumie życie, w stosunku do mnie, bo jestem siedem lat od niego starszy, jeśli chodzi o rok urodzenia - (...) Poza tym był też ofiarą hejtu, ofiarą mowy nienawiści, języka nienawiści, a swoim życiem prezentował inne wartości, prezentował zupełnie co innego i z jednej strony nastąpiło takie zderzenie, że człowiek, który był wybitnym humanistą, który właśnie pomagał uchodźcom z Aleppo, który również - co często było przeciwko niemu kierowane - brał udział w Marszach Równości, ale nie dlatego, że był jakby zwolennikiem tego ruchu, tylko dlatego, że tam byli ludzie i on chciał wyrazić dla nich swój szacunek.  

Obecnie zbierane są głosy pod apelem o jak najszybsze rozpoczęcie procesu zabójcy Pawła Adamowicza. Od 11 stycznia podpisało się już ponad 18 200 osób. Swoje nazwisko pod apelem może umieścić każda dorosła osoba, za pośrednictwem internetu, pod adresem petycjeonline.com.

- Byłem jednym z pierwszych, którzy zadeklarowali poparcie dla tego apelu, jak tylko prezydent Dulkiewicz się o to zwróciła - dlatego, że ta sprawa musi być wyjaśniona, sprawca musi być ukarany - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski. - I tutaj widać opieszałość organów ścigania. Dwa lata, jak sprawca został ujęty i nie rozpoczął się proces. To jest naprawdę skandal. To znaczy, że komuś przeszkadza to, co ten zabójca może powiedzieć, bo po prostu że to był mord polityczny, my wszyscy wiemy, ale władzy to jest nie na rękę, bo najprawdopodobniej, oczywiście ktoś był może nie bezpośrednim, ale pośrednim inspiratorem tego mordu i to podczas procesu może ujrzeć światło dzienne, a tego rządzący nie chcą.     

W rozmowe prezydent Truskolaski wypowiedział się także na temat wyzwań, jakie stoją przed Unią Metropolii Polskich i całym krajowym samorządem. Inny wątek rozmowy dotyczy recesji wywołanej pandemią koronawirusa i perspektywami rozwoju sytuacji ekonomicznej kraju i samorządów.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim:

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!