Mural legendy żużla Zenona Plecha odsłonięty w Gdańsku. To był Złoty Chłopak

Zenon Plech, jeden z najlepszych polskich żużlowców, jest bohaterem muralu na stadionie żużlowym w Gdańsku. W barwach Wybrzeża jeździł w latach 1977-87. Był wicemistrzem świata. Miał pseudonim Golden Boy - Złoty Chłopak
24.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
duży kolorowy obraz na ścianie
Twórcy muralu Zenona Plecha - Bartosz Piosik i Małgorzata Siewert - z ich pracą w tle
fot. Mirosław Siewert

Mural można oglądać na stadionie żużlowym w Gdańsku, na murze warsztatu, w którym Plech przygotowywał motocykle do biegów. 

Mural został odsłonięty uroczyście w poniedziałek, 23 września. Jego autorami są Bartosz Piosik, absolwent ASP w Gdańsku na wydziale grafiki i malarstwa, oraz Małgorzata Siewert, właściciele firmy "Dźwigamy", zajmującej się grafiką artystyczną i reklamową.  

Jak mówi Piosik rodzina, w tym syn Plecha, Krystian, wybrali ich ulubione zdjęcie z czasów młodości żużlowca i ono posłużyło za wzór. Na otwarciu byli rodzina Plecha, kibice Wybrzeża, a miasto reprezentował wiceprezydent Piotr Borawski.  

Przypomnijmy, że Zenon Plech w Wybrzeżu startował od 1977 roku. W barwach gdańskiego klubu odnosił największe sukcesy, w tym tytuł indywidualnego wicemistrza świata oraz srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw świata w jeździe parami i w drużynie. 

Jak pisze Adam Mauks z portalu Zawsze Pomorze, mural powstał dzięki zaangażowaniu i pomysłowi syna żużlowca - Krystiana Plecha z Orlen Akademii Sportu Wybrzeże oraz kibiców z Razem Tworzymy Wybrzeże, a także wsparciu Piratów Gdańsk. 

kibice z racami na dachu budynku
Na odsłonięciu pojawiła się rodzina i kibice
fot. Mirosław Siewert

Kim był Zenon Plech

Urodził się 1 stycznia 1953 roku w Zwierzynie, wsi w województwie lubuskim. Był wychowankiem Stali Gorzów Wielkopolski. W 1973 roku na torze w Chorzowie wywalczył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Świta na żużlu (mistrzem został Jerzy Szczakiel).

W latach 1977-87 do końca sportowej kariery reprezentował barwy Wybrzeża Gdańsk. Już jako gdańszczanin po raz drugi - w 1979 roku, także w Chorzowie - stanął na podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. Tym razem był drugi. Przegrał tylko z fenomenalnym Ivanem Maugerem z Nowej Zelandii. Łącznie osiem razy uczestniczył w finałach indywidualnych mistrzostw świata.

Medali mistrzostw świata miał więcej: zdobywał je także w drużynie (srebro i trzykrotnie brąz) i parami (srebro i czterokrotnie brąz).
Plech pięć razy był mistrzem Polski (1972, 1974, 1979, 1984, 1985), ten rekord pobił dopiero po latach Tomasz Gollob. Trzykrotnie zdobywał Złoty Kask (1973, 1974, 1978). 

Przez kilka sezonów ścigał się w lidze angielskiej, wtedy najlepszej na świecie. Był zawodnikiem Hackney Hawks i Sheffield Tigers, kibice mówili o nim „Golden Boy".

Wybrzeże Gdańsk z Zenonem Plechem w składzie zdobyło dwa razy wicemistrzostwo Polski (1978, 1985). Sam Plech aż sześciokrotnie był najskuteczniejszym zawodnikiem ekstraligi (w tamtych czasach pierwszej ligi) - 1973, 1974, 1978, 1979, 1981, 1984.

Po zakończeniu sportowej kariery był trenerem, m.in. Wybrzeża, Stali Gorzów, WTS-u Wrocław, Polonii Bydgoszcz. Był też komentatorem telewizyjnym.

W Gdańsku zajmował się też szkoleniem młodych zawodników startujących na minitorze. W latach 1994-1998 był radnym Miasta Gdańska. 

Zenon Plech chorował na cukrzycę. Zmarł 25 listopada 2020 roku.

TV

Mobilna akcja zbiórki krwi na parkingu Urzędu Miejskiego