• Start
  • Wiadomości
  • Długie Ogrody na nowo. Ruszył konkurs na koncepcję zagospodarowania

Długie Ogrody na nowo. Ruszył konkurs na koncepcję zagospodarowania

Miasto Gdańsk, wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, ogłosiło jednoetapowy, nieograniczony konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ul. Długie Ogrody -jako przedłużenia Traktu Królewskiego z odtworzeniem alei drzew. Prace konkursowe spełniające wymogi regulaminu składać można do 8 listopada br.
26.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment ulicy, na której stoją samochody osobowe, w tle zabudowa kamienic
Jak zagospodarować ul. Długie Ogrody? Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przywrócić ul. Długie Ogrody dawną świetność

Rewitalizacja ul. Długie Ogrody dotyczyć ma terenu o powierzchni około 2,7 ha, na odcinku od Mostu Stągiewnego do estakady w ciągu ul. Elbląskiej. Miastu zależy na tym, by ulica ta odzyskała blask i dawną świetność. Konieczne jest zatem kompleksowe przebudowanie drogi oraz jej otoczenia, a także odtworzenie alei drzew w ciągu ulicy.

Zgodnie z założeniem, miejsce to zyska przede wszystkim więcej zieleni dzięki ograniczeniu liczby miejsc postojowych. W projektach konkursowych ich autorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na walory kompozycji architektonicznej i urbanistycznej, wpływające na atrakcyjność okolicy, uwzględnienie aspektu historycznego oraz jakość i poprawność przyjętych rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych. Ważne jest również, by prace zawierały rozwiązania proekologiczne i proklimatyczne możliwe do zrealizowania.

Ulica Długie Ogrody. Jakich zmian chcą mieszkańcy?

na zdjęciu kobieta w ciemnych włosach i okularach, mówi do dziennikarskich mikrofonów
O założeniach konkursu opowiadała podczas briefingu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Konkurs nieograniczony, jednoetapowy

Konkurs na koncepcję zagospodarowania ul. Długie Ogrody ma charakter jednoetapowy, nieograniczony i realizacyjny. Oznacza to, że każdy zainteresowany spełniający wymagania określone w regulaminie może zgłosić swój pomysł, a zwycięzca zostanie wyłoniony podczas posiedzenia komisji konkursowej. Projekt musi spełnić wszystkie przyjęte kryteria.

W sobotę otwarcie 764. Jarmarku św. Dominika. Co nas czeka w pierwszy weekend?

Praca najlepszego autora lub zespołu autorskiego zostanie wybrana przez sąd konkursowy, w którym zasiada 12 specjalistów z dziedziny architektury i urbanistyki oraz przedstawicieli Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Biura Architekta Miasta, Biura Rozwoju Gdańska i Związku Uczelni Fahrenheita. Autor zostanie także zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu.

Łączna pula nagród w konkursie wynosi 120 tys. zł. Prace można składać do 8 listopada, do godz. 14.00, poprzez platformę eZamówienia oraz w formie usztywnianych plansz, skoroszytu i pendrive’a bezpośrednio w siedzibie organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest w połowie grudnia.

Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

Oprac. KG

TV

Być mistrzem