• Start
  • Wiadomości
  • Możesz pomóc osobie bezdomnej - wystarczy sygnał. Zadzwoń, nie bądź obojętny!

Możesz pomóc osobie bezdomnej - wystarczy sygnał. Zadzwoń, nie bądź obojętny!

Prosimy gdańszczanki i gdańszczan oraz turystów o czujność i przekazywanie sygnałów o osobach w kryzysie bezdomności, przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Szczególnie w czasie epidemii to ważne, by dotrzeć do potrzebujących z ofertą wsparcia i przekonać ich do jej przyjęcia.
23.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kontenery mieszkalno-użytkowe przy ulicy Zielonogórskiej, które zabezpieczyło Miasto
Kontenery mieszkalno-użytkowe przy ulicy Zielonogórskiej, które zabezpieczyło Miasto
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- Widząc osobę w kryzysie bezdomności reagujmy, nie bądźmy obojętni - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. - Wystarczy telefonicznie skontaktować się z naszymi pracownikami, którzy postarają się pomóc potrzebującemu człowiekowi. Proszę pamiętać, że czasem taki sygnał naprawdę może być na wagę zdrowia lub życia osoby bezdomnej.

Przez cały rok pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło w Gdańsku oraz służby miejskie prowadzą działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności. W obecnej sytuacji pandemii docierają do osób potrzebujących, proponują im kompleksowe wsparcie. Obejmuje ono udzielenie: schronienia, pomocy żywnościowej, rzeczowej, finansowej, poradniczej, aktywizującej i higienicznej.

Pomoc dla osób bezdomnych podczas epidemii: mieszkania-izolatki, możliwość odkażania


Przypomnijmy, że w związku z reżimem sanitarnym przyjęcie osoby potrzebującej do schroniska lub noclegowni, poprzedza odbycie przez nią kwarantanny. Do tego celu służą cztery domki i dziesięć kontenerów mieszkalno-użytkowych, które zabezpieczyło miasto przy ulicy Zielonogórskiej.

 

Pomieszczenia dla potrzebujących są 2- i 3-osobowe. Są także izolatki
Pomieszczenia dla potrzebujących są 2- i 3-osobowe. Są także izolatki
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

To w związku z obowiązującymi obostrzeniami epidemicznymi oraz w trosce o osoby doświadczające bezdomności. Na zlecenie MOPR, obsługą obiektów oraz opieką nad ich mieszkańcami zajmuje się Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Od kwietnia tymczasowe schronienie znalazło tam już łącznie blisko 100 potrzebujących.

Dla osób doświadczających przemocy całodobowy numer alarmowy - 797 909 112



Informacje o potrzebujących prosimy kierować do:

  • Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel. 58 522 38 20 (poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. 7.30-15.30, środa od 8.00 do 17.00, piątek od 7.30 do 14.30) 
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel. 986

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole