Mozartiana 2023 już w parku Oliwskim

W środę, 23 sierpnia, koncertem Orkiestry Reprezentacyjnej RP, umundurowanej jak w czasach Księstwa Warszawskiego, zakończył się pierwszy wieczór Mozartiany 2023 w parku Oliwskim. Festiwal zaprasza również najmłodszych widzów, dla których już o godz. 17.00 wystąpi niezwykły Teatr Marionetek z pałacu Schönbrunn. Zobacz zdjęcia z koncertu inauguracyjnego. 
24.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwie kobiety w strojach z epoki i białych perukach pozują do zdjęcia z dziećmi, uśmiechają się wszyscy, mężczyzna trzyma złotą ramę w dłoniach
Podczas Mozartiany, po alejkach barokowego parku Oliwskiego przechadzają się postaci w XVIII-wiecznych strojach. Festiwalową przestrzeń reżyseruje Tomasz Czarnecki, a w wiedeńskich przechodniów wcielają się aktorzy Teatru Komedii Valldal
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Tych wystaw już wkrótce nie zobaczysz. Niezwykłe aparaty, malarstwo, grafiki...

Po trzech dniach koncertowych w Wielkiej Hali Dworu Artusa, od środy, 23 sierpnia, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski “Mozartiana” przeniósł się na kolejne dni do parku Oliwskiego.

A tam, w bajkowej scenerii barokowego parku, po którym przechadzają się postaci w XVIII-wiecznych strojach, koncerty plenerowe rozpoczęły spektakularnie dwie orkiestry. 

Zespół orkiestry kłania się po koncercie. Wszyscy w strojach galowych, na czele dyrygent z pałeczką w ręce
Jako pierwsza na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpiła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kończy się remont Teatru Wybrzeże. Otwarcie Dużej Sceny pod koniec września

Jako pierwsza na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpiła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. W ich repertuarze znalazły się dwa Divertimenta D-dur - KV 136 i KV 205 oraz Koncert skrzypcowy A-dur KV 2019.

Solistą koncertu był jeden z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia Janusz Wawrowski

„Mozartiana” 2023. Koncerty w parku Oliwskim i archikatedrze, klasyczne i jazzowe. Do piątku

Po nich na plenerową scenę wkroczyła orkiestra koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją mjr. Dariusza Kaczmarskiego oraz ppłk. Marcina Ślązaka.

Powstały podczas II wojny światowej zespół, po wielu latach doskonalenia, wzbogacił tak bardzo repertuar i instrumentarium, że dziś nie grywa już tylko patriotycznego repertuaru, ale również klasyczny i rozrywkowy. Pełny skład orkiestry to 55 muzyków. 

Trzej muzycy w mundurach z czasów z Księstwa Warszawskiego. Jeden z nich trzyma w dłoniach klarnet
Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zagrała na Mozartianie po raz pierwszy. Ale chyba nie po raz ostatni
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Publiczność w oliwskim parku wysłuchała w ich interpretacji fragmentów oper Wolfganga Amadeusza Mozarta “Czarodziejski flet” i “Don Juan”, ale z twistem, bo opracowanie na orkiestrę dętą oraz jazzowe aranżacje tematów Mozarta przygotowali kompozytorzy m.in. Tomasz Szymuś i Krzysztof Herdzin.

Dodatkową atrakcją był wizerunek artystów, którzy wystąpili w stroju reprezentacyjnym, stylizowanym na mundury na epoki Księstwa Warszawskiego.

Zobacz zdjęcia z koncertu inauguracyjnego Mozartiany

Dziś marionetki wprost z Wiednia

W czwartek, Mozartiana rozpocznie się spektaklem dla dzieci. O godz. 17 wystąpi Teatr Marionetek z pałacu Schönbrunn. Wiedeński teatr odwiedził Gdańsk, i Polskę, po raz pierwszy osiem lat temu, przywożąc ze sobą kilka ton sprzętu, kilkadziesiąt marionetek i pięciu aktorów poruszających nimi, a trzeba wiedzieć, że ich technika nie ma sobie równych.

- Na świecie istnieją dwa może trzy teatry marionetkowe, które stosują taki sposób animacji lalek - zdradził w 2015 r. Werner Hierzer, dyrektor wyjątkowego teatru o 250 letniej tradycji.

W wykonaniu wiedeńczyków obejrzymy romantyczny balet. Główni bohaterowie spektaklu Zosia i Tomek spotkają się o zmierzchu w parku, w którym pojawią się także skrzat Puk, świetliki i motyle. Kiedy nieśmiałą parę zmorzy sen, trafią do krainy Różowej Wróżki i Króla Motyli, gdzie kwiaty tańczą z pawiem, jest też Puk i jednorożec. A wszystko to przy dźwiękach XIII Serenady D-dur na instrumenty smyczkowe, jednego z najbardziej znanych utworów Mozarta, tzw. “Małej nocnej muzyczki”, bo tak przetłumaczyć możemy niemiecki tytuł “Eine kleine Nachtmusik”. 

Poznaj Teatr w Oknie: miejsce koncertów, warsztatów, stand upu i teatru

Włoskie słowo „serenada“ oznacza utwory grywane w ogrodach w ciepłe, letnie wieczory - miejmy więc nadzieję, że taki właśnie wieczór czeka nas dziś w parku Oliwskim.

Z polany przy altanie słuchacze przeniosą się na dziedziniec Pałacu Opatów, by wysłuchać opery “Łaskawość Tytusa” i jazzowego Tomasz Chyła Quintet, w składzie: Tomasz Chyła – skrzypce; Emil Miszk – trąbka; Krzysztof Hadrych– gitara; Konrad Żołnierek – kontrabas i Sławomir Koryzno – perkusja.

Koncert finałowy w sobotę

Święto Mozarta w Gdańsku zakończy się jak zawsze koncertem w archikatedrze oliwskiej. Wielką mszę c-moll KV 427 usłyszymy w sobotę, 26 sierpnia 2023, o godz. 21, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego oraz Akademie für Alte Musik Berlin. Soliści: Lucy Crowe (sopran I), Valentina Coladonato (sopran II), Aleksander Kunach (tenor) oraz Leszek Skrla (bas).

To jedyne biletowane wydarzenie festiwalu.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!