Mozartiana zapraszają! Muzyka wybitnego kompozytora, siedem dni, trzy miejsca - do soboty

XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do soboty (18-24 sierpnia). To siedem dni z wybitnymi wykonawcami i twórczością genialnego kompozytora epoki klasycyzmu. W programie wydarzenia symfoniczne, operowe i kameralne - warto zajrzeć do programu, wybrać dla siebie te najciekawsze.
17.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa zdjęcia zestawione obok siebie. Po lewej stronie widzimy kobietę w eleganckiej bluzce o złotym wzorze, siedzącą na tle ozdobnej ściany, a po prawej stronie znajduje się mężczyzna w białej koszuli, patrzący prosto w obiektyw.
Anna Firlus i Dawid Biwo zainaugurują festiwal Mozartiana koncertem kameralnym. Z tej okazji nagrali specjalne zaproszenia
mat. artystów

Czytaj także: W sobotę premiera Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej: musical w reżyserii Pawła Aignera. Wstęp wolny

Mozart Kameralnie to wyjątkowe, jedyne tego rodzaju wydarzenie podczas tegorocznego, XIX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, którego organizatorem jest Polski Chór Kameralny. Koncert zainaugurował festiwal w niedzielę, 18 sierpnia. W Dworze Artusa - oddziale Muzeum Gdańska, które na czas Mozartianów udostępnia melomanom tę piękną, zabytkową przestrzeń na mniejsze koncerty, zabrzmi pianoforte - historyczny instrument z rodziny cytr.

Zasiadła przy nim Anna Firlus - solistka i kameralistka, organistka i klawesynistka, wykonująca zarówno repertuar renesansowy, jak i współczesny. Artystka jest członkiem {oh!} Orkietry, współpracuje ponadto z wieloma innymi zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej. Występowała na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Bayreuth Barock Festspiele, Letni slavnosti stare hudby w Pradze, Misteria Paschalia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej EUFONIE, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy, All'improvviso, Musica Poetica w Tarnowie czy Muzyka na Szczytach w Zakopanem. Jej płyty „Gamba Sonatas”, którą nagrała wraz z mężem Krzysztofem Firlusem, oraz „Concerto Grosso: Emigre To The British Isles. Music By F. Scarlatti”, nagrana z {oh!} Orkiestrą Historyczną, były nominowane do prestiżowych nagród Fryderyki, a album „C.F. Abel - Sonatas from the Maltzan Collection” zdobyły nominację do nagrody International Classical Music Award 2020.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Anna Firlus nagrała zaproszenie na pierwszy koncert festiwalu Mozartiana:

Przy wtórze dźwięków tego wyjątkowego instrumentu zaśpiewał obdarzony pięknym, głębokim głosem (bas) - Dawid Biwo, laureat wielu prestiżowych wyróżnień: m.in. pierwszych nagród w konkursie im. M. Karłowicza w Krakowie, w konkursie im. L. Różyckiego w Gliwicach i w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku. Zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2008 roku, rolą w operze „L’amante di tutte” B. Galuppiego, następnie wystąpił w dziełach Donizettiego, J. Straussa, Rameau, Pergolesiego czy Mozarta, wystawianych na najważniejszych scenach operowych w kraju i za granicą. Specjalizuje się także w wykonawstwie muzyki dawnej. Ma na swoim koncie udział w licznych ważnych festiwalach, takich jak Utrecht Oude Muziek, Early Music Festival New York, Festiwal Bachowski w Gliwicach czy Festiwal Bachowski w Świdnicy.

W Gdańsku pojawił się nieprzypadkowo - wraz z Polskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego uczestniczył w nagraniu „Nieszporów” Sławomira Czarneckiego. Współpracował z takimi zespołami i orkiestrami, jak m.in.: Capella Cracoviensis, Risonanza, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Il Giardino d’amore, {oh!} Orkiestra, Capella Regia Polona,, Arte dei Suonatori, czy gdański Goldberg Baroque Ensamble.

Zaproszenie od Dawida Biwo na koncert:

W poniedziałek, w tym samym miejscu, Paweł Gusnar ze swoim zespołem Warsaw Saxophone Ensemble zaprezentuje utwory patrona Festiwalu zaaranżowane na pięć saksofonów. Cykl koncertów w Dworze Artusa zakończy niemiecki kwartet skrzypcowy Stefana Hempela.

Czytaj także: Nowy numer magazynu teraz! Na sierpień i wrzesień, bezpłatnie

Na zdjęciu widoczne są trzy uśmiechnięte, młode kobiety ubrane w stylizowane kostiumy nawiązujące do mody barokowej, z charakterystycznymi perukami i ozdobami w kolorze złota
W środę festiwal przeniesie się do Parku Oliwskiego, w którym pojawią się liczne akcenty (i postaci) związane z epoką Mozarta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzy lokalizacje, 9 muzycznych wydarzeń

XIX edycja uwielbianego przez melomanów w Trójmieście Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który co roku odbywa się w Gdańsku w sierpniu, jak zawsze przyniesie muzyczne doznania na najwyższym poziomie. Podobnie jak w latach ubiegłych, koncerty odbywają się w trzech lokalizacjach – we wspomnianych zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa, malowniczym Parku Oliwskim, i klimatycznej Archikatedrze Oliwskiej, dokąd organizatorzy tradycyjnie zapraszają na wielki finał. 

Zanim on jednak nastąpi, czeka nas aż dziewięć muzycznych wydarzeń – w tym co roku cieszący się ogromną popularnością bezpłatny Koncert Inauguracyjny na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim (który, niech nikogo nie zmyli nazwa - odbywa się w połowie trwania festiwalu, tradycyjnie w środowy wieczór).

- Dziedziniec Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie zlokalizowana jest główna scena festiwalu, będzie miał zaszczyt gościć m.in. Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej podczas Koncertu Inauguracyjnego – zaprasza Polski Chór Kameralny. - W ramach cyklu „Opera w Parku” zapraszamy na koncert „Labirinti amorosi”, złożony z najpiękniejszych fragmentów mozartowskich oper - jak „Wesele Figara” czy „Don Giovanni”. Wystąpią wybitni polscy soliści, na co dzień śpiewający na deskach najważniejszych europejskich teatrów operowych, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją maestro Massimiliano Caldiego. 

Formuła festiwalu zakłada nie tylko klasyczne wykonania utworów Geniusza z Salzburga. Pomysłem dyrektora festiwalu, Jana Łukaszewskiego, było od początku inspirowanie znakomitych muzyków poruszających się w różnych gatunkach muzycznych, by muzykę Mozarta przetwarzać, odkrywać na nowo. W tym roku tego zadania podjęli się: duet Aleksander Dębicz (fortepian) i Łukasz Kuropaczewski (gitara), kwartet jazzowy najwybitniejszego czeskiego saksofonisty jazzowego Pavla Zlamala i Mateusz Pospieszalski, który przygotował program łączący elementy współczesnej muzyki rozrywkowej m.in. ze śpiewem solisty – kontratenora Jana Jakuba Monowida.

Koncerty finałowe Mozartianów to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych każdego roku w Gdańsku. Nie inaczej będzie tym razem – w sobotę, 24 sierpnia, w murach Archikatedry Oliwskiej zabrzmią trzy wybitne mozartowskie kompozycje religijne, w fenomenalnych wykonaniach: Msza Koronacyjna KV 317, nieszpory Vesperae solennes de confessore KV 339 oraz łaciński motet Exsultate, jubilate KV 165 (158a). 

Międzynarodowemu gronu wybitnych solistów: Suhae Im (Korea Południowa) – sopran, Ewa Marciniec – alt, Julian Henao Gonzalez (Kolumbia) – tenor, oraz Wojtek Gierlach – bas, towarzyszyć będzie Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych, i oczywiście Polski Chór Kameralny, pod batutą Jana Łukaszewskiego.

plakat promujący XIX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 18-24 sierpnia 2024 roku. Na plakacie widnieje postać stylizowana na Mozarta, ubrana we współczesne ubrania, na tle parku Oliwskiego z charakterystycznym dworem w tle
Wstęp na koncerty w Parku Oliwskim jest wolny, koncerty kameralne w Dworze Artusa i Archikatedrze Oliwskiej są biletowane
mat. organizatora

Koncerty w parku bezpłatne. Na pozostałe są bilety

Wstęp na koncerty w Parku Oliwskim jest jak zawsze wolny. Biletowane są koncerty kameralne w Dworze Artusa oraz Koncert Finałowy. Bilety, w cenie 40-120 zł, są do kupienia na bilety24.pl.

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana

Mozart Kameralnie: 21-23 sierpnia, Dwór Artusa (koncerty biletowane)

  • 18 sierpnia, godz. 19:00 - Dawid Biwo i Anna Firlus
  • 19 sierpnia, godz. 19:00 - Warsaw Saxophone Ensemble
  • 20 sierpnia, godz. 19:00 - Stefan Hempel Quartet

Koncerty w Parku Oliwskim: 21-23 sierpnia, dziedziniec Pałacu Opatów (wstęp wolny)

  • 21 sierpnia, godz. 19:00 - Koncert Inauguracyjny: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Jan Lewtak
  • 21 sierpnia, godz. 21:30 – Wolfgang & Adela: Łukasz Kuropaczewski, Aleksander Dębicz
  • 22 sierpnia, godz. 20:00 – Opera w parku: Joanna Freszel, Jolanta Kowalska-Pawlikowska, Hanna Okońska, Piotr Maciejowski, Leszek Skrla, Damian Wilma, Piotr Lempa, Polska Filharmonia Bałtycka, Massimiliano Caldi
  • 22 sierpnia, godz. 22:00 – Eine Kleine Jazzmusik: Pavel Zlámal & PQ, Martin Konvička, Juraj Valenčík, Václav Pálka
  • 23 sierpnia, godz. 21:30 - Mozart Impressions: Mateusz Pospieszalski, Marek Pospieszalski, Barbara Pospieszalska, Franciszek Raczkowski, Filip Botor, Bartosz Szablowski, Jan Jakub Monowid, Tomasz Wabnic

Koncert Finałowy w Archikatedrze Oliwskiej

  • 24 sierpnia, godz. 21:00 - Sunhae Im, Ewa Marciniec, Julian Henao Gonzalez, Wojtek Gierlach, Wenecka Orkiestra Barokowa, Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.mozartiana.pl.

Czytaj także: Miłośnicy animacji, nie możecie tego przegapić! Ruszyło Animafest Lato

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Medale za miłość