Mozartiana zapraszają! Muzyka wybitnego kompozytora, siedem dni, trzy miejsca - do soboty

XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana rozpoczęła się w niedzielę i potrwa do soboty (18-24 sierpnia). To siedem dni z wybitnymi wykonawcami i twórczością genialnego kompozytora epoki klasycyzmu. W programie wydarzenia symfoniczne, operowe i kameralne - warto zajrzeć do programu, wybrać dla siebie te najciekawsze.
17.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwa zdjęcia zestawione obok siebie. Po lewej stronie widzimy kobietę w eleganckiej bluzce o złotym wzorze, siedzącą na tle ozdobnej ściany, a po prawej stronie znajduje się mężczyzna w białej koszuli, patrzący prosto w obiektyw.
Anna Firlus i Dawid Biwo zainaugurują festiwal Mozartiana koncertem kameralnym. Z tej okazji nagrali specjalne zaproszenia
mat. artystów

W sobotę premiera Teatru Wybrzeże na Scenie Letniej: musical w reżyserii Pawła Aignera. Wstęp wolny

Mozart Kameralnie to wyjątkowe, jedyne tego rodzaju wydarzenie podczas tegorocznego, XIX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, którego organizatorem jest Polski Chór Kameralny. Koncert zainaugurował festiwal w niedzielę, 18 sierpnia. W Dworze Artusa - oddziale Muzeum Gdańska, które na czas Mozartianów udostępnia melomanom tę piękną, zabytkową przestrzeń na mniejsze koncerty, zabrzmi pianoforte - historyczny instrument z rodziny cytr.

Zasiadła przy nim Anna Firlus - solistka i kameralistka, organistka i klawesynistka, wykonująca zarówno repertuar renesansowy, jak i współczesny. Artystka jest członkiem {oh!} Orkietry, współpracuje ponadto z wieloma innymi zespołami zajmującymi się wykonawstwem muzyki dawnej. Występowała na licznych festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Bayreuth Barock Festspiele, Letni slavnosti stare hudby w Pradze, Misteria Paschalia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo - Wschodniej EUFONIE, Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy, All'improvviso, Musica Poetica w Tarnowie czy Muzyka na Szczytach w Zakopanem. Jej płyty „Gamba Sonatas”, którą nagrała wraz z mężem Krzysztofem Firlusem, oraz „Concerto Grosso: Emigre To The British Isles. Music By F. Scarlatti”, nagrana z {oh!} Orkiestrą Historyczną, były nominowane do prestiżowych nagród Fryderyki, a album „C.F. Abel - Sonatas from the Maltzan Collection” zdobyły nominację do nagrody International Classical Music Award 2020.

Anna Firlus nagrała zaproszenie na pierwszy koncert festiwalu Mozartiana:

Przy wtórze dźwięków tego wyjątkowego instrumentu zaśpiewał obdarzony pięknym, głębokim głosem (bas) - Dawid Biwo, laureat wielu prestiżowych wyróżnień: m.in. pierwszych nagród w konkursie im. M. Karłowicza w Krakowie, w konkursie im. L. Różyckiego w Gliwicach i w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Drezdenku. Zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2008 roku, rolą w operze „L’amante di tutte” B. Galuppiego, następnie wystąpił w dziełach Donizettiego, J. Straussa, Rameau, Pergolesiego czy Mozarta, wystawianych na najważniejszych scenach operowych w kraju i za granicą. Specjalizuje się także w wykonawstwie muzyki dawnej. Ma na swoim koncie udział w licznych ważnych festiwalach, takich jak Utrecht Oude Muziek, Early Music Festival New York, Festiwal Bachowski w Gliwicach czy Festiwal Bachowski w Świdnicy.

W Gdańsku pojawił się nieprzypadkowo - wraz z Polskim Chórem Kameralnym pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego uczestniczył w nagraniu „Nieszporów” Sławomira Czarneckiego. Współpracował z takimi zespołami i orkiestrami, jak m.in.: Capella Cracoviensis, Risonanza, Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej, Il Giardino d’amore, {oh!} Orkiestra, Capella Regia Polona,, Arte dei Suonatori, czy gdański Goldberg Baroque Ensamble.

Zaproszenie od Dawida Biwo na koncert:

W poniedziałek, w tym samym miejscu, Paweł Gusnar ze swoim zespołem Warsaw Saxophone Ensemble zaprezentuje utwory patrona Festiwalu zaaranżowane na pięć saksofonów. Cykl koncertów w Dworze Artusa zakończy niemiecki kwartet skrzypcowy Stefana Hempela.

Nowy numer magazynu teraz! Na sierpień i wrzesień, bezpłatnie

Na zdjęciu widoczne są trzy uśmiechnięte, młode kobiety ubrane w stylizowane kostiumy nawiązujące do mody barokowej, z charakterystycznymi perukami i ozdobami w kolorze złota
W środę festiwal przeniesie się do Parku Oliwskiego, w którym pojawią się liczne akcenty (i postaci) związane z epoką Mozarta
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Trzy lokalizacje, 9 muzycznych wydarzeń

XIX edycja uwielbianego przez melomanów w Trójmieście Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana, który co roku odbywa się w Gdańsku w sierpniu, jak zawsze przyniesie muzyczne doznania na najwyższym poziomie. Podobnie jak w latach ubiegłych, koncerty odbywają się w trzech lokalizacjach – we wspomnianych zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa, malowniczym Parku Oliwskim, i klimatycznej Archikatedrze Oliwskiej, dokąd organizatorzy tradycyjnie zapraszają na wielki finał. 

Zanim on jednak nastąpi, czeka nas aż dziewięć muzycznych wydarzeń – w tym co roku cieszący się ogromną popularnością bezpłatny Koncert Inauguracyjny na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim (który, niech nikogo nie zmyli nazwa - odbywa się w połowie trwania festiwalu, tradycyjnie w środowy wieczór).

- Dziedziniec Pałacu Opatów w Oliwie, gdzie zlokalizowana jest główna scena festiwalu, będzie miał zaszczyt gościć m.in. Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej podczas Koncertu Inauguracyjnego – zaprasza Polski Chór Kameralny. - W ramach cyklu „Opera w Parku” zapraszamy na koncert „Labirinti amorosi”, złożony z najpiękniejszych fragmentów mozartowskich oper - jak „Wesele Figara” czy „Don Giovanni”. Wystąpią wybitni polscy soliści, na co dzień śpiewający na deskach najważniejszych europejskich teatrów operowych, z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją maestro Massimiliano Caldiego. 

Formuła festiwalu zakłada nie tylko klasyczne wykonania utworów Geniusza z Salzburga. Pomysłem dyrektora festiwalu, Jana Łukaszewskiego, było od początku inspirowanie znakomitych muzyków poruszających się w różnych gatunkach muzycznych, by muzykę Mozarta przetwarzać, odkrywać na nowo. W tym roku tego zadania podjęli się: duet Aleksander Dębicz (fortepian) i Łukasz Kuropaczewski (gitara), kwartet jazzowy najwybitniejszego czeskiego saksofonisty jazzowego Pavla Zlamala i Mateusz Pospieszalski, który przygotował program łączący elementy współczesnej muzyki rozrywkowej m.in. ze śpiewem solisty – kontratenora Jana Jakuba Monowida.

Koncerty finałowe Mozartianów to zawsze jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych każdego roku w Gdańsku. Nie inaczej będzie tym razem – w sobotę, 24 sierpnia, w murach Archikatedry Oliwskiej zabrzmią trzy wybitne mozartowskie kompozycje religijne, w fenomenalnych wykonaniach: Msza Koronacyjna KV 317, nieszpory Vesperae solennes de confessore KV 339 oraz łaciński motet Exsultate, jubilate KV 165 (158a). 

Międzynarodowemu gronu wybitnych solistów: Suhae Im (Korea Południowa) – sopran, Ewa Marciniec – alt, Julian Henao Gonzalez (Kolumbia) – tenor, oraz Wojtek Gierlach – bas, towarzyszyć będzie Wenecka Orkiestra Barokowa, grająca na instrumentach dawnych, i oczywiście Polski Chór Kameralny, pod batutą Jana Łukaszewskiego.

plakat promujący XIX Międzynarodowy Festiwal Mozartowski "Mozartiana", który odbędzie się w Gdańsku w dniach 18-24 sierpnia 2024 roku. Na plakacie widnieje postać stylizowana na Mozarta, ubrana we współczesne ubrania, na tle parku Oliwskiego z charakterystycznym dworem w tle
Wstęp na koncerty w Parku Oliwskim jest wolny, koncerty kameralne w Dworze Artusa i Archikatedrze Oliwskiej są biletowane
mat. organizatora

Koncerty w parku bezpłatne. Na pozostałe są bilety

Wstęp na koncerty w Parku Oliwskim jest jak zawsze wolny. Biletowane są koncerty kameralne w Dworze Artusa oraz Koncert Finałowy. Bilety, w cenie 40-120 zł, są do kupienia na bilety24.pl.

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana

Mozart Kameralnie: 21-23 sierpnia, Dwór Artusa (koncerty biletowane)

  • 18 sierpnia, godz. 19:00 - Dawid Biwo i Anna Firlus
  • 19 sierpnia, godz. 19:00 - Warsaw Saxophone Ensemble
  • 20 sierpnia, godz. 19:00 - Stefan Hempel Quartet

Koncerty w Parku Oliwskim: 21-23 sierpnia, dziedziniec Pałacu Opatów (wstęp wolny)

  • 21 sierpnia, godz. 19:00 - Koncert Inauguracyjny: Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Jan Lewtak
  • 21 sierpnia, godz. 21:30 – Wolfgang & Adela: Łukasz Kuropaczewski, Aleksander Dębicz
  • 22 sierpnia, godz. 20:00 – Opera w parku: Joanna Freszel, Jolanta Kowalska-Pawlikowska, Hanna Okońska, Piotr Maciejowski, Leszek Skrla, Damian Wilma, Piotr Lempa, Polska Filharmonia Bałtycka, Massimiliano Caldi
  • 22 sierpnia, godz. 22:00 – Eine Kleine Jazzmusik: Pavel Zlámal & PQ, Martin Konvička, Juraj Valenčík, Václav Pálka
  • 23 sierpnia, godz. 21:30 - Mozart Impressions: Mateusz Pospieszalski, Marek Pospieszalski, Barbara Pospieszalska, Franciszek Raczkowski, Filip Botor, Bartosz Szablowski, Jan Jakub Monowid, Tomasz Wabnic

Koncert Finałowy w Archikatedrze Oliwskiej

  • 24 sierpnia, godz. 21:00 - Sunhae Im, Ewa Marciniec, Julian Henao Gonzalez, Wojtek Gierlach, Wenecka Orkiestra Barokowa, Polski Chór Kameralny, Jan Łukaszewski.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie www.mozartiana.pl.

Miłośnicy animacji, nie możecie tego przegapić! Ruszyło Animafest Lato

TV

Wieczór dla tramwaju widmo