• Start
  • Wiadomości
  • Od kiedy mostem zwodzonym na Wyspę Sobieszewską? Zobacz wideoczat

Wyspa Sobieszewska. Most zwodzony przez Martwą Wisłę - od kiedy? Zobacz wideoczat

Tym razem gośćmi naszego programu “Wszystkie Strony Miasta” byli dwaj inżynierowie, doskonale zorientowani w realizacji wyjątkowej inwestycji, jaką jest most zwodzony na Wyspę Sobieszewską. Maciej Stacewicz jest kierownikiem budowy, Piotr Czech - kierownikiem projektu, z ramienia Dyrekcji rozbudowy Miasta Gdańska.
17.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W studio od prawej: Maciej Stacewicz, Piotr Czech i Roman Daszczyński, prowadzący program
W studio od prawej: Maciej Stacewicz, Piotr Czech i Roman Daszczyński, prowadzący program
www.gdansk.pl

Obaj są absolwentami Politechniki Gdańskiej. Most na Wyspę Sobieszewską jest dla nich inwestycją zupełnie wyjątkową, niepodobną do wcześniejszych wyzwań zawodowych.

- W Polsce są oczywiście mosty zwodzone, choćby w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego - mówi Piotr Czech. - Jednak pod względem rozmiarów i nowoczesności ten nie ma sobie równych. Ponad 180 metrów długości. Bardzo ułatwi życie nie tylko kierowcom, ale także żeglarzom na Martwej Wiśle.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Inwestycja miała być gotowa już wiosną, niestety z powodu upadłości wykonawcy przęseł terminy przesunęły się. Teraz zarówno Piotr Czech, jak i Maciej Stacewicz, są przekonani, że pod koniec września zaczną nim jeździć samochody. W listopadzie zakończy się budowa ronda przy moście w Sobieszewie oraz drogi dojazdowej od strony Przejazdowa.

- Jest wielka odpowiedzialność i sporo nerwów - przyznaje Maciej Stacewicz, który obecnie nadzoruje prace nad montażem obu ruchomych przęseł - każde z nich ma masę 320 ton.

Koszt całej inwestycji to blisko 59 mln zł - prawie połowa tej kwoty pochodzi ze środków rządowych, większość sfinansowana jest przez Miasto.

ZOBACZ WIDEOCZAT:

Po oddaniu do użytku mostu zwodzonego w Sobieszewie, zdemontowany będzie most pontonowy, który znajduje się obok i użytkowany jest od 1973 roku (obwiązuje na nim ograniczenie prędkości do 20 km/h).

Nowy most ma mieć 173 metry długości, ze skrzydłami - 181,5 m. Czas otwierania ruchomych przęseł wyniesie zaledwie 150 sekund. Od momentu zamknięcia szlabanów do podniesienia przęseł cała operacja będzie trwać około 5 minut. Po moście będą mogły przejeżdżać nawet ciężarówki. Ograniczenie prędkości dla samochodów - najprawdopodobniej 50 km/h.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Światowa, a może kosmiczna stolica bursztynu?