• Start
  • Wiadomości
  • Most w Sobieszewie. Próby obciążeniowe trwały przez całą sobotę

Most w Sobieszewie. Próby obciążeniowe trwały przez całą sobotę

W sobotę (29 września) od samego rana na budowanym w Sobieszewie moście zwodzonym przez Martwą Wisłę rozpoczęły się próby obciążeniowe. Jest to standardowa procedura przed oddaniem budowanego obiektu do użytku.
29.09.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomiary prowadzą pracownicy Politechniki Gdańskiej
Pomiary prowadzą pracownicy Politechniki Gdańskiej
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Najpierw dociążono każdą z czterech, używnych w pomiarach, ciężarówek tak, by ważyła 40 ton. Potem wszystkie powoli wjechały na most. Najpierw na elementy stałe, potem ruchome. Na miejscu obecni są cały czas pracownicy Politechniki Gdańskiej, którzy wyposażeni w specjalistyczny sprzęt obserwują, co dzieje się z mostem.

- Całe badanie polega na tym, że wjeżdżamy ciężarówkami na most i badamy jak się most zachowuje, jak się ugina pod ciężarem. Żeby zrobić takie badania najpierw trzeba zrobić jego projekt. Jest to zestaw paru ustawień, pod którymi przemieszczając obciążenia badamy most - wyjaśnia prof. Krzysztof Wilde, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Na most wjechały 4 ciężarówki o łącznej wadze 160 ton
Na most wjechały 4 ciężarówki o łącznej wadze 160 ton
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Samochód zespołu Politechniki Gdańskiej zaparkował na Wyspie Sobieszewskiej w sąsiedztwie mostu. Rozstawiono specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Badania prowadzone są przez cały dzień. Stąd doskonale widać cały obiekt.

Zobacz relację wideo:



- Mamy różną aparaturę: od urządzeń geodezyjnych po wysokospecjalistyczny sprzęt. Dysponujemy tutaj optoelektronicznym systemem pomiaru odkształceń do badania elementów betonowych z konstrukcją stalową. Jest to dość skomplikowany system pomiarowy. Analizujmy dane, sprawdzamy zgodność z założeniami projektowymi. Chcemy sprawdzić, czy most został zrealizowany zgodnie z planem. Jeśli test wypadnie pozytywnie, budowany obiekt może być oddany do użytkowania - dodaje prof. Wilde.

Jedno z urządzeń pomiarowych na Moście w Sobieszewie
Jedno z urządzeń pomiarowych na Moście w Sobieszewie
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Dopiero po próbach obciążeniowych rozpocznie się kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, która w imieniu Miasta Gdańsk prowadzi cały projekt, zakłada, że przejezdność powinna być zapewniona w połowie października, po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych.

Możliwość przejazdu nie oznacza jednak końca wszystkich prac. Po przekierowaniu ruchu na nowy obiekt, stary most pontonowy zostanie rozebrany, a teren przy nabrzeżu uporządkowany. Cała inwestycja ma zostać sfinalizowana do końca roku. Jej koszt to ponad 59 mln złotych (27,5 mln zł z pokryło Ministerstwo Infrastruktury). Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce. Rozpiętość przęseł zowdzonych wynosi 59,5 m.

Most ma być przejezdny do połowy października
Most ma być przejezdny do połowy października
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Czytaj też: Nazwijmy most w Sobieszewie na cześć 100-lecia Niepodległości, proponuje prezydent Gdańska

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana