
Wystartowały prace przygotowawcze
Choć most Siennicki został - ze względów bezpieczeństwa - zamknięty 10 stycznia 2025 roku dla ruchu pojazdów oraz pieszych i rowerzystów, to w piątek, 11 kwietnia można było zauważyć na nim i ludzi i samochody, a także maszyny. To pracownicy i sprzęt firmy Most z Sopotu, specjalizującej się, jak sama nazwa wskazuje, w budowie mostów, wiaduktów, tuneli i kładek. Miasto podpisało 8 kwietnia umowę z tą firmą na wykonanie robót zabezpieczających.
Na moście doszło także do spotkania dziennikarzy z samorządowcami i urzędnikami, którzy zgodnie z zobowiązaniem poinformowali o aktualnej sytuacji.
- Mamy nadzieję, że jeśli wszystko potoczy się zgodnie z przewidywaniami i nic nas nie zaskoczy, to w przeciągu 10 tygodni zostanie uruchomiony most Siennicki dla ruchu pieszego i rowerowego - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Zapowiadaliśmy już wcześniej, że przygotowujemy się do postępowania przetargowego na docelową przebudowę mostu. Dzisiaj, czyli 11 kwietnia, ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na realizację tej inwestycji. Przypominam, że prace, które będą wykonywane teraz, w ramach prac mających udrożnić most dla ruchu pieszego i rowerowego, będą pracami przygotowawczymi, które przyśpieszą przebudowę.
ZOBACZ BRIEFING NA MOŚCIE SIENNICKIM:
Czytaj także: Most Siennicki. Prawdopodobnie od czerwca pieszo i na rowerze
Zapewnić dostępność mostu
Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki uzupełnił, że rozpoczęte właśnie działania przed inwestycyjne mają na celu "wyjęcie" części prac z zakresu, który będzie realizowany w ramach docelowej przebudowy mostu.
- Chcę to podkreślić, gdyż pojawiły się po ostatniej konferencji doniesienia medialne, że są to kolejne środki wydane na most. Tak naprawdę działania przed inwestycyjne są elementem, który zakładaliśmy pierwotnie w kwocie około 30 mln zł, które przeznaczamy na realizację całej inwestycji. W tej chwili trwa organizacja placu budowy - powiedział wiceprezydent Gdańska.
Jak poinformowali samorządowcy, jednym z priorytetów miasta jest zapewnienie dostępności mostu przez cały okres realizacji inwestycji. Po zakończeniu trwających właśnie prac zabezpieczających, najpóźniej w czerwcu, możliwe będzie przywrócenie ruchu pieszego i rowerowego.

Przetarg na kompleksową modernizację
Zgodnie ze słowami prezydent Dulkiewicz, Miasto Gdańsk ogłosiło 11 kwietnia przetarg na kompleksową modernizację mostu Siennickiego. To jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w tej części miasta.
- Czekamy na oferty od rzetelnych firm i wykonawców, najlepiej jak najbardziej korzystne dla nas, wszystkich podatników - przyznała Aleksandra Dulkiewicz.
Termin otwarcia ofert przewidziano na 22 maja. Na przełomie czerwca i lipca powinno dojść do podpisania umowy z wykonawcą, który od tego momentu będzie miał dwa lata na wykonanie robót.
Czytaj także: Most Siennicki dla pieszych? Płetwonurkowie sprawdzą konstrukcję
Prezydent Dulkiewicz przyznała, że zakres ogłoszonych w przetargu prac jest bardzo szeroki - by most po remoncie mógł służyć mieszkańcom przez kolejne kilkadziesiąt lat.
- Pierwszym elementem będzie wzmocnienie filarów od strony wody. W tej chwili projektanci doprecyzowują rozwiązania, które będą realizowane w tym zakresie. Później, krok po kroku, stopniowo, będą odkrywane kolejne warstwy nawierzchni i ziemi - ciężar, który oddziałuje na przyczółki. Będzie to robione pod nadzorem zespołu naukowego Politechniki Gdańskiej oraz aparatury pomiarowej, po to, żeby ten proces przebiegał płynnie - tłumaczył Piotr Grzelak.
RADNY PIS UWAŻA, ŻE MOSTOWI MOGŁA ZASZKODZIĆ BUDOWA APARTAMENTOWCA:
Planowane prace obejmą m.in.:
- rozbiórkę i przebudowę przyczółków,
- wykonanie nowego palowania i fundamentów,
- modernizację sieci podziemnych (wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, ciepłowniczych, trakcyjnych i telekomunikacyjnych),
- montaż miejskiego systemu monitoringu,
- remont schodów terenowych i uporządkowanie otoczenia mostu.
Konsultacje z mieszkańcami
W związku z czasowym zamknięciem mostu, miasto prowadzi rozmowy z przedstawicielami rad dzielnic Stogów, Przeróbki i Krakowca-Górek Zachodnich. Wspólnie analizowane są możliwe scenariusze organizacji ruchu i komunikacji miejskiej na czas inwestycji.
- Głos lokalnych społeczności ma istotne znaczenie w procesie planowania - konsultacje prowadzone są w duchu współpracy, a postulaty mieszkańców są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji - poinformował samorząd.