Port Czystej Energii. Zobacz, jak zamontowano gigantyczny 80-tonowy skraplacz spalin

Podczas budowy Portu Czystej Energii przeprowadzona została skomplikowana operacja logistyczno-inżynierska. Zamontowano gigantyczny ważący pona 80 ton skraplacz spalin. Zobacz, fotorelację dokumentującą to zadanie.
06.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ogromne urządzenie w kształcie cylindra na platformie kołowej, obok ludzie w strojach roboczych
Gigantyczny skraplacz spalin przybył do Gdańska z Włoch
fot. Port Czystej Energii

Czym jest Port Czystej Energii?

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku to nowoczesna instalacja umożliwiająca termiczne przekształcanie odpadów komunalnych oraz produkcję energii elektrycznej i ciepła z frakcji energetycznej (resztkowej) z odpadów. Jest to więc nowoczesna elektrociepłownia, w której paliwem są nienadające się do recyklingu odpady, stanowiące pozostałości po procesie sortowania. Powstała w ten sposób energia cieplna pozwoli ogrzać w porze zimowej 19 tys. gospodarstw domowych, natomiast latem będzie można dzięki niej podgrzać wodę dla 70 tys. mieszkańców.

Chrzest walczaka w Porcie Czystej Energii

Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie i Zakład Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej koło Kwidzyna). Oddanie do użytkowania instalacji planowane jest w 2024 roku. Będzie ona funkcjonowała właśnie pod nazwą Port Czystej Energii. W ciągu roku będzie tu podlegać przekształceniu 160 tys. ton odpadów.

Port Czystej Energii - montaż skraplacza spalin

W pierwszych dniach lipca na placu budowy miała miejsce niezwykła operacja inżynierska. Budowniczowie Portu Czystej Energii przeprowadzili montaż skraplacza spalin, czyli ostatni już wielkogabarytowy element technologiczny. To jedno z ważniejszych wydarzeń na budowie Portu Czystej Energii w ostatnich tygodniach. Urządzenie jest ogromne waży aż 82 tony. Ma 4 metry średnicy i 15 metrów wysokości, czyli tyle, co 4-piętrowy blok mieszkalny.

Zobacz jak instalowano skraplacz spalin:


Bardzo skomplikowaną operacją logistyczną był już sam transport z Włoch, przez Niemcy, do Gdańska. Ciężarówka, którą przyjechał skraplacz, ze względu na swoją długość, nie mogła wjechać na plac budowy. Urządzenie zostało więc przeładowane na przygotowaną platformę samojezdną. Do uniesienia skraplacza użyto dwóch specjalistycznych dźwigów: 600- i 200-tonowego.

Skraplanie spalin w Porcie Czystej Energii

System skraplania spalin zlokalizowany jest za układem oczyszczania spalin, a jego zadaniem jest poprawa efektywności energetycznej Portu Czystej Energii poprzez zwiększenie produkcji ciepła. Urządzenie odzyskuje energię zawartą w oczyszczonych spalinach poprzez schłodzenie ich z temperatury 150 stopni C do ok. 50 stopni C i skroplenie zawartej w nich pary wodnej.

wielki metalowy cylinder uposadowiony pośród belek konstrukcyjnych
Skraplacz spalin to jedno z najważniejszych urządzeń w Porcie Czystej Energii
fot. Port Czystej Energii

Zobacz, jak bawiono się i edukowano podczas Festiwalu Czystej Energii

TV

Wieczór dla tramwaju widmo