Amerykańska gra Monopoly, w której handlujemy nieruchomościami, kultowa w Polsce szczególnie w latach 90. (pierwsze polskie wydanie planszówki miało miejsce w 1992 roku), w ostatnim czasie doczekała się licznych rodzimych wersji. W 2014 roku odbyła się premiera Gdańsk Monopoly - po raz pierwszy w historii polskie miasto mogło pochwalić się własną planszą, dołączając do tym samym do australijskiego Sydney, francuskiej Marsylii i niemieckich Berlina oraz Monachium.
W kolejnych latach do Gdańska dołączały kolejne miasta - swoje plansze do gier otrzymały m.in. Poznań, Toruń, Wrocław, Kraków i Wadowice. Jednak to nasze miasto może mieć szczególny powód do dumy, bowiem jako jedyne (na razie) może się poszczycić się drugą, odświeżoną i uzupełnioną odsłoną poświęconej mu gry.
- Gdańsk zasłużył na drugą edycję, ze względu na zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza wersja. Nieprzypadkowo „Gdańsk Monopoly - druga edycja” ukazuje się właśnie teraz, przed świętami - uważamy, że jest to doskonały prezent dla cały rodzin. Niewiele jest takich zabawek czy gier, które w jednym miejscu mogą skupić trzy pokolenia, a Monopoly takie jest: grają w nią dzieci, rodzice i dziadkowie - tłumaczy Bartłomiej Gniadkowski z firmy Winning Moves, odpowiedzialnej za przeniesienie Gdańska na planszę kultowej gry.
Nowa edycja to zupełnie nowy wygląd gry i nowe miejsca na planszy, w tym inne gdańskie dzielnice niż poprzednio. Pola na planszy najnowszej edycji odzwierciedlają też zmiany, jakie zaszły w naszym mieście w ostatnich latach - pojawiły się budynki, które „wyrosły” w miejskiej przestrzeni w okresie po wydaniu pierwszej edycji. To m.in. Forum Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski czy Muzeum II Wojny Światowej, a także odnowione Narodowe Muzeum Morskie i otwarte w 2014 roku Europejskie Centrum Solidarności. Na planszy znalazły się również: Hala Targowa, Garnizon, Politechnika Gdańska i Hevelianum.
- To druga edycja gry, więc naturalnie musiała być trochę inna od pierwszej. Długo myśleliśmy nad tym, co powinno znaleźć się na planszy. Postawiliśmy na miejsca, które są wpisane w Gdańsk, są bardzo charakterystyczne, a dzięki nim mieszkańcy i turyści kojarzą nasze miasto - komentuje Gniadkowski.
Podobnie, jak w pierwszej wersji gry, na planszy pojawiły się słynne gdańskie zabytki: Żuraw i Ratusz Głównego Miasta. Oprócz tego gracze będą mogli zakupić pola z gdańskimi bramami: Zieloną, Złotą i Wyżynną, parkami: Oliwskim, Oruńskim i Reagana, oraz z molem w Brzeźnie czy latarnią morską w Nowym Porcie.
O tym, co dokładnie się zmieniło, a co producenci gry zdecydowali się pozostawić, można było przekonać się w weekend - premiera drugiej edycji odbyła się w sobotę, 15 grudnia, o godz. 12, w Forum Gdańsk (Targ Sienny 7), przy mostku historycznym, i trwała dwa dni - do niedzieli, 16 grudnia. W tym czasie miało miejsce uroczyste odsłonięcie nowej, dużej planszy o wymiarach 5x5 metrów, natomiast po odsłonięciu odbyły się na niej rozgrywki. Forum Gdańsk odwiedził również Pan Monopoly, z którym można było zrobić sobie zdjęcie. Nie zabrakło i konkursów, w których nagrodą była - a jakże - kultowa planszówka.