• Start
  • Wiadomości
  • Monitoring brzegów morskich. Technologia z Pomorza doceniona na targach w Bremie

Monitoring brzegów morskich. Technologia z Pomorza doceniona na targach w Bremie

Na targach Space Tech Expo w Bremie, naukowcy z Politechniki Gdańskiej zdobyli pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie innowacji i technologii kosmicznych. System Coast Mapper umożliwia monitoring brzegów morskich. To ważna technologia, która ułatwi m. in. aktualizację map dna morskiego.
11.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Bremie, pierwsze miejsce w konkursie Copernicus Masters 2020 na targach Space Tech Expo, zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Otrzymali je za Coast Mapper - unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich
W Bremie, pierwsze miejsce w konkursie Copernicus Masters 2020 na targach Space Tech Expo, zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Otrzymali je za Coast Mapper - unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich
fot. Aleksander Olszak

 

 

Kosmiczne spotkanie w Bremie

Space Tech Expo to najważniejsza impreza branży kosmicznej, jaka organizowana jest w Europie. To właśnie tam, podczas trwającego trzy dni wydarzenia prezentowane są najnowsze osiągnięcia technologii kosmicznych i satelitarnych. Swoje dokonania prezentują zarówno producenci cywilni, jak i ci związani z sektorem militarnym.

– To wyjątkowe miejsce. Prezentowaliśmy się tam jako oficjalna delegacja pomorska po raz pierwszy – podkreśla Monika Pochroń-Frankowska, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa ds. współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej UMWP. – Wraz z przedstawicielami samorządu województwa do Bremy pojechali pomorscy naukowcy i przedsiębiorcy zrzeszeni m.in. w Klastrze Interizon oraz Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

 

Podczas targów wręczone zostały nagrody w konkursie Copernicus Masters 2020. Pierwsze miejsce zajęli naukowcy z Politechniki Gdańskiej.

 

Satelitarny monitoring Bałtyku

Nagroda została przyznana za unikalne narzędzie do monitoringu brzegów morskich o nazwie Coast Mapper.

– Dzięki zastosowaniu algorytmów analitycznych przetwarzających dane satelitarne będziemy mogli estymować [od red.: szacować] barymetrię przybrzeżną w płytkich wodach. Pozwoli to zarówno na ocenienie zniszczeń dna morskiego, które powstają w wyniku działalności człowieka, jak i planowanie działań naprawczych – wyjaśnia Andrzej Chybicki z Politechniki Gdańskiej, pomysłodawca i lider projektu.

 

Co ważne, Coast Mapper jest odpowiedzią na zgłaszany przez wielu naukowców problem braku narzędzi do monitorowania obszarów przybrzeżnych. W najbliższym czasie system zostanie wdrożony testowo w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.

 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna