Prezydent Dulkiewicz poinformowała o tym w poniedziałek, 8 marca, bezpośrednio przed otwarciem debaty w Europejskim Centrum Solidarności, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.
- Kiedy mnie pytają o to, czy ja jestem prezydentka, czy pani prezydent, mówię o tym, że dla mnie te końcówki nie mają znaczenia, choć wiem, że dla wielu kobiet język, nazwa, ma znaczenie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Ja wolę formę pani prezydent, ale moja zastępczyni woli formę zastępczyni prezydenta. I chcę też powiedzieć, że od dzisiaj Monika Chabior będzie nosiła tytuł zastępczyni prezydenta do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.
Prezydent Gdańska przypomniała, że powołania takiej funkcji chciał już prezydent Paweł Adamowicz.
- Chciałam w ten sposób także przeciąć pewne dyskusje, które tak naprawdę - właśnie wspominałyśmy o tym przed chwilą w garderobie z panią przewodniczącą Rady Miasta - że dyskusje, które może nie tyle że rozpoczął, ale chciał w jakiś sposób rozstrzygnąć Paweł Adamowicz, kiedy występował w Dworze Artusa, i dwa lata temu, w listopadzie 2018 roku świętowaliśmy - świadomie mówię w liczbie mnogiej i rodzaju męskoosobowym, bo były zarówno kobiety jak i mężczyźni. Świętowaliśmy 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce i wtedy pan prezydent powiedział, że będzie zastępca prezydenta, który także w swoim obszarze działania będzie miał sprawy związane z równym traktowaniem. Miałam to wtedy być ja, ale jak wiecie, historia potoczyła się trochę inaczej. Cieszę się bardzo, że od grudnia, od kiedy to Monika przyjęła zaproszenie do bycia w taki aktywny sposób członkiem drużyny Miasta Gdańska, podjęłą decyzję, że chce być zastępczynią, rozmawiałysmy jak właśnie ułożyć tę odpowiedzialność za kwestie związane z równym traktowaniem i taką decyzję podjęłam, że także w tej symbolicznej nazwie i zakresie obowiązków - przypomnę jeszcze raz: zastępczyni do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania.
- Nowy tytuł odzwierciedla dwa nowe aspekty dotychczasowych obowiązków zastępcy prezydenta - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Rozwój społeczny zakłada łączenie różnych dziedzin: edukacji, usług społecznych, wsparcia udzielanego gdańszczankom i gdańszczanom. Zakłada poszukiwanie innowacji we współpracy na różnych polach. O ile pierwszy człon mojego nowego tytułu dotyczy sposobu pracy, o tyle drugi podkreśla adresatów pracy. Podkreśla, że adresatami są wszyscy na rzecz których pracujemy. A naszym zadaniem jest uwzględnienie ich różnych potrzeb. Równe traktowanie w Gdańsku jest codziennym wyzwaniem i naszym zobowiązaniem
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała też, że została powołana na II kadencję Rada ds. Równego Traktowania. Jej skład będzie podany do publicznej wiadomości wkrótce. Pierwsza kadencja Rady ds. Równego Traktowania zakończyła się w grudniu zeszłego roku.
- Są pewne zmiany. Są ci, którzy kontynuują tę misję, ale cieszę się bardzo, że mamy tyle obywatelek i obywateli, którzy chcą w społeczny sposób zajmować się kwestiami równego traktowania.
W II kadencji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania zasiądzie łącznie kilkanaście osób. Wśród nich znajdzie się Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, której nowy tytuł został zaprezentowany przy okazji debaty kobiet.
Do Rady nie obowiązuje nabór kandydatów i kandydatek, wszystkie osoby wchodzące w jej skład zostały powołane przez prezydenta Gdańska. To zarówno reprezentanci uczelni wyższych, jak i organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających przeciw dyskryminacji i wykluczeniom, a także przedstawiciele i przedstawicielki innych ciał doradczych: m.in. Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.