Miniatura - wielki teatr nie tylko dla najmłodszych widzów. Artyści nagrodzeni
W książce Endego tajemniczy Szarzy Panowie namawiają ludzi do oszczędzania czasu, przez co życie zostaje pozbawione wszystkiego, co jest uważane za marnowanie czasu: spotkań towarzyskich, zabawy, sztuki, wyobraźni czy nawet spania. Sytuację próbuje uratować dziewczynka Momo z pomocą żółwicy Kasjopei i mistrza Hory, administratora czasu. Ende pyta, z czego jesteśmy w stanie zrezygnować w imię takich maksym jak „czas to pieniądz” i co w ostatecznym rozrachunku jest ważne.
- W idyllicznej rzeczywistości przyjaznego miasteczka pojawiają się Szarzy Panowie, którzy chcą popsuć dobrym, życzliwym mieszkańcom ich proste, bezpretensjonalne życie, zawłaszczając i kradnąc ich czas w imię filozofii mnożenia zysków. „Momo” jest przypowieścią o tym, że tylko moc dziecięcego serca – jego niewinność i czystość – jest w stanie pokonać smutny, korporacyjny świat dorosłych – opowiada Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu, której „Nieczułość” w Teatrze Wybrzeże została uznana za pomorski spektakl roku, a ona sama dostała za jego reżyserię Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego.
Kim jest Michael Ende, autor książki “Momo”
Michael Ende (1929–1995), autor książki “Momo”, na podstawie której powstaje najnowszy spektakl w Miniaturze, to jeden z najpopularniejszych niemieckich pisarzy XX wieku. Zajmował się fantastyką i literaturą dla dzieci. W 1950 roku ukończył szkołę teatralną, pracował też jako aktor, scenarzysta, dyrektor teatru i krytyk filmowy w Monachium. Najbardziej znanymi jego książkami są „Niekończąca się historia” i właśnie „Momo”. Utwory Ende’go zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, powstały ich ekranizacje, filmy animowane, adaptacje teatralne i operowe, słuchowiska i audiobooki.
Jaką dziewczynką jest Momo?
- „Momo” to kolejny spektakl w naszym sezonie pod hasłem #girlpower – wyjaśnia Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miniatury. Mamy tu sprawczą, empatyczną bohaterkę, która robi wszystko, żeby zadbać o swoją społeczność. Ma też wyjątkową umiejętność słuchania, dzięki której pomaga innym rozwiązywać konflikty.
"Tonja z Glimmerdalen" już w marcu na deskach Teatru Miniatura
Kto realizuje spektakl “Momo”?
Świat wykreowany przez Michaela Endego na scenę przeniesie dobrze znany publiczności Teatru Miniatura scenograf Michał Dracz, absolwent ASP we Wrocławiu, autor scenografii m.in. do „Akademii pana Kleksa”, „Fahrenheita” czy „Siedmiu krasnoludków”. Od 2010 roku stale współpracuje z Michałem Derlatką, w Teatrze Wybrzeże zrealizowali wspólnie „Zaczarowaną królewnę".
Muzykę komponuje pochodzący z Gdańska kontrabasista jazzowy, kompozytor i producent Olo Walicki, który współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tymonem Tymańskim czy Jerzym Mazzolem. Walicki jest twórcą takich projektów jak: OW Kaszebe, The Saintbox, Zespół Cieśni i Tańca.
Ruchem scenicznym zajmuje się tancerka i choreografka Ula Zerek, przez wiele lat związana z Teatrem Dada von Bzdülöw, autorka licznych projektów tanecznych, prezeska Fundacji Polka dot. Jako artystka niezależna realizuje autorskie prace, w których taniec przenika się z innymi formami sztuki. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Sztorm Roku przyznawaną przez trójmiejską redakcję „Gazety Wyborczej”.
Gdzie kupić bilety do Teatru Miniatura?
Bilety na spektakl w cenie 30 zł normalny, 27 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie www.teatrminiatura.pl lub www.interticket.pl. Bilety na premierę można kupić na tydzień przed premierą.
Rezerwacja i sprzedaż: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl
Kolejne pokazy na żywo: 18 czerwca o 12.00, 19 czerwca o 12.00, 25 i 26 czerwca o 12.00.
"Momo", na podstawie powieści Michaela Endego
- adaptacja: Vita Huber
- przekład: Karolina Bikont
- reżyseria: Lena Frankiewicz
- scenografia: Michał Dracz
- muzyka: Olo Walicki
- ruch sceniczny: Ula Zerek
obsada
- Momo | Magdalena Gładysiewicz
- Gigi | Kamil Marek Kowalski
- Beppo | Piotr Kłudka
- Hora | Krystian Wieczyński
- Kasjopeja | Jadwiga Sankowska
- Murarz Nicola, Szary Pan A., Robotnik, Mężczyzna w barze (szara wersja murarza) | Andrzej Żak
- Gospodarz Nino, Szary Pan E., Pracownik | Jakub Ehrlich
- Liliana, Menedżerka, Kobieta w Barze | Magdalena Żulińska
- Lalka Bibigirl, Maria dziecko | Magdalena Bednarek
- Fryzjer Fuzi, Policjant, Szary Pan W., Mężczyzna w Barze (szary) | Wojciech Stachura
- Szary Pan J. | Jacek Majok
- Szary Pan S., Policjant, Pewien Pan w sc. 1 (kolorowy turysta) | Piotr Srebrowski
- Szary Pan H., Kobieta w Barze (szara), Pewna Pani w sc. 1 (kolorowa turystka) | Hanna Miśkiewicz
- Dzieci | Andrzej Bansleben, Pola Karsznia, Gabriela Sztejner, Szymon Wierejko
premiera: 12 czerwca 2022
dla widzów 8+