Mój dom, moja dzielnica, moja pasja czyli rozmowy z waszymi sąsiadami - nasz nowy cykl

Mój dom, moja dzielnica, moja pasja to nowy cykl wywiadów z gdańszczanami, waszymi sąsiadami, ludźmi z Oruni, Wrzeszcza, Oliwy. Zaprosiliśmy wyjątkowe osoby: Rafała Jana Krause, Katarzynę Burakowską, Stanisława Sikorę oraz Jerzego Snakowskiego. Pierwszy wywiad już 29 listopada o godzinie 12.00.
26.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

mężczyzna przy mikrofonie, w tle drewniane paski, mężczyzna ubrany w koszulę w kolorze khaki
Rafał Jan Krause, nauczyciel, historyk, przewodnik i żeglarz
www.gdansk.pl

Mój dom, moja dzielnica, moja pasja to cykl wywiadów z gdańszczankami i gdańszczanami, naszymi sąsiadami z osiedla, ludźmi z Oruni, Wrzeszcza, Oliwy. Opowiedzą o historii, sztuce, atrakcjach miasta i ich dzielnic, ale też o swoich pasji, marzeniach i planach na przyszłość. Zapraszamy w piątki o 12.00, począwszy od 29 listopada.

Naszym pierwszym gościem będzie Rafał Jan Krause, nauczyciel, historyk, przewodnik i żeglarz, pierwowzór bohatera książki Sebastiana Miernickiego "Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska". Człowiek, który całe swoje życie mieszka w dzielnicy Stogi, zawodowo związany jest z Wyspą Sobieszewską. Będzie to rozmowa o historii, blogowaniu, ekologii, miłości do Gdańska, a także o tym, że gdy rodzice jego przyszłej żony dowiedzieli się, że poznała chłopaka ze Stogów nie wierzyli, że może z tego wyjść coś dobrego. Człowiek zakochany w swojej dzielnicy, twardo stąpający po ziemi, wykwalifikowany belfer dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

kobieta w średnim wieku o rudych włosach, podpiera dłonią brodę, uśmiecha się
Katarzyna Burakowska - menadżerka kultury, nauczycielka
źródło: facebook / Katarzyna Burakowska

Naszą gościnią będzie również Katarzyna Burakowska, mieszkanka Jasienia, zawodowo związana z Wrzeszczem. Przed laty stworzyła we Wrzeszczu Dolnym klub Winda, potem reaktywowała imprezy kulturalne w Teatrze Leśnym na Jaśkowej Dolinie. Przez lata tworzyła Festiwale Windowisko i Gdańskie Noce Jazsowe oraz konkurs Limerykowsko, który w swoich najlepszych latach miał zasięgi międzynarodowe. Wraz z pianistą, Mariuszem Walą, od ponad 20 lat, powadzi warsztaty muzyczne dla dzieci, wychowując kolejne pokolenia ludzi kochających sztukę. Współpracowała z wieloma gwiazdami gdańskiej sceny muzycznej, między innymi Maciejem Sikałą, Dominikiem Bukowskim, Joanną Knitter, Krystyną Stańko, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Larrym Okey Ugwu, Szymonem Morusem, Przemkiem Dyakowskim. To będzie uczta dla wszystkich, którzy kochają gdańską kulturę. 

mężczyzna pozuje do zdjęcia, na twarzy ma bokobrody, w szybie odbija się jego wizerunek
Stanisław Sikora, przewodnik PTTK, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Gdańsk
Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Kolejny rozmówcą będzie Stanisław Sikora, mieszkaniec dzielnicy Chełm, przewodnik, historyk, wiceprezes Stowarzyszenia Nasz Gdańsk. O Gdańsku opowiada nie tylko ciekawie, ale i z nieskrywaną atencją. Był Radnym Miasta Gdańska. W 2015 ukończył kurs Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, uzyskując status narodowego trenera przewodnictwa. W ostatnich latach oprowadza turystów nie tylko po Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej, ale również po Warszawie. Ukończył polonistykę, historię, Wydział Nauk Społecznych UG, uzyskując dyplom z politologii ze specjalizacją przemiany cywilizacyjne. 

młody mężczyzna z wąsem, z podniesioną ręką, mówi coś przez mikrofon,
Jerzy Snakowski, popularyzator opery, reżyser
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zaprosiliśmy również Jerzego Snakowskiego, popularyzatora opery, autora scenariuszy teatralnych, spektakli dla dzieci, programów edukacyjnych dla dorosłych między innymi Opera? Si!, komentatora życia kulturalnego, publicystę i reżysera. Jerzy Snakowski mieszka we Wrzeszczu, lubi tę dzielnicę i ciekawie o niej dzielnicy mówi. Czasami brakuje mu w niej zieleni, ale nie zamienił by jej na inne miejsce. Dużo podróżuje, zwiedza nowe miejsca, ale w Gdańsku czuje się najlepiej. Był zastępcą dyrektora Opery Bałtyckiej, gdy pewnego dnia zrezygnował z pracy, żeby realizować swoje pasje. 

Oczywiście to dopiero początek, każda dzielnica ma bowiem swoje skarby, a my chętnie dla Was je odkryjemy. Ciąg dalszy nastąpi. 

 

 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów