Pod hasłem “Zrobię sobie lato” - ruszył Mobilny Dom Kultury w 5 dzielnicach. PROGRAM

Na mapie Mobilnego Domu Kultury są w tym roku: Osowa, Kokoszki, Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe i Piecki-Migowo. Wstęp na wszystkie działania (koncerty, warsztaty, spektakle, gimnastyka, spacery… jest wolny.
13.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koncert w ramach Mobilnego Domu Kultury w Kokoszach, lato 2021. W tym roku muzycznie będzie w Jasieniu
Koncert w ramach Mobilnego Domu Kultury w Kokoszach, lato 2021. W tym roku muzycznie będzie w Jasieniu
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Czym jest Mobilny Dom Kultury?

Mobilny Dom Kultury to jedyny w swoim rodzaju dom kultury. Nie tworzy go żaden budynek, a ludzie. To spotkania w kilku punktach miasta, gdzie można wspólnie tworzyć, rozmawiać i cieszyć się latem w mieście. W programie przygotowano warsztaty, wydarzenia artystyczne, spacery przyrodnicze i architektoniczno-historyczne, spektakle plenerowe i koncerty dla różnych grup wiekowych, tak by każdy znalazł w ofercie coś dla siebie. Program MDK 2022 dostępny jest również dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowy program, lokalizacje wydarzeń i ew. zapisy - w zakładce MDK na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury

FETA 2022. Wielki finał w deszczu zachwycił publiczność

Mobilny Dom Kultury Orunia - Święty Wojciech - Lipce

GAK Stacja Orunia

Malowanie woskiem pszczelim 18.07, 25.07

  • w godz. 17:00 - 18:30 warsztaty plastyczne (malowanie woskiem pszczelim) - grupa dla młodzieży i dorosłych
  • w godz. 18:30 - 19:30 warsztaty plastyczne (malowanie woskiem pszczelim) - grupa dziecięca

Uczestnicy poznają enkaustykę, czyli antyczną technikę malarską, która polega na dodawaniu do pigmentu roztopionego wosku pszczelego. Metoda malowania woskiem na ciepło umożliwia tworzenie dowolnych kompozycji, zarówno abstrakcyjnych jak i tych realistycznych. Prace są interesujące nie tylko ze względu na płynne mieszanie się kolorów. Już samo użycie wosku sprawia, że chce się ich dotykać i poznawać różnymi zmysłami. Osoby uczestniczące w warsztatach będą miały okazję do eksperymentowania i poszerzenia kreatywnego myślenia.

Gimnastyka

  • 19.07, 26.07; w godz. 18.00 - 19.00

Zajęcia rozciągające dla dorosłych i seniorów. Rozpoczną się ćwiczeniami, które pobudzą krążenie krwi i przygotują ciało do pracy nad uelastycznieniem. Uczestniczki i uczestnicy skupią się na poszukiwaniu przestrzeni w ciele, budzeniu miejsc dawno nieaktywowanych - jednak bez zmuszania ciała do czegokolwiek. Celem jest odnalezienie przyjemności w ruchu i własnej motywacji do sięgania dalej (dosłownie i w przenośni), a środkiem do celu będzie likwidacja blokad w ciele. Tempo i zakres zajęć zostaną dostosowane do osób biorących udział w warsztacie.

W 2019 roku gimnastykowano się na trawie w Osowej, w 2022 ćwiczenia zaplanowano w Oruni
W 2019 roku gimnastykowano się na trawie w Osowej, w 2022 ćwiczenia zaplanowano w Oruni
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Taniec współczesny

  • 19 i 26 lipca; w godz. 19.00 - 20.00

Zajęcia z tańca współczesnego dla osób 15+. Zajęcia o fizycznym i organicznym charakterze ruchu, budowanie siły uczestników do wypracowania elementów tanecznych, by zawsze wykonywać je poprawnie w sposób techniczny. Przy czym, rezygnacja z naturalnych sugestii własnego ciała nie jest konieczna, dzięki czemu możliwe jest rozwijanie indywidualnego języka ruchu. Warsztaty dla osób, które chcą wzmocnić ciało poprzez ruch, który niesie w sobie treść.

Warsztaty malarskie

  • 14, 21, 28 lipca; w godz. 16.00 - 17.30 zajęcia dla młodzieży

Cykl spotkań dla młodzieży i dorosłych. Uczestnicy poznają podstawowe techniki rysunkowe i malarskie, nauczą się zasad kompozycji, operowania kolorem, mierzenia proporcji i perspektywy. Każde spotkanie rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem do wybranych zagadnień sztuki współczesnej i dzieł artystów, które posłużą za inspirację do tworzenia prac. Wszystkie osoby będą mogli zaprezentować efekty swoich działań na profesjonalnej wystawie.

  • godz. 18.00 – 19.00 zajęcia dla dzieci

Cykl spotkań mających na celu rozwijanie kreatywności uczestników. Poprzez zabawę poznają różne media i techniki artystyczne, za pomocą których odbędą podróż po świecie sztuki współczesnej. Każda osoba biorąca udział w warsztatach będzie mogła zaprezentować swoje prace na zbiorowej wystawie w GAK Stacja Orunia.

 

Tworzenie mebli ogrodowych i instalacji artystycznych

  • 13 lipca, w godz. 12.00 – 17.00; 14 lipca, w godz. 11.00 – 16.00

Mieszkańcy dzielnicy podczas warsztatów wspólnie stworzą meble ogrodowe z palet i instalację artystyczną. 

 

Tworzenie kompozycji roślinnych

  • 14 lipca, 14.00 – 17.00, warsztaty bez ograniczeń wiekowych

Uczestnicy zapoznają się z charakterystyką roślin uprawnych, dowiedzą się jak poprawnie wykonywać nasadzania, a następnie sami stworzą doniczkowe kompozycje kwiatowe. Kwietniki pozostaną w przestrzeni GAK Stacja Orunia, gdzie będą cieszyć przechodniów i okolicznych mieszkańców. Chętne osoby będą mogły pielęgnować rośliny przez cały okres trwania Mobilnego Domu Kultury, a także po jego zakończeniu.

Teatr

Monodram "Kobieta przebiegła" w wykonaniu i reżyserii Malwiny Tkaczyk*

  • 15 lipca; godz. 18.00 – 19.00

„Kobieta przebiegła” to historia kobiety uwikłanej w różne relacje z mężczyznami. To obsesyjna próba odnalezienia miłości, zaspokojenia potrzeby bycia kochaną a wreszcie poszukiwanie samej siebie. Ta nieustanna gra z mężczyznami, którą prowadzi bohaterka jest przejawem ogromnej, wręcz fanatycznej potrzeby miłości.

Po wielu nieudanych próbach poszukiwań kobieta chce wrócić do źródła miłości – do męża. Czy mąż po licznych zdradach da jej nową szansę? Będzie potrafił jej wybaczyć, zapomnieć? Co ostatecznie skłania główną bohaterkę do chęci powrotu?

Sam spektakl to niezwykła próba zmierzenia się aktorki z poezją kobiecą, której nadaje nowe znaczenie. Można w spektaklu odnaleźć m.in. teksty Haliny Poświatowskiej i wiele innych mniej lub bardziej znanych wierszy kobiecych. Po spektaklu zaplanowano spotkanie z widzami.

Monodram "Stara panna z kotem" w wykonaniu i reżyserii Malwiny Tkaczyk

  • 20 lipca godz. 18.00 – 19.00

To zabawna historia kobiety mieszkającej z kotem. Bohaterka szuka miłości w Internecie. Dobrze zapowiadający się kandydaci w świecie wirtualnym, nie przypominają jednak w żadnym stopniu tych w rzeczywistości. Czy odnajdzie miłość? Czy jedyną jej miłością i sensem pozostanie kot?  Po spektaklu zaplanowano spotkanie z widzami.

*Malwina Tkaczyk – pedagożka teatralna, aktorka, animatorka kultury. Współpracowała z Teatrem Nowym w Krakowie, Polskim Teatrem w Moskwie, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim w ramach realizacji spektakli oraz warsztatów teatralnych, autorka strony „Emocjonalna mama w teatrze”, gdzie pomaga rodzicom i nauczycielom radzić sobie z trudnymi emocjami u dzieci za pomocą kreatywnych zabaw.

Podczas Mobilnego Domu Kultury nie zabraknie warsztatów plastycznych dla wszystkich grup wiekowych
Podczas Mobilnego Domu Kultury nie zabraknie warsztatów plastycznych dla wszystkich grup wiekowych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków

  • 27 lipca; w godz. 18.00 – 20.00 warsztaty bez ograniczeń wiekowych

Uczestnicy będą korzystać tylko z naturalnych składników aby zdrowo pielęgnować skórę i nie zanieczyszczać środowiska. Dowiedzą się jak wykorzystywać dobroczynne właściwości składników, jak mieszać je ze sobą i jakie połączenia przynoszą zupełnie nowe rezultaty. Warsztaty są dawką praktycznej wiedzy i inspiracją do wprowadzenia w swoim domowym SPA zdrowych pielęgnacyjnych rytuałów.

Tygodniowe warsztaty teatralno-taneczne

  • 25-29 lipca, godz. 13.00 – 17.00 dla osób w wieku 13-18 lat

Podczas warsztatów uczestnicy wezmą udział w procesie powstawania czytania performatywnego – od stworzenia wspólnego tekstu po wyreżyserowanie dramatu i scenicznego ruchu. Hasłem przewodnim zajęć będzie CHCEMY BYĆ (ze) SOBĄ. Osoby zagłębią się w to, czym jest wspólnota dla młodych ludzi, co to dla nich znaczy być razem, na jakich zasadach chcą być razem, czym jest dla nich autonomia i przestrzeń wolności. Na koniec będzie możliwość zaprezentowania czytania performatywnego na scenie w GAK Stacja Orunia swoim bliskim i okolicznym mieszkańcom.

Scena dla młodych - 22 lipca 

Młode zespoły mogą wystąpić na profesjonalnej scenie w GAK Stacja Orunia. Tutaj nie ma ograniczeń – można zaprezentować zarówno covery jak i swoje własne kawałki. Zgłoszenia zawierające linki do nagrań można wysyłać do 15 lipca na adres: maria.pyrek@gak.gda.pl

Stogi. Plażowe kino pod chmurką z widokiem na Port Gdańsk

Dobra zabawa w lecie? Z Mobilnym Domem Kultury!
Dobra zabawa w lecie? Z Mobilnym Domem Kultury!
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Mobilny Dom Kultury Kokoszki do 16 września

Przy współpracy z Fundacją Maja powstał program dla osób z niepełnosprawnościami. W programie: warsztaty dramowe z elementami teatru opowieści (13, 15, 20 i 22 lipca), warsztaty z teatrzyku kamishibai (16, 18, 23, 25 sierpnia), koncerty połączone z audycjami muzycznymi (20 i 27 sierpnia), monodram "Antena" w reż. Malwiny Tkaczyk (13 sierpnia). Spotkania zwieńczy specjalne wydarzenie 16 września - szczegóły wkrótce.

 

Mobilny Dom Kultury Orunia Górna - Gdańsk Południe do 4 września

Spacery przyrodnicze

Cotygodniowe spacery na trasie Park Oruński - Zbiornik Augustowska dają szanse mieszkańcom na zobaczenie otaczającej przyrody oczami przyrodniczki. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi, dzięki czemu odkryć będzie można wiele tajemnic natury. Uczestnicy sprawdzą, kto kryje się pod kamieniem i dlaczego; policzą nogi stonogi; posłuchają, o czym rozmawiają ptaki; skomponują własną zieloną apteczkę pierwszej pomocy; poobserwują, kto poza mrówkami zakłada gniazdka w ziemi; dowiedzą się, czy rośliny są nieme; na chwilę zmienią się w chemików… Rodziny, które wezmą udział w największej liczbie spacerów otrzymają zestawy "Tropiciela Przyrody".

Prowadzenie: Natalia Recław, Katarzyna Skakuj, Kamila Chomicz. Miejsce zbiórki: przy GAK Scena Muzyczna (Park Oruński); spacer w każdą niedzielę lipca i sierpnia, początek o godz. 09.

Wystawa plenerowa: “Gdańsk Południe: od średniowiecza do współczesności”

Wystawa plenerowa ukazująca historyczne i krajobrazowe przemiany prężnie rozwijającego się obszaru Gdańska. Te niegdyś wiejskie obszary są dziś miejsce zamieszkania tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. Na kiedy datuje się pierwsze wzmianki o tym obszarze w historycznych księgach? Kim byli i czym zajmowali dawni mieszkańcy współczesnych południowych dzielnic? Na jaką wycieczkę warto się wybrać by lepiej poznać tę część miasta? Zapraszam na wystawę plenerową, która przybliży losy dużego obszaru miasta jakim jest Gdańsk Południe.

Miejsce: przy Zbiorniku Retencyjnym “Augustowska”; data: II połowa lipca do końca sierpnia

Mobilny Dom Kultury Jasień 13-27 lipca

W lipcowe wieczory warto przyjść nad Staw Wróbla, gdzie na Pomoście Jasień Gdańsk - trójmiejscy muzycy zaprezentują premierowe projekty związane z ich najnowszymi wydawnictwami. Od syntezatorowej elektroniki, przez ambientowo-shoegaze’owe improwizacje, po eksploracje brzmień fletów - to okazja do kontemplowania oryginalnej muzyki w niezwykłych okolicznościach przyrody.

  • Koncert Macieja Polaka, 13 lipca godz. 19:00

Życie Maćka Polaka od 25 lat toczy się dookoła syntezatorów analogowych – zajmuje się ich renowacją w ramach prowadzonej przez siebie firmy analogia.pl, od dekad pisuje na temat ich historii na łamach prasy, ale przede wszystkim jest ich użytkownikiem i pasjonatem. Współtworzy zespół Pin Park, z którym wydał do tej pory dwie płyty. Błogosławieństwem i przekleństwem zarazem jest praca Polaka, bowiem przez jego ręce przechodzą tuziny najbardziej klasycznych instrumentów. Daje mu to dużą frajdę, ale też nastręcza trudności, bo zabawek jest wiele, zajawki jeszcze więcej, a czas nie jest z gumy. Ratuje go jednak prawdziwa miłość jego życia – syntezator EMS Synthi AKS. Właśnie ukazał się jego solowy album “1972”, będący hołdem dla tego instrumentu. 

  • Koncert Mai Miro, 20 lipca godz. 19:00

Multiflecistka, specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka. Autorka projektów intermedialnych, sytuujących flet barokowy w różnych kontekstach współczesnych. Przygotowuje je z artystami różnych dziedzin sztuki – tancerzami, rzeźbiarzami, filmowcami, aktorami, reżyserami i innymi muzykami m.in. Mikołaj Trzaska, Dominik Strycharski, Michał Jacaszek. Jest współzałożycielką i członkinią zespołu instrumentów historycznych SILVA RERUM arte oraz prezeską Fundacji SILVA RERUM, działającej w Gdańsku, która we współpracy z Miastem organizuje festiwale poświęcone muzyce dawnej w Trójmieście. Nagrała kilkanaście płyt z muzyką barokową, współczesną i folkową. Współpracuje jako wykładowczyni z Akademią Muzyczną w Gdańsku.

  • Koncert Olgi Anny Markowskiej, 27 lipca godz. 19.00

Olga Anna Markowska - artystka wizualna, instrumentalistka i kompozytorka. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży i gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy muzykę solowo na wiolonczeli  i cytrze, oraz w duecie z Wojciechem Wilkiem /Teufelsberg/. Zespół wydał w czerwcu 2021 kasetę "Uncomfortably Close". W twórczości wizualnej i muzycznej porusza tematy dotyczące pamięci miejsc, tożsamości i relacji człowieka z naturą.

Wydarzenia w dzielnicy Piecki-Migowo odbędą się we wrześniu, program zostanie ogłoszony wkrótce.

Kontakt w sprawie MDK: Maria Pyrek, maria.pyrek@gak.gda.pl, tel. 514 771  313

TV

Siedziba Centrum Treningu Umiejętności Społecznych wyremontowana