Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska rozkręca się. Trzecia sesja za nami

Trwa VI kadencja MRMG. Po tym jak młodzi radni wybrali swój zarząd i uzgodnili składy komisji MRMG, przyszedł czas na pierwsze uchwały, sprawozdania i gości na sesji w Nowym Ratuszu. Podczas środowego posiedzenia, 25 maja, przyjęli uchwałę w sprawie współpracy z Fundacją GrowSpace specjalizującą się w pomocy psychologicznej.
26.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
25 maja odbyła się trzecia już sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska VI kadencji
25 maja odbyła się trzecia już sesja Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska VI kadencji
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kogo zaproszono na III sesję młodzieżowych radnych?

Była to już trzecia sesja młodych radnych. W jej trakcie w sali obrad wystąpiło kilku zaproszonych gości. Jednym z nich była Susanna Izzetdinova z Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek - Tatarka, która uciekła z Krymu w 2014 r. W środę opowiadała o trudnych początkach pobytu w Polsce. Przyznała, że spotykała się z niemiłymi uwagami m.in. kiedy w pracy mówiła w języku rosyjskim, i nie tylko.

- Jestem muzułmanką i chodzę w hidżabie. Kilka razy zdarzyło się, że jadąc np. tramwajem, słyszałam w oddali rozmowy typu: "A może ma bombę przy sobie?". Ludzie byli uprzedzeni wobec obcokrajowców, wobec wyznawców islamu. To nie było miłe. Nie można tak innych traktować. Każdy człowiek ma prawo do swojej wiary, ludzie wywodzą się z innych kultur, oczywiście - są dobrzy i źli, ale nie wszyscy są tacy sami - podkreślała pani Susanna.

Przyznała, że wielokrotnie myślała o powrocie do kraju, na Krym, przejętym wówczas przez Rosję. Dopiero po kilku latach, kiedy otworzyła w Gdańsku swój biznes: piekarnię "Tatarskie przysmaki", a potem restaurację, częściej myśli o tym, żeby jednak zostać w naszym mieście, choć tęsknota za krajem pozostała.

Czy za 2-3 lata powstanie w Gdańsku Uniwersytet Fahrenheita?

Przed młodymi radnymi wystąpiła też w środę Danuta Sowińska z Diversity Polska, która opowiedziała o działalności tej fundacji. Skupia się ona na przeciwdziałaniu dyskryminacji m.in. w miejscu pracy. W ramach swojej działalności prowadzi też warsztaty poświęcone zarządzaniu różnorodnością. Młodzieżowym radnym pani Sowińska zwracała uwagę na potrzebę dobrej komunikacji, także międzypokoleniowej, dzięki której starsi będą rozumieli "dzisiejszą młodzież", jej zachowanie i potrzeby.

Na mównicy pojawił się także Krzysztof Szymanel ze stowarzyszenia "Koloseum Gdańsk". Zachęcał on do uczestnictwa w turnieju tenisa stołowego oraz turniejach piłkarskich, dedykowanych młodzieży i dzieciom, organizowanych w bieżącym roku przez to stowarzyszenie. Jest ono wspierane finansowo przez Miasto Gdańsk. Działa głównie na terenie dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce.

Rządowy Program Funduszu Młodzieży

Michał Zorena z Wydziału Rozwoju Społecznego opowiadał z kolei o Rządowym Programie Funduszu Młodzieży.

- Celem tego programu jest aktywizacja społeczna młodzieży, w tym zachęcenie do działalności w ramach młodzieżowych organizacji pozarządowych, do podejmowania różnych inicjatyw angażujących ich rówieśników - tłumaczył Michał Zorena.

Program ten jest obecnie w fazie przygotowań przez stronę rządową, więc nie są znane jeszcze jego szczegóły. Nie wiadomo, czy z funduszu będzie można skorzystać jeszcze w tym roku, czy dopiero w 2023. Mimo to MRMG poproszono, by przygotowała się już do niego i przygotowała wstępnie cele, na które można będzie te środki przeznaczyć w naszym mieście.

Dzień Otwarty Rady Miasta Gdańska

 

W trakcie sesji członkowie poszczególnych komisji MRMG złożyli na forum pierwsze sprawozdania z ich działalności.

Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska?

Członkowie MRMG będą obecni na obchodach 4 czerwca, kiedy to świętowana jest rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów, a także podczas Jarmarku Św. Dominika. Na obu wydarzeniach będą dyżurować przy przygotowanym dla nich stanowisku - o czym zostali także poinformowali podczas środowego posiedzenia.

Przypomnijmy. Radni MRMG wybierani są na wzór rady miejskiej w sześciu okręgach wyborczych. Spotykają się raz w miesiącu na sesji, gdzie podejmują uchwały w sprawach dotyczących młodzieży gdańskiej. Nie są to przepisy prawodawcze - mają one charakter doradczy dla Rady Miasta Gdańska. Młodzieżową Radę powołano uchwałą Rady Miasta Gdańska w maju 2011 r. jako organ doradczo-konsultacyjny, reprezentujący gdańską młodzież przed władzami miasta.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej