Młodzi i utalentowani - najlepsze dyplomy artystów z całej Polski do obejrzenia w Zbrojowni

Na otwartej w piątek, 22 lipca, 13. Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych oglądamy prace z roku 2021. Podczas wernisażu w Zbrojowni Sztuki, młodzi artyści odebrali też nagrody przyznane im przez samorządy trzech miast Trójmiasta i województwa pomorskiego, miejskich galerii, krytyków sztuki i - po raz pierwszy - Instytutu Somaesthetics And The Arts Center z Krakowa. Klaudia Kania z gdańskiej ASP otrzymała Nagrodę Ministra Kultury, a Magdalena Banaś z wrocławskiej uczelni - Prezydenta Miasta Gdańska. Wystawę można oglądać do 28 sierpnia.
22.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trzy abstrakcyjne obrazy utrzymane w złotej kolorystyce na tle ciemnej ściany, mija je mężczyzna
Gdańska Akademia Sztuk Pięknych organizuje wystawę najlepszych dyplomów już po raz 13. Chce w ten sposób promować i wspierać początkujących twórców z całego kraju w samodzielnym zaistnieniu na rynku sztuki
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zwiedzając wystawę, która rozpościera się na trzech piętrach Zbrojowni Sztuki (Targ Węglowy 6) mamy okazję sprawdzić - czy i jak - trudny pandemiczny czas wpłynął na twórczość młodych artystów, ponieważ zobaczymy tu prace z roku 2021. Przyjęta od kilku lat metoda prezentowania ubiegłoroczych dyplomów pozwala na udział w konkursie wszystkim absolwentom z danego rocznika, również tym, którzy bronią się w późniejszym terminie, np. we wrześniu. 

Zobacz zdjęcia z wydarzenia:

Jakie tematy poruszają artyści

- Zastanawiałem się czy lockdown, pandemia wpłyną na treść lub formę prac z tego okresu i nie zauważyłem wielkiego wpływu - mówi Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Studenci i studentki, skupiając się na własnej wrażliwości odnoszą się do całego spektrum historii sztuki, poruszają wątki formalne, zaangażowane, tak jak co roku. Poziom jest wciąż mocny, a wiele prac, zdaniem moim i członków Jury - wybitnych. Tak jak w sztuce - jest rywalizacja i mam nadzieję, że osoby nagrodzone będą kontynuowały karierę artystyczną. Zostaną zauważone na rynku i w obszarze sztuki, będą uczestnikami wielu wydarzeń, wystaw, konkursów czy przeglądów. 

mężczyzna w jasnym garniturze stoi przy mikrofonie na scenie
Krzysztof Polkowski, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: - Poziom jest wciąż mocny, a wiele prac, zdaniem moim i członków Jury - wybitnych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prace prezentowane na wystawie wyłonione zostały w konkursie. Oceniało je Jury, w skład którego wchodzą rektorzy ośmiu polskich państwowych uczelni artystycznych oraz przedstawiciele samorządów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz województwa pomorskiego. Wśród zwycięzców są absolwenci takich kierunków i specjalizacji, jak: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne i tkanina artystyczna.

- Patrzymy na prace sprzed roku - dodaje dr Filip Ignatowicz, asystent Komisarza wystawy. - Temat wojny więc się tu nie pojawia, a temat około pandemiczny dotyczy tylko jednej z nich. Ale co zauważalne, wszystkie dyplomy są bardziej skompresowane, skromniejsze: cztery grafiki, osiem odbitek… Sama wystawa stała się przez to bardziej przestrzenna, ma dużo oddechu. Być może to właśnie jest ślad pandemii, ponieważ studenci przygotowywali je w większości w swoich domach, musieli liczyć się z ograniczeniami. 

Laureaci nagród przyznawanych w ramach 13. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
Laureaci nagród przyznawanych w ramach 13. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagrody dla młodych twórców

Wernisaż połączono z wręczeniem aż 13 nagród, które przyznano absolwentom. 

Oprócz ufundowanej przez rektorów uczelni artystycznych Nagrody Głównej, którą otrzymała Karolina Cygnar z ASP w Krakowie, wręczono również: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu, Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrodę Krytyków. W Jury krytyków zasiadali Jakub Banasiak, Aleksander Hudzik, Małgorzata Ludwisiak, Piotr Sarzyński i Karol Sienkiewicz. 

Swoje wyróżnienia przyznały też miejskie galerie: Gdańska Galeria Miejska (otrzymała ją Dominika Gierszewska) i Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” (Katarzyna Serkowska, gdańska ASP) sponsorują indywidualne wystawy wybranym przez siebie artystom. Na podobny gest zdobyła się, fundująca nagrodę po raz pierwszy, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie (Eliza Gawrjołek) . Po raz pierwszy też nagrodę wręczał przedstawiciel Instytutu Somaesthetics And The Arts Center z Krakowa.

Większość, bo aż 12 spośród przyznanych 13 nagród, trafiło do rąk kobiet. One też dominują na wśród laureatów konkursowej wystawy.

- Na naszych uczelniach przynajmniej 70 procent stanowią studentki - mówi rektor Polkowski. - Te nagrody to statystyka, ale my się bardzo cieszymy z tej dużej liczby kobiet na studiach artystycznych. One są szczególnie wrażliwe, niezwykle zdolne i pracowite. Skromne, ale z wiarą we własne możliwości. 

Magdalena Banaś z ASP Wrocław, laureatka nagrody Prezydent Miasta Gdańska w ramionach Moniki Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która wręczała artystce gratulacje i nagrodę
Magdalena Banaś z ASP Wrocław, laureatka nagrody Prezydent Miasta Gdańska w ramionach Moniki Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, która wręczała artystce gratulacje i nagrodę
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska?

Miasto Gdańsk przyznało swoje wyróżnienie Magdalenie Banaś z ASP Wrocław za pracę pt. „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”. Nagrodę (w wysokości 8 tys. zł) wręczyła artystce Monika Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Praca charakteryzuje się, oprócz walorów estetycznych, wymagającą formą. Punktem wyjścia były zdjęcia ciała artystki - rąk i stóp. Obraz ze zdjęcia stawał się wzorem, który artystka przenosiła na matrycę, ale w szczególny sposób.  

- Jest to linoryt punkowy, powstaje specyficzną metodą - w matrycy nie wycina się linii, tylko kropki - tłumaczy Magdalena Banaś. - Robię to ręcznie wykonanym dłutem, zrobionym z igły. Każda kropka, którą jesteśmy w stanie zobaczyć na odbitce była pojedynczo wycinana. 

Pracę pt. „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu” Magdalena Banaś wykonała w technice linorytu punktowego
Pracę pt. „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu” Magdalena Banaś wykonała w technice linorytu punktowego
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Precyzyjna technika jest bardzo czasochłonna - wykonanie całości zajęło artystce dwa i pół roku. Niektóre matryce wymagały aż pół roku pracy.  

- Technikę poznałam na drugim roku studiów, dzięki mojej wykładowczyni Agacie Gertchen - mówi Banaś. - Poznałam podstawy i polubiłam ponownie linoryt, który do tej pory kojarzył mi się z płaskim przedstawieniem. Ta technika pozwala pokazać tonalne przejścia, światłocienie. Zafascynowało mnie to, jak wiernie można przedstawić wszystkie niuanse i sposób, w jaki światło wpływa i wnika w struktury.

To niejedyne wyróżnienie jakie Banaś otrzymała tego dnia. Swoją nagrodę przyznał jej krakowski Instytut Somaesthetics And The Arts Center. Młoda artystka planuje kontynuowanie artystycznej drogi. Chce rozwijać się w trudnej graficznej formie i zrobić doktorat. 

Prace tych artystów zobaczmy na 13. Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
Prace tych artystów zobaczmy na 13. Ogólnopolskiej Wystawie Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kim są laureaci wystawy?

Lista laureatów 13. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych

NAGRODA REKTORÓW ASP (20 000 ZŁ)

  • Karolina Cygnar „Laboratorium życia”
  • promotor: prof. ASP dr. hab. Ewa Janus, ASP w Krakowie

NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO (15 000 ZŁ):

  • Klaudia Kania „O studni”
  • promotor: prof. Mariusz Białecki, ASP Gdańsk

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO (8 000 ZŁ):

  • Joanna Krawczyk „Roszada”
  • promotor: dr Witek Orski, AS Szczecin

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA (8 000 ZŁ):

  • Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”
  • promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, ASP Wrocław

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA GDYNI (8 000 ZŁ):

  • Michał Wasiak „Cykl obrazów inspirowanych malarstwem caravaggionistów”
  • promotor: dr. hab. Tomasz Musiał, ASP Łódź

NAGRODA PREZYDENTA MIASTA SOPOTU (4 000 ZŁ):

  • Eliza Gawrjołek „Inwentaryzacja strat”
  • promotorzy: dr hab. Dominika Sadowska i prof. ASP dr hab. Łukasz Ogórek, ASP Łódź

NAGRODA SPECJALNA INSTYTUTU SOMAESTHETICS AND THE ARTS CENTER AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE (3 000 ZŁ):

  • Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”
  • promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, ASP Wrocław

WYRÓŻNIENIE HONOROWE:

  • Krystyna Dobrzańska „Mapa ciała”
  • promotorzy: prof. ASP dr hab. Karolina Breguła i prof. Wojciech Łazarczyk, AS Szczecin 

NAGRODA KRYTYKÓW (10 000 ZŁ):

  • Ewelina Węgiel „Ludzie stąd”
  • promotor: dr hab. Agata Pankiewicz, ASP Kraków

NAGRODA CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY: 

  • Katarzyna Serkowska, „Martwa natura?”
  • promotor: prof. Grzegorz Klaman, ASP Gdańsk

NAGRODA GDAŃSKIEJ GALERII MIEJSKIEJ W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY:

  • Dominika Gierszewska, „Rozważania na temat uważności. Człowiek niskopodłogowy”
  • promotor: prof.. Piotr Kurka, UA Poznań

NAGRODA PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI W SOPOCIE W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY:

  • Eliza Gawrjołek „Inwentaryzacja strat”
  • promotorzy: dr hab. Dominika Sadowska i prof. ASP dr hab. Łukasz Ogórek, ASP Łódź

Czyje prace zobaczymy na wystawie?

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

  • Marek Czaja, Seria litografii
  • Jakub Wasilewski „ Piękna brzydota. Deformacja we współczesnym malarstwie portretowym Zachodu”
  • Katarzyna Serkowska „Martwa natura?”
  • Klaudia Kania "Harmonia niewidzialna od widzialnej silniejsza"

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

  • Paulina Bobak „Nieobecni?”
  • Magdalena Buk „Opowieści w opowieści”
  • Monika Falkus „Pokochajmy się”  
  • Julia Kempa „Okupacja świadomości”

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

  • Ewelina Węgiel „ludzie stąd”
  • Jędrzej Krzyszkowski „Dom rodzinny. Nostalgia w walce z funkcją”
  • Karolina Cygnar „Laboratorium życia”
  • Veronika Hapchenko „Cherchez le mage”

Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

  • Eliza Gawrjolek „Inwentaryzacja strat”
  • Igor Kociński „Przejawy piękna ponad humanizmem – cykl grafik w technice druku wypukłego”
  • Michał Wasiak „Cykl obrazów inspirowanych malarstwem caravaggionistów”
  • Veronika Zakharczuk   „Cichy protest – relacja obrazu, obiektu i przestrzeni”

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

  • Dominika Gierszewska „Rozważania na temat uważności. Człowiek niskopodłogowy”
  • Kaja Koster „Antysztuczność – o naturze sztucznego”
  • Michał Jaszkowski „Disinfection”
  • Natalia Brzezińska „Fala sejsmiczna”

Akademia Sztuki w Szczecinie

  • Agata Lech „Ten dom to jakiś romantyczny film”
  • Joanna Krawczyk „Roszada”
  • Krystyna Dobrzańska „Mapa ciała”
  • Natalia Galasińska „Koronacja”

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

  • Adam Siwek „ale żeby tak facet z facetem?!”
  • Antoni Lisowski „Paradoks Zenona”
  • Julia Wakuła Seria plakatów do sztuk Bertolta Brechta
  • Nikodem Gąsowski „Modlitwa”

Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

  • Wiktor Gałka  „Ciało jako pole napięć ideowych”
  • Agata Garbacz “Po moim trupie – obiekt z użyciem techniki pate de verre”
  • Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”
  • Magdalena Grabiec „Migracje pionowe 2020”.

Po uroczystości wręczenia nagród odbyła się 6. debata krytyków sztuki, pt. „Po co krytyk/krytyczka na wernisażu?”. Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na stronie: www.asp.gda.pl.

W wernisażu połączonym z uroczystym wręczeniem nagród wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, przedstawiciele samorządów Gdańska, Gdyni i Sopotu, m.in. Monika Chabior, zastępczyni Prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania; rektorzy krajowych uczelni artystycznych, dyrektorzy miejskich galerii: GGM, CSW Łaźnia, PGS z Sopotu, krytycy i ludzie sztuki.

  • Wystawa czynna będzie do 28 sierpnia 2022, w godz. 11 - 18.
  • Gdzie: Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, Targ Węglowy 6
  • Komisarz wystawy: dr inż. Paweł Czarzasty
  • Asystenci Komisarza: dr Filip Ignatowicz, mgr Piotr Wyrzykowski, mgr Daniel Sobański, mgr Jakub Zając.

TV

100-lecie ulicy Krętej