Stowarzyszenie FabLab działa w Gdańsku już od kilku lat, skupia pasjonatów idei “zrób to sam”, którzy po godzinach uczą innych, jak własnoręcznie zrobić półkę czy stolik, naprawiać zepsute rzeczy, ale też np. jak zaprogramować własnego robota i wyprodukować przedmiot z pomocą drukarki 3D.
Od listopada ubiegłego roku FabLab rezyduje pod adresem Dolna Brama 8 na Dolnym Mieście, w powstającym obecnie gdańskim Centrum Obywatelskim.
Tutaj odbędzie się wakacyjna (druga po zimowej) edycja projektu “Młodzi Technicy”, przeznaczonego dla młodzieży w wieku 12-17 lat, który Stowarzyszenie realizuje razem z Fundacją Orange.
Podczas zajęć młodzi technicy nauczą się m.in. programowania, projektowania 2D i 3D, wykonywania odlewów i przedmiotów z drewna. Oprócz tradycyjnych sprzętów majsterkowicza, w pracy korzystać będą także z nowoczesnych urządzeń (drukarki 3D, ploter laserowy, maszyny CNC).
Udział w projekcie jest bezpłatny, a przedmioty wytworzone podczas zajęć można zabrać do domu.
Uczestnicy wezmą udział w 66 godzinach zajęć praktycznych, przez 40 kolejnych godzin zaś będą mieć dostęp do przestrzeni warsztatu i zgromadzonych w nim urządzeń - pod fachową opieką konsultanta.
Na zakończenie programu młodzież wykona własne mini projekty, które zaprezentuje podczas gali podsumowującej wydarzenie.
Dwanaścioro “Młodych Techników” zostanie wybranych na podstawie formularza rejestracyjnego. Zapisy do 1 lipca, ogłoszenie wyników - 2 lipca br.
Zajęcia warsztatowe odbywać się będą od 9 do 25 lipca, konsultacje zaplanowano na sierpień - przy czym obowiązek udziału w części konsultacyjnej traktowany jest elastycznie.
- Zakładamy, że tytuł i statuetkę Młodego Technika otrzymają ci uczestnicy, którzy wezmą udział w 80 proc. wszystkich zajęć, wykonanie projektu końcowego nie jest obowiązkowe - mówi Cyryl Sochacki koordynator FabLab Gdańsk. - Obowiązkowe dla wszystkich jest szkolenie BHP, od którego zaczniemy.
Jak więc stać się częścią zespołu?
- W formularzu zgłoszeniowym trzeba napisać, co chciałoby się zbudować podczas warsztatów, dlaczego ktoś chce wziąć w nich udział i wymienić wszelkie techniczne doświadczenia, jeśli ktoś już takie ma - odpowiada Cyryl Sochacki. - Aplikujący musi nas przekonać, że rzeczywiście chce wziąć udział w zajęciach, że jest ich ciekaw. Bywało tak, że niektóre osoby spełniały raczej marzenia rodziców, niż swoje… Zapraszamy także dziewczyny, w pierwszej edycji “młoda techniczka” radziła sobie lepiej niż wielu chłopaków.
Młodzież zgłaszając się do projektu musi także uzyskać pisemną zgodę rodziców na udział w projekcie.
TUTAJ znajduje się formularz aplikacyjny.
Parterem Stowarzyszenia FabLab przy projekcie warsztatu FabLab Gdańsk powered by Orange przy Dolnej Bramie 8 jest Fundacja Orange.