• Start
  • Wiadomości
  • Młodość przychodzi z wiekiem. Wyjątkowa wystawa na ogrodzeniu Parku Oliwskiego

Młodość przychodzi z wiekiem. Wyjątkowa wystawa na ogrodzeniu Parku Oliwskiego

We wtorek, 5 listopada, w Oliwskim Ratuszu Kultury odbyło się wydarzenie kulturalne otwierające wystawę „Młodość przychodzi z wiekiem”, organizowaną przez Fundację Wspólnota Gdańska i Dom Pomocy Społecznej „Polanki”. Wielkoformatowe portrety podopiecznych DPS w wykonaniu oliwskich fotografików zawisły na ogrodzeniu Parku Oliwskiego. Prace można oglądać do 30 listopada.
06.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia czarno-biały portret starszej kobiety z okularami i szalikiem, umieszczony na ogrodzeniu w parku. Obok portretu widnieje napis „MŁODOŚĆ PRZYCHODZI Z WIEKIEM”
Spacerując w okolicy Parku Oliwskiego, warto zatrzymać się na dłużej przy fotografiach portretowych zawieszonych na ogrodzeniu. To nowa wystawa Fundacji Wspólnota Gdańska i Domu Pomocy Społecznej „Polanki”
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Od portiera do milionera. Gdański społecznik Andrzej Stelmasiewicz kończy 70 lat

Organizatorami wystawy plenerowej „Młodość przychodzi z wiekiem” są Dom Pomocy Społecznej „Polanki” - kierująca nim dyrektor Danuta Podogrodzka i jej zespół, oraz Fundacja Wspólnota Gdańska, która prowadzi m.in. Oliwski Ratusz Kultury z Galerią Sztuki Nowy Warzywniak i Oliwski Dom Sąsiedzki. 

- Wiek biologiczny nijak się ma do psychicznego. Jest wiele młodych osób, które nie mają marzeń, ducha aktywności. Starzy są mimo tego, że mają lat 15 czy 20. Z drugiej strony jest wiele osób, które mają lat sporo, a mają kolejne marzenia, plany, energia ich rozpiera. Bo młodość przychodzi z wiekiem, usłyszałem to w galerii w zaułku przy kościele św. Bartłomieja, podczas otwarcia wystawy Mieczysława Olszewskiego i nie mogę się z tym nie zgodzić - mówi Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska. - Celem wystawy, który nam przyświecał, jest zwrócenie uwagi ludzi młodszych i przypomnienie im, że mogą się mnóstwo nauczyć od ludzi starych - specjalnie nie mówię seniorów, bo trzeba być dumnym ze swojego wieku, mieć wypiętą pierś. Młodzi mają więcej energii i perspektywy życiowe, ale doświadczenia życiowego nie mają. My je mamy i możemy się nim podzielić z młodszymi, jeśli tylko młodsi będą chcieli nas słuchać.

Na zdjęciu kobieta trzymająca czerwony folder przemawia do mikrofonu, podczas gdy mężczyzna w czerwonym kapeluszu z wyrazem zadowolenia na twarzy obserwuje ją z boku
Fotografka i animatorka kultury oliwskiej Magdalena Majchrzakowska oraz założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska, społecznik i przedsiębiorca Andrzej Stelmasiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

37 portretów z duszą

Wystawę tworzy 37 dużych, czarno-białych portretów podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Polanki” w Gdańsku Oliwie. Wykonali je lokalni fotograficy: Erazm Wojciech Felcyn, Jolanta Jarocka, Wioletta Koc, Magdalena Majchrzakowska, Jerzy Markiewicz, Joanna Oleszkiewicz-Florek, Teresa Polańska oraz Małgorzata Szymańska.

- Za półtora roku kończę 80 lat. ale już teraz czasami czuję się jak niemowlę, taki jestem odmłodzony – zażartował Erazm Wojciech Felcyn. - O portrecie można mówić w nieskończoność - można tę opowieść wywieść od starożytnego Egiptu, ale nie będę tego robił, bo byśmy nie dożyli do końca. Skupię się na cytacie Jana Sunderlanda z książki „Portret”: portret powinien być podobny do człowieka, którego sfotografowano. To jest bardzo mądre stwierdzenie – dodał z przymrużeniem oka. 

Na zdjęciu widać dwóch starszych mężczyzn, z których jeden trzyma mikrofon, a drugi czerwony folder i ma na sobie charakterystyczny czerwony kapelusz oraz zegarek. Obaj uśmiechają się
Fotograf Erazm Wojciech Felcyn i Andrzej Stelmasiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Już na poważnie podkreślił, że prezentowane na wystawie prace znacznie wykraczają poza odwzorowanie „powłoki zewnętrznej” człowieka. - Dobra fotografia portretowa powinna sięgać głębiej. I tutaj to się udało - fotograficy zajrzeli w głąb duszy portretowanych. Mam nadzieję, że na tej wystawie autorzy nie poprzestaną, bo jest jeszcze wiele tematów, które moglibyśmy zrealizować i wiele osób, które warto sfotografować. Jeśli my tego nie zrobimy, to kto? - zaapelował fotografik.

Biorąca udział w projekcie fotografka i animatorka kultury oliwskiej Magdalena Majchrzakowska, nie kryła szczęścia i wzruszenia w związku z otwarciem wystawy. - To była dla nas bardzo ważna przygoda – zarówno dla tych po jednej, jak i po drugiej stronie aparatu. Kiedy patrzę na te zdjęcia mam uśmiech od ucha do ucha. Myślę, że wiele osób oglądających będzie mieć podobne odczucia.

Na zdjęciu znajduje się kobieta mówiąca do mikrofonu z uśmiechem, podczas gdy mężczyzna obok niej trzyma bukiet pomarańczowych róż z ozdobnymi wstążkami
Danuta Podogrodzka i Jarosław Polański - dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Polanki” oraz jego pracownik
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

„Dopóki jesteśmy aktywni, jesteśmy sobą”

Wernisaż wystawy odbył się we wtorek, 5 listopada, w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wydarzenie było jednocześnie okazją do zaprezentowania twórczości seniorów - uczestników warsztatów malarskich, prowadzonych przez Stanisława Olesiejuka oraz lokalnych poetek Krystyny Bucholc i Krystyny Degutis.

- Młodość nie mija, młodość się rozwija. Aktywność osób starszych jest bardzo ważna, bo dopóki jesteśmy aktywni, jesteśmy sobą – powiedziała Danuta Podogrodzka, dyrektorka Domu Pomocy Społecznej „Polanki”. - Dlatego bardzo się cieszymy z tej wystawy. I bardzo dziękujemy Andrzejowi Stelmasiewiczowi, że o nas pomyślał. Jesteśmy po sąsiedzku, mamy u siebie imprezy, koncerty i różnego rodzaju wydarzenia nie tylko kierowane do osób starszych, ale do wszystkich. Zapraszam was bardzo serdecznie.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi spacerujących chodnikiem obok ogrodzenia, na którym wiszą czarno-białe portrety starszych osób. W tle widać drzewa w jesiennych barwach
Prace można oglądać do końca listopada
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk

Wystawa plenerowa do 30 listopada. A potem...

Wystawa prezentowana jest na ogrodzeniu Parku Oliwskiego (od strony ulicy Opata Jacka Rybińskiego) od 5 do 30 listopada. Następnie prace trafią do Domu Pomocy Społecznej „Polanki”.

Zobacz fotorelację z otwarcia wystawy „Młodość przychodzi z wiekiem”:

Miłość do żony i Wyspy Sobieszewskiej. 30 par świętowało małżeńskie jubileusze. Wśród nich Władysław Sidorko z żoną Krystyną

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas