• Start
  • Wiadomości
  • Młode Miasto. Hala Trasernia i pochylnie w futurystycznej wizji

Młode Miasto. Hala Trasernia i trzy pochylnie w futurystycznej wizji

“Stocznia - system” to tytuł projektu młodego architekta Cezarego Adamowicza, który zwyciężył w konkursie Stypendium PRAKTYKA Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Na czym polega tytułowy system?
14.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prof. Ewa Kuryłowicz przewodnicząca rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Prof. Ewa Kuryłowicz przewodnicząca rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Warszawska fundacja - podsumowanie w Gdańsku

Obchodząca dziesięciolecie założenia Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, która powstała po tragicznej śmierci patrona, jednego z najznamienitszych polskich współczesnych architektów, organizuje dwa konkursy dla przedstawicieli młodego pokolenia w zawodzie architekta.

I choć Fundacja ma siedzibę w Warszawie, w tym roku finał edycji 2021/22 Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA odbył się w Gdańsku, z racji tego, że temat drugiego z nich dotyczył Młodego Miasta, a dokładniej przygotowania projektu dla fragmentu dawnej Stoczni Gdańskiej, obejmującego halę Trasernia i trzech sąsiadujących z nią pochylni (tym terenem zarządza spółka Synergia 99). 

Młode Miasto - konsultacje podsumowane, ale to nie koniec. To dopiero początek

Architektura ma dwie nogi

Wydarzenie odbyło się w czwartek, 13 października 2022 w bezpośredniej bliskości konkursowego terenu, w NOMUS Nowym Muzeum Sztuki na Młodym Mieście. 

- Pierwszy był konkurs Teoria, ale ponieważ, jak wiemy architektura ma dwie nogi - teorię i praktykę, dwa lata później powołaliśmy konkurs Stypendium Praktyka, który od ubiegłego roku ma nową formułę - mówiła prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. - Oba adresowane są do architektów do 40 roku życia, bo to właśnie młodzi architekci są od tego, aby poprawiać świat.

Rainer Mahlamäki, fiński architekt, nota bene autor projektu realizowanego właśnie tuż obok NOMUSa budynku dewelopera YIT, był przewodniczącym Jury poszerzonego, na jednym z etapów konkursu PRAKTYKA. Tego wieczoru mówił m. in. o fenomenie architektury postidustrialnej
Rainer Mahlamäki, fiński architekt, nota bene autor projektu realizowanego właśnie tuż obok NOMUSa budynku dewelopera YIT, był przewodniczącym Jury poszerzonego, na jednym z etapów konkursu PRAKTYKA. Tego wieczoru mówił m. in. o fenomenie architektury postidustrialnej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na czym polegają konkursy Fundacji im. Stefana Kuryłowicza?

W pierwszym etapie konkursu stypendialnego wybrane na podstawie nadesłanego portfolio grono kilkunastu młodych architektów i architektek zaproszono na dwudniowe warsztaty na Politechnice Gdańskiej, które poprzedziła wizyta w dawnej Stoczni Gdańskiej, z naciskiem na przestrzeń objętą konkursem. Z przedstawionych koncepcji wybrano trzy, które przeszły do II etapu, podczas którego uczestnicy konkursu dalej rozwijali swoje pomysły. Ostatecznie wyłoniono jedną propozycję - pracę “Stocznia - system” przedstawioną publicznie tego wieczoru przez jej autora Cezarego Adamowicza. 

W ciągu 10 lat w części Młodego Miasta na półwyspie Drewnica powstanie nowa dzielnica

Dlaczego “Stocznia - system”?

Wyjątek z werdyktu jury:

“Praca “Stocznia - system” Cezarego Adamowicza “to niezwykle ciekawa i spójna kontynuacja idei tradycji przemysłowego dziedzictwa Stoczni Gdańskiej. Autor wnikliwie analizuje proces produkcji statków i przemysłowych charakter konstrukcji architektury. Swój projekt w formie katalogu systemowych rozwiązań opiera nie tylko o charakterystyczne cechy systemu produkcji - jak modularność, elastyczność i powtarzalność - ale wprowadza dodatkowe prospołeczne elementy struktury, takie jak mikroprzedsiębiorczość, w której zbiorowość ma wpływ na kształtowanie przestrzeni wokół siebie. Element mikroprzedsiębiorczości przywodzi na myśl ideę Solidarności, która uwolniła oddolną energię społeczną. 

Projekt odwołuje się także do poetyckiego krajobrazu stoczni, w którym choreografia maszyn - tańczących żurawi i nieustannie zmieniających się konstrukcji rusztowań - staje się fascynującym spektaklem otwartym dla mieszkańców i publiczności. Poprzez ten głos laureat ma szansę na wzbogacenie dyskursu nie tylko na temat samego dziedzictwa stoczni i Solidarności, ale także odpowiedzi na ważne pytania: czym w kontekście lokalnej ekonomii miasta jest produkcja i praca.”

Jak chcesz i co chcesz

“Stocznia - system” Cezarego Adamowicza to futurystyczna wizja, której autor opracował system powtarzalnych, dowolnie dobieranych komponentów, z których tak szybko jak rusztowania wokół remontowanego kadłuba statku, stworzyć można przestrzeń zarówno biurową, produkcyjną, jak i audytorium lub szklarnię miejską.

Tylko konstrukcja oparta na systemie słupów posadowionych wokół poszczególnych pochylni i rozpiętej nad nimi swego rodzaju siatki, jest tu stała i to na niej “budowane” mają być poszczególne elementy.

Magazyn okien, fasad, schodów, połaci dachowych, instalacji fotowoltaicznych itd. młody architekt zaplanował w hali Traserni. A wszystko to zarządzane i sterowane ma być za pomocą aplikacji.

 

Cezary Adamowicz zwycięzca konkursu Stypendium PRAKTYKA edycji 2021/22 prezentuje swoją pracę
Cezary Adamowicz zwycięzca konkursu Stypendium PRAKTYKA edycji 2021/22 prezentuje swoją pracę
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Stocznia - jak miasto w ciągłym ruchu

- Inspiracją było dla mnie wrażenie, że stocznia była swego rodzaju miastem w mieście, żywym organizmem, do którego codziennie kilkanaście tysięcy ludzi dojeżdżało do pracy i wszystko było w ciągłym ruchu. Cały ten proces budowania statków, stawiania rusztowań i rozmontowywania ich i to, jak była zbudowana stocznia (modularności i szkieletowości hal, tak samo form stojących na pochylniach), tworzyło pewien ekosystem - opowiadał Cezary Adamowicz prezentując swoją pracę. - Przygotowałem katalog elementów, o które można rozbudowywać projekt w miarę bieżących potrzeb. Aplikacja miałaby na celu nie tylko łatwe dotarcie do potrzebnych komponentów w magazynie, ale także zaplanować umiejscowienie ich w siatce w miejscu najbardziej korzystnym, także dla przestrzeni publicznej.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OGŁOSZENIA WYNIKÓW KONKURSU

Gdańsk także za rok

Laureatką Konkursu TEORIA, na najciekawszy teksty o relacji architektury i kultury została Anna Jaruga-Rozdolska za esej “Mimesis”, który w ramach nagrody, został wydany w formie książki przez Fundację.

 

Anna Jaruga-Rozdolska - zwyciężczyni Konkursu TEORIA, na najciekawszy teksty o relacji architektury i kultury
Anna Jaruga-Rozdolska - zwyciężczyni Konkursu TEORIA, na najciekawszy teksty o relacji architektury i kultury
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Podczas finału zapowiedziano, że kolejna edycja Stypendium PRAKTYKA odbędzie się również w Gdańsku, w obszarze Olivia Centre.

Więcej na temat działalności Fundacji im. Stefana Kuryłowicza i o jej patronie przeczytać można na stronie internetowej.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!