• Start
  • Wiadomości
  • Mistyczka Dorota z Mątów ma tablicę pamiątkową na jednej z gdańskich kamienic

Mistyczka Dorota z Mątów ma tablicę pamiątkową na jednej z gdańskich kamienic

Tablicę upamiętniającą średniowieczną mistyczkę, ascetkę i stygmatyczkę, błogosławioną Dorotę z Mątów, która mieszkała przy ulicy Długiej, odsłonięto we wtorek, 25 czerwca 2019 r. w Gdańsku. 
25.06.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2019-06-25_tablica_005_799x533.JPG
Ksiądz Ireneusz Bradtke święci tablicę upamiętniającą średniowieczną gdańszczankę Dorotę z Mątów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Dorota urodziła się w Mątowach Wielkich w 1347 roku. Już od najmłodszych lat wiodła życie pokutne, mając sześć lat otrzymała dar ukrytych stygmatów i myślała o życiu zakonnym. Jako 16-latka została zmuszona do małżeństwa z Adalbertem, mieszczaninem gdańskim, 20 lat od niej starszym. Małżeństwo zamieszkało w kamienicy przy ulicy Długiej pod obecnym numerem 64. Dorota i Adalbert doczekali się dziewięciorga dzieci, ale małżeństwo nie było udane, a liczne epidemie dżumy przeżyła tylko jedna ich córka. Po stracie dzieci i śmierci męża Dorota z Mątów trafiła do Kwidzyna, gdzie oddała się mistycyzmowi i ascezie. Zmarła 25 czerwca 1394 roku jako pustelnica. 

 tablica, informująca że w tym miejscu mieszkała błogosławiona Dorota z Mątów, średniowieczna mistyczka i ascetka, została zamontowana przy ul. Długiej 64/65. We wtorek, 25 cerwca 2019 roku, odbyło się symboliczne odsłonięcie i poświęcenie tablicy.

Owalne emaliowane tablice, montowane na budynkach w miejscach, które odegrały znaczącą rolę w historycznych wydarzeniach, są częścią miejskiego projektu mającego upamiętniać osoby ważne dla historii i związane z naszym miastem. W taki sposób uhonorowano już m.in. Leopolda von Wintera - nadburmistrza XIX-wiecznego Gdańska oraz Franka Meislera - autora serii pomników upamiętniających Kindertransporty. Podobne rozwiązania spotkać można również w innych miastach Europy, m. in.: w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

CZYTAJ:

Zasłużony burmistrz i słynny rzeźbiarz będą mieli swoje tablice. Odsłonięcie - w lipcu

Odsłonięto nowe, kamienne tablice na budynku Muzeum Poczty Polskiej

Thomas von Winter: jestem dumny z mojego prapradziadka Leopolda. ROZMOWA

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka