Cztery dni rywalizacji najlepszych wioślarzy morskich w Europie. Brązowy medal dla Polski

W dniach 20-23 czerwca w Gdańsku odbywały się mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim. O medale rywalizowało blisko 300 zawodników z 22 krajów. Biało-Czerwoni wywalczyli jeden medal brązowy - czwórka podwójna ze sternikiem kobiet. Zawody odbywały się przy plaży w Brzeźnie.
23.06.2024
Dwie łodzie wioślarskie na wodzie, w każdej po jednym zawodniku trzymającym wiosła
W ciągu czterech dni przy plaży w Brzeźnie rywalizowało około 300 wioślarzy

W Gdańsku rywalizowano w dwóch formułach

W Gdańsku podczas mistrzostw Europy rywalizowano w dwóch formułach: endurance (wyścigi długodystansowe) oraz beach sprint (wyścigi sprinerskie). Ta druga odmiana w 2028 roku po raz pierwszy w historii znajdzie się w programie igrzysk olimpijskich. Prawdopodobnie zawodniczki i zawodnicy będą rywalizować o trzy komplety medali: jedynki kobiet i mężczyzn oraz dwójki mieszane. Decyzja w tej sprawie zapadnie po tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

Endurance to długodystansowe wyścigi (4 i 6 km), wymagające od zawodników wytrzymałości oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych, morskich warunkach. Beach sprint to sprinty, podczas których zawodnicy muszą przebiec kilkadziesiąt metrów po plaży, szybko wsiąść do łodzi, przepłynąć wyznaczony dystans, a następnie wrócić na brzeg, aby nacisnąć przycisk zatrzymujący stoper.

Medal dla Polski

Podczas gdańskich mistrzostw Europy blisko 300 zawodniczek i zawodników z 22 krajów rywalizowało w okolicach plaży w Brzeźnie.

W piątek, 21 czerwca, odbyły się finały na długim dystansie. Brązowy medal wywalczyła czwórka podwójna ze sternikiem kobiet (CCW4x+) reprezentująca Stowarzyszenie Olimpijskie Wygrywamy. Na trzecim miejscu podium stanęły: Agnieszka Kobus-Zawojska, Susan Doyle, Marta Wieliczko, Barbara Streng i Peter Doyle, uzyskując czas na mecie 28:55,10. Zwyciężyła osada holenderska (28:26,43) przed irlandzką (28:42,67).