Na 65 urodziny misia Uszatka - wystawa oryginalnych ilustracji i niezwykłe spotkanie w NCK

Wernisaż wystawy "Miś Uszatek”, na której zgromadzono blisko 100 oryginalnych ilustracji Zbigniewa Rychlickiego - twórcy plastycznej postaci misia - Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje w sobotę, 14 stycznia, o godz. 17, w Ratuszu Staromiejskim. Wydarzenie uświetni spotkanie z Andrzejem Rychlickim, synem rysownika. Wystawa potrwa do 6 marca 2023 r., towarzyszą jej warsztaty. Sprawdź program.
13.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Oto bohater wystawy - Miś Uszatek. Autorem ilustracji jest Zbigniew Rychlicki
Oto bohater wystawy - Miś Uszatek. Autorem ilustracji jest Zbigniew Rychlicki
fot. ilustracja Zbigniew Rychlicki

Ferie zimowe w Gdańsku będą ciekawe. Czeka wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. AKTUALIZACJA

To wystawa niezwykła i ponadczasowa, dla najmłodszych i dla seniorów, bo któż nie zna misia z klapniętym uszkiem, bohatera telewizyjnych kreskówek, który w latach 70. i 80. machał dzieciom łapką na dobranoc? Bajkowa postać obchodzi swoje 65 urodziny, a NCK przygotował z tej okazji wystawę ilustracji i spotkanie z synem słynnego ilustratora, twórcy misia Uszatka 

Kim jest miś Uszatek?

Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku na łamach pisemka dla dzieci “Miś”. Był bohaterem opowiadań pisarza Czesława Janczarskiego, do których ilustracje tworzył rysownik Zbigniew Rychlicki. Imię “Uszatek” nadały mu w konkursie czytające czasopismo dzieci.  

Autorzy postaci, trzy lata później, wydali opowiadania w postaci książki pt. “Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, a w kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy misiowych przygód. Potem przyszedł czas na filmową sławę. Najpierw powstał animowany film lalkowy (w 1962 r.), a potem lalkowy telewizyjny serial, który bawił dzieci od 1975 do 1987 roku. Miś w nim przemówił, a głosu użyczył mu wspaniały aktor - Mieczysław Czechowicz.

- Warto przypomnieć, że Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną - zwraca uwagę dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy. - Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski. Kłapouchy miś wyłonił się dzięki współpracy dwóch wybitnych osobowości: ilustratora Zbigniewa Rychlickiego oraz poety, autora tekstów - Czesława Janczarskiego. Połączyli liryczną osobowość Kubusia Puchatka AA Milne’a z zakorzenioną w rosyjskiej bajce postacią sprawiedliwego i zantropomorfizowanego niedźwiedzia. Opowiadania o Misiu Uszatku, przełożone na wiele języków świata stały się materiałem eksportowym Polski Ludowej, zostały również sfilmowane. Wyprodukowano ponad 100 odcinków lalkowych animacji, które utwierdziły postać Misia w powszechnej świadomości kultury masowej - dodaje dr Krystyna Rybicka.

- Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną. Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski - mówi dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy w NCK
- Uszatek zrodził się kilkanaście lat po II wojnie światowej, za żelazną kurtyną. Powstał z głębokiej potrzeby przywrócenia dzieciom świata bezpiecznego, pogodnego, z nutką beztroski - mówi dr Krystyna Rybicka, kuratorka wystawy w NCK
fot. ilustracja Zbigniew Rychlicki

"Ojcowie" misiowej postaci

Poeta i tłumacz Czesław Janczarski (1911-1971) był twórcą dwutygodnika dla najmłodszych „Miś” (powstałego w 1957 r.) i jego redaktorem naczelnym, aż do swej śmierci. Publikował też wiersze w „Świerszczyku” i „Płomyczku”. Współpracownicy zapamiętali go jako postać niezwykłą, o wyjątkowej elegancji i olbrzymim poczuciu humoru. W piśmie pod jego kierownictwem, debiutowało wiele sławnych później nazwisk literatury dla dzieci i młodzieży. 

Plastyczny kształt misia wymyślił jednak Zbigniew Rychlicki - obaj mieli prawa do tej postaci.

Grafik i ilustrator książek dla dzieci Zbigniew Rychlicki (1922-1989), związany był przez wiele lat z różnymi wydawnictwami, szczególnie z Naszą Księgarnią. Należał go grupy artystów tworzących rynek pięknych i rzetelnie zaprojektowanych książek dla dzieci, docenianych oraz nagradzanych w kraju i zagranicą. 

Oprócz powszechnie znanego Misia Uszatka wykreował również innych bohaterów, między innymi Plastusia Marii Kownackiej, polską wersję „Dorotki z krainy Oz” Franka Bauma Pinia, słonia Dominika z „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, niepowtarzalne „Klechdy domowe” zdobione kunsztownie drzeworytami, „U złotego źródła” Stefanii Wortman. 

W 1982 roku został laureatem prestiżowej Nagrody im. Hansa Christina Andersena w dziedzinie ilustracji przyznawanej przez jury Międzynarodowego Komitetu do spraw Książki dla Dzieci i Młodzieży (IBBY) za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Był też Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Serial o Uszatku to najlepiej sprzedający się produkt Telewizji Polskiej, emitowany w ponad 20 krajach. Znają go dzieci m.in. w Katalonii, Macedonii, Holandii, na Słowacji, na Węgrzech, w Białorusi, Portugalii i w Japonii. W Słowenii i Finlandii serial jest wciąż nadawany
Serial o Uszatku to najlepiej sprzedający się produkt Telewizji Polskiej, emitowany w ponad 20 krajach. Znają go dzieci m.in. w Katalonii, Macedonii, Holandii, na Słowacji, na Węgrzech, w Białorusi, Portugalii i w Japonii. W Słowenii i Finlandii serial jest wciąż nadawany
fot. ilustracja Zbigniew Rychlicki

Jak miś trafił do gdańskiego NCK?

- Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, przygotowując się do uczczenia mijających już, 65. urodzin Misia Uszatka, zaprosiło grupę entuzjastów ilustracji dziecięcej do przygotowania ekspozycji powszechnie znanego i lubianego bohatera - opowiada kuratorka. - I tak dzięki uprzejmości Andrzeja Rychlickiego, syna artysty będziemy mogli podziwiać prawie 100 oryginałów prac z Misiem Uszatkiem w roli głównej, wykonanych przez Zbigniewa Rychlickiego. Te małe dzieła powstawały od 1957 roku do pięciu tomów książek o tytułowym misiu oraz do znakomitego pisemka dla dzieci, doskonale zakomponowanego, z dynamiczną ilustracją łączącą się rytmicznie z tekstem. Chodzi oczywiście o czasopismo „Miś” z czasów Czesława Janczarskiego.  

Kiedy wernisaż?

W sobotę, 14 stycznia 2023 r., w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) odbędą się wersniaż wystawy i spotkanie z synem ilustratora Andrzejem Rychlickim - godz. 17. Wystawa potrwa do 6 marca 2023. Wstęp wolny.
Od 23 stycznia rozpoczną się też w NCK warsztaty dla dzieci związane z wystawą.  

Miś Uszatek, ilustracja Zbigniewa Rychlickiego
Miś Uszatek, ilustracja Zbigniewa Rychlickiego
fot. ilustracja Zbigniew Rychlicki

PROGRAM wydarzeń z Uszatkiem w tle

  • 14 stycznia, godz. 17.00 - spotkanie z Andrzejem Rychlickim i wernisaż wystawy „Miś Uszatek”
  • 21 stycznia 2023, godz. 11.00-16.45 - misiowa sobota. Dzień familijny (sprawdź program)
  • 4 marca 2023, godz. 11.00-13.00 - pożegnanie z Misiem Uszatkiem (pożegnanie z wystawą): godz. 11 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie (z tłumaczeniem w PJM), prowadzenie: dr Krystyna Rybicka; godz.13 - oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją, prowadzenie: Monika Konca.

Warsztaty z misiem

Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje też „Stempelkowe warsztaty” dla grup zorganizowanych, dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat (I-III klasy SP). Zajęcia, które trwają po 80 minut, poprowadzi Dominika Król. 

- Wszyscy mamy ulubionych misiowych przyjaciół - mówi prowadząca. - Każdy z nich jest inny i każdy na pewno o czymś marzy. Może o nowej przygodzie gdzieś na dalekich morzach lub w kosmosie? A może o nowym ubranku? Zróbmy misiom niespodziankę! Zapraszamy na warsztaty, na których każdy z uczestników za pomocą stempelków stworzy własny portret Misia Uszatka. Następnie z fragmentów gazet i czasopism przygotuje mu kolorowy strój.

Zajęcia odbywają się:

  •  we wtorki i środy - od 23 stycznia do 1 marca 2023. Aby wziąc w nich udział należy zgłosić się mailowo lub telefonicznie:

Natalia Szulga, e-mail: natalia.szulga@nck.org.pl, tel: +48 58 326 10 19

  • Cena: 60 zł/grupa, (do kupienia na www.nck.interticket.pl)
  • Prowadzenie: Dominika Król.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta