Ministra klimatu i środowiska w Gdańsku: magazyny na wodór w Kosakowie i problem Nowego Portu

O planach budowy magazynów wodoru w pobliżu Trójmiasta, o elektrowni jądrowej w Choczewie, ale też o problemie zapylenia węglowego w dzielnicy Nowy Port - o tym wszystkim rozmawiała w piątek, 5 lipca, ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska z samorządowcami oraz władzami województwa pomorskiego.
05.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie kobiety i jeden mężczyzna, stoją przed mikrofonami dziennikarskimi, kobieta w środku mówi do nich
Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska wizytuje na Pomorzu. Podczas piątkowego briefingu towarzyszył jej wicewojewoda pomorski, Emil Rojek i posłanka Wioleta Tomczak
Fot. Gdansk.pl

Elektrownia jądrowa i magazyny wodoru na Pomorzu

Ministra klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska od czwartku, 4 lipca, przebywa służbowo na Pomorzu. Jej wizyta skupiona jest wokół strategicznych inwestycji w naszym regionie, takich jak budowa elektrowni jądrowej w Choczewie, farmy wiatrowe na Bałtyku, a także wyznaczenie lokalizacji dla planowanych w całym kraju, w tym na Pomorzu, wielkoskalowych magazynów wodoru. 

- Kończymy prace nad ustawą “prawo wodorowe” i od słów przechodzimy do działań. Spółka Gaz - System, która dzisiaj jest operatorem gazu, będzie w przyszłości operatorem wodoru. Obecnie pracuje ona nad mapą wodorową Polski. Jedną z lokalizacji dla takich magazynów wodoru, która jest brana pod uwagę, to Kosakowo, gdzie dziś znajdują się magazyny gazu. Tutaj będziemy mieć bowiem dużą nadprodukcję energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych / zero emisyjnych źródeł energii - wyjaśniała ministra Paulina Henning-Kloska.

Ostateczna decyzja co do tej lokalizacji ma zapaść w najbliższych miesiącach. 

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Piąta kamienica po remoncie

Problem zapylenia w Nowym Porcie

Ministra podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, poruszyła także kwestię składowania hałd węgla w porcie morskim w Gdańsku. Mieszkańcy Nowego Portu w tym tygodniu ponownie protestowali w tej sprawie, w związku z uciążliwym zapyleniem pochodzącym z hałd.

- Rozmawiałyśmy z wojewodą Beatą Rutkiewicz o tym, żeby dać realne bezpieczeństwo mieszkańcom. I to jest realizowane. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska systematycznie monitoruje poziom zanieczyszczenia. Zostałam zapewniona, że wszystko jest pod kontrolą. Oczywiście, trzeba rozwiązać ten problem, nad czym pracuje urząd wojewódzki. Poprosiłam, aby ustawić tę kwestię jako priorytetową - ważną z punktu widzenia lokalnej społeczności, ale też środowiska, a konkretnie jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy dzielnic położonych najbliżej portu - podkreślała ministra Henning-Kloska.

na pierwszym planie widać trakcję kolejową, za nią obiekt przypominający ogromną blaszaną beczkę, w tle kilkanaście wysokich bloków mieszkalnych, widać też ciemną chmurę pyłu węglowego nad nimi
Chmury węglowego pyłu unoszą się w Nowym Porcie, ale też sąsiednich przyportowych dzielnicach
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Wicewojewoda pomorski Emil Rojek, który także uczestniczył w briefingu, powiedział, że w przyszłym tygodniu (8 - 12 lipca)  zaplanowano spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, Portu Gdańsk i WIOŚ.

- Musimy poszukać rozwiązania, które będzie miało charakter nie tylko interwencyjny czy kontrolny, ale który rzeczywiście rozwiąże ten problem, zaczynając od właściciela terenu. Trzeba się zastanowić, czy w tak niewielkiej odległości od osiedla mieszkaniowego tego rodzaju usługi portowe jak składowanie węgla, powinny być realizowane - zaznaczył wicewojewoda Rojek. - Słyszymy głos mieszkańców nie tylko Nowego Portu, ale też dzielnic ościennych. Wiemy, że ten temat jest dla nich ważny - dodał.

Wicewojewoda nie chciał zdradzić, czy są już wstępne pomysły na rozwiązanie tego problemu.

Nowy Port zapylony węglem - nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska

Protest mieszkańców Nowego Portu

W środę, 3 lipca, mieszkańcy Nowego Portu, ale też sąsiednich dzielnic, w tym Letnicy, Stogów i Brzeźna, których problem również dotyczy, ponownie protestowali przeciwko braku skutecznych działań portu oraz funkcjonujących na jego terenie firm, w związku z regularnym zanieczyszczaniem okolicznych budynków i ulic węglowym pyłem. Z działań Zarządu Morskiego Portu Gdańsk nie jest też zadowolone miasto.

- Jedyny w sześcioosobowej radzie nadzorczej przedstawiciel miasta porusza ten temat na każdym jej posiedzeniu i wnioskuje o ustalenie celu premiowego dla zarządu za skuteczne obniżenie emisji. Podobnie podczas odbywającego się w pierwszych dniach lipca walnego zgromadzenia akcjonariuszy nasz przedstawiciel w obecności przedstawicieli Skarbu Państwa zażądał skutecznych działań w tym zakresie. Z uwagi na niesatysfakcjonujące postępy przygotowujemy spotkanie z Zarządem Portu w tej sprawie - zapowiedział Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska.

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas