Od pomysłu w Hiszpanii do produkcji w Gdańsku. Animowany musical „Rock Bottom”
„Minghun” opowiada historię ojca, który mierzy się ze stratą bliskiej osoby. Jurek (w tej roli Marcin Dorociński), po rozmowach z teściem Benem (Daxing Zhang), postanawia przeprowadzić chiński rytuał minghun, czyli zaślubiny po śmierci.
Film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego („Ostatnia rodzina”, serial „Król”), ze scenariuszem Grzegorza Łoszewskiego („Komornik”), w ironiczny sposób skłania widza do refleksji nad stratą, duchowością i wartościami. To pełne emocji, delikatne i głęboko osobiste dzieło, które porusza najważniejsze życiowe tematy, oferując nadzieję – coś, co w dzisiejszych czasach jest szczególnie potrzebne.
Produkcja została wsparta kwotą 400 tysięcy zł w ramach 1. edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego na produkcję filmową. W sobotę, 28 września, „Minghun” powalczy o nagrodę w Konkursie Głównym 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Kiedy i gdzie obejrzeć film?
Uroczysty pokaz filmu w ramach Festiwalu zaplanowano na piątek, 27 września, o godzinie 18.45 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W wydarzeniu wezmą udział twórcy produkcji oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Film znajduje się także w regularnym programie festiwalowym. Terminy seansów można sprawdzić na stronie: festiwalgdynia.pl.
Gdańska premiera filmu odbędzie się w czwartek, 28 listopada, w Kinie IKM, mieszczącym się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11). Wydarzenie będzie także okazją do spotkania z twórcami filmu, a gościem specjalnym będzie odtwórca roli Jurka – Marcin Dorociński.
„Drzewa milczą” – 26 festiwali w kraju i za granicą
„Drzewa milczą” w reżyserii i według scenariusza Agnieszki Zwiefki, który jest pokazywany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w sekcji „Dokument w Gdyni”, pokazują historię Runy - szesnastoletniej Kurdyjki, która uciekła z Iraku przed atakami ISIS. Wraz z rodziną utknęła na polsko-białoruskiej granicy. Gdy udało jej się dotrzeć do Polski, szybko musiała wejść w dorosłość – po śmierci matki to ona przejęła rolę głowy rodziny. Teraz opiekuje się czwórką młodszych braci oraz ojcem, który nie potrafi sprostać narastającym problemom.
Film ukazuje ich niepewną przyszłość, ale w centrum uwagi znajduje się portret zwyczajnej, a jednocześnie niezwykłej nastolatki. Poznajemy ją bliżej dzięki animowanym rysunkom, które sama tworzy. Film Agnieszki Zwiefki był już pokazywany na 26 festiwalach w kraju i zagranicą, zdobył liczne nagrody i uznanie krytyków.
Poznaj Gdański Fundusz Filmowy
Gdański Fundusz Filmowy działa od 2022 roku. Od tego czasu Gdańsk ponownie zaistniał w świadomości twórców i twórczyń jako miasto otwarte na film. GFF od początku działalności współpracuje z największymi festiwalami filmowymi w Polce, współtworzy także sekcję branżową na gdańskim festiwalu kina gatunkowego – Octopus Film Festival. W 2023 roku uruchomił konkurs scenariuszowy Gdansk Script, którego pilotażowa edycja była ogromnym sukcesem.
Kryteriami związanymi z wyborem filmu fabularnego, dokumentu czy animacji jest charakter umowy koprodukcyjnej, która w przypadku sukcesu pozwala na reinwestowanie środków. To także obowiązek wydatkowania powierzonych funduszy w Gdańsku m.in. na usługi związane z postprodukcją, charakteryzatorniami czy wynajmem sprzętu.
Równolegle z Gdańskim Funduszem Filmowym działa Gdańska Komisja Filmowa. Jej zadaniem jest wspieranie produkcji filmowych i telewizyjnych poprzez pomoc w sprawnym poruszaniu się po Gdańsku – od uzyskiwania wymaganych zezwoleń, wyszukiwania i dostępu do lokacji publicznych po wskazywanie lokalnych przedsiębiorców świadczących usługi z branży filmowej. GKF prowadzi katalog lokacji ukazujących filmowy potencjał miasta. Dzięki niemu producenci i skauci mogą sprawnie zapoznać się z obiektami, miejscami i plenerami, jakimi dysponuje Gdańsk.
Więcej informacji na temat Gdańskiego Funduszu Filmowego: gdanskifunduszfilmowy.pl, Gdańskiej Komisji Filmowej: gdanskfilmcommission.pl oraz na Facebooku.
Oprac. AO