- To będzie już piąty miejski mikrolas, który powstaje w naszym mieście. Po Gdańsku Południu przyszedł czas na stworzenie wyjątkowej oazy zieleni również na Oruni Górnej. To bardzo cenna inicjatywa, która uczyni nasze miasto jeszcze bardziej zielonym i piękniejszym - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Kolejny mikrolas w Gdańsku japońską metodą
Piąty Miejski Mikrolas w Gdańsku będzie rósł na Oruni Górnej. Na 200 metrach kwadratowych posadzonych zostanie około 600 drzew i krzewów, łącznie 36 gatunków roślin. Akcja sadzenia mikrolasu rozpocznie się o godz. 13.00 i potrwa do posadzenia ostatniego, przygotowanego na tę okazję, krzewu i drzewa.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia przy ul. Srebrnej 9 - zachęca Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego. - Razem możemy stworzyć coś trwałego i pięknego, co przetrwa kolejne pokolenia. Mikrolasy doskonale wpisują się w Strategię Rozwoju Gdańska 2030 i program „Zielone Miasto”, wspierając bioróżnorodność i retencję krajobrazową w mieście - dodaje.
Zakładanie mikrolasów w warunkach miejskich wymaga specjalistycznego podejścia. W tym celu w Gdańsku wykorzystuje się japońską metodę Miyawaki, która opiera się na starannym przygotowaniu gleby i gęstym nasadzeniu roślin.
- Gleba w tym przypadku musi być pełna próchnicy, kompostu, dżdżownic, bakterii glebowych i grzybów mikoryzowych. Mikrolas to taki gaj-samograj, który będzie rósł na 20 tonach kompostu z Zakładu Utylizacyjnego - wyjaśnia dr Kasper Jakubowski, projektant miejskich mikrolasów. - Już po trzech latach taki las staje się samowystarczalnym ekosystemem, nie wymagającym nawożenia ani podlewania.
Dzięki technice Miyawaki drzewa mogą być sadzone nawet późną jesienią i zimą, o ile gleba nie jest zamarznięta. - Ściółka z liści i słomy chroni korzenie młodych roślin - dodaje dr Kasper Jakubowski.
Nowy mikrolas rośnie od soboty w Pieckach-Migowie
Las, który rośnie dwa razy szybciej
Miejskie mikrolasy rosną nawet dwa razy szybciej niż drzewa posadzone konwencjonalnie. Szybki wzrost nie jest jednak najważniejszą korzyścią tej metody sadzenia. Wśród korzyści są przede wszystkim: samoregulacja i bezobsługowość (już po 3 latach od posadzenia), magazynowanie wody, ochrona przed hałasem, wspieranie lokalnej bioróżnorodności, pochłanianie pyłów i filtrowanie powietrza, a przede wszystkim zapewnienie jego trwałości pomimo zmieniających się warunków środowiskowo-klimatycznych miast. Mikrolas stanowi cenną ostoję dla miejskiej bioróżnorodności, w tym bogatego świata zwierząt, z którymi współdzielimy wiele przestrzeni w miastach. Znajdą tu schronienie m.in. ptaki śpiewające, zapylacze, płazy i jeże.
Na uczestników czekają atrakcje
- Zasadzenie Mikołajkowego Mikrolasu to także okazja do integracji i wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności - podkreśla Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Dla uczestników sobotniego wydarzenia przygotowano dodatkowe atrakcje. Oprócz sadzenia mikrolasu w towarzystwie Mikołajów, odbędą się warsztaty ekologiczne, podczas których będzie można nauczyć się tworzenia ozdób choinkowych. Będzie też aromatyczna zimowa herbatka, która rozgrzeje zmarznięte dłonie, i umili dzień zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Autorka tekstu: Sara Miotk/Zakład Utylizacyjny