
Zbiornik Wody Stary Sobieski stanowi jeden z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, do którego należą jeszcze Zbiornik Wody Stara Orunia oraz Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Spotkaj Mikołaja w labiryncie
Zbiornik Stary Sobieski położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta we Wrzeszczu. Do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby się z nim równać rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Polecamy wydarzenia w Gdańsku
W związku z nadchodzącymi Mikołajkami, zarządzająca tym obiektem miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowa-Kanalizacyjna (GIWK), organizuje specjalne wydarzenia.
Czytaj także: Przedświąteczny czas w dzielnicach: "piernikowanie", choinki i dobra zabawa
Escape room „Tajemnica bursztynowej korony”
- Stwórzcie drużynę odkrywców i wspólnie rozwiążcie królewskie zagadki! Waszym zadaniem będzie odnalezienie zaginionych diamentów z korony i rozwikłanie tajemnic przeszłości. Idealna zabawa dla grup, które kochają wyzwania!
Zwiedzanie z przewodnikiem
- Chcesz wejść do serca zabytkowego zbiornika wody? Poznaj historię tego niezwykłego miejsca, wsłuchaj się w najdłuższe echo (tak, tutaj możesz krzyczeć bez ograniczeń ) i sprawdź, jak zmieniały się toalety na przestrzeni wieków.
Świąteczne niespodzianki!
- Mikołaj nie zapomniał o naszych gościach. Na każdego zwiedzającego czeka niespodzianka – w końcu to święto radości i prezentów!
- tak zachęca do udziału w zabawie GIWK.

mat. Gdański Szlak Wodociągowy
Jak wziąć udział w Mikołajkach?
Mikołajki w Zbiorniki Wody Stary Sobieski zaplanowano w dniach: 6 grudnia (piątek) i 8 grudnia (niedziela), w godzinach 10.00-16.00.
- Bilety i rezerwacja miejsc jest dostępna na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
- Z pytaniami i wątpliwościami można dzwonić na numer: 535-618-486.
Historia i atrakcje Starego Sobieskiego
Zbiornik Wody Stary Sobieski powstał w 1911 r. w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem.
Posadowiony jest na planie koła o średnicy 50 metrów. Składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt o powierzchni 1860 metrów kwadratowych.
Czytaj także: Za wybitne zasługi na rzecz Gdańska. Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II wręczone
Gdy zwiedzający podchodzą pod górę, ich wzrok przyciąga charakterystyczna potężna żółta ściana. To wejście to zbiornika – ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym o wymiarach 12,8 na 6,3 metra.
Podziemne korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. Odwiedzający zbiornik mają również możliwość podziwiania panoramy Gdańska z pobliskiego punktu widokowego Antoni.
Wewnątrz obiektu panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą, niezależną od pory roku, temperaturą około 10 stopni Celsjusza.

Zwiedzanie Zbiornika Wody Stary Sobieski wraz z przewodnikiem zajmuje około godziny
mat. Gdański Szlak Wodociągowy
"Grota szeptów"
Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy. Zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Starego Sobieskiego jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy.
Wypowiadane słowa roznoszą się na odległość do 150 metrów i powracają w formie echa nawet przez siedem sekund. Takie niezwykłe zjawisko określane jest mianem „groty szeptów”.
Czytaj także: Oto najlepsi wystawcy. Przyznano Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego
W zbiorniku Stary Sobieski zmieści się aż 5 000 m3 wody – to pojemność dwóch basenów olimpijskich wody. Całkowita kubatura obiektu jest jednak niemal 2/3 razy większa (8 238 m3), co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.
Dwie stałe ekspozycje
We wnętrzu zbiornika na zwiedzających czekają dwie wystawy.
Pierwsza dotyczy dziejów wody i wodociągów w Gdańsku, począwszy od czasów krzyżackich i rurociągów drewnianych, aż po nowoczesne, zaawansowane technologicznie wodociągi, których używamy dzisiaj.
Czytaj także: Mamy to! Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy najlepszy w Europie!
Druga wystawa to podróż w głąb historii łazienek. Przez wieki pomieszczenia te odgrywały nie tylko funkcję higieniczną, ale także odzwierciedlały panujące ówcześnie trendy, nawyki i technologie. Ekspozycja, oparta na replikach oraz wiernych rekonstrukcjach wyposażenia, pokazuje ewolucję łazienek na przestrzeni wieków, od XV- wiecznej komory łazienkowej, przez XIX-wieczny buduar, aż po łazienkę z początków XX wieku.