Motocykliści w strojach św. Mikołaja
“Mikołaje na motocyklach” to inicjatywa, która na stałe wpisała się już w przedświąteczny krajobraz Trójmiasta. By móc wziąć udział w paradzie, chętni muszą wykupić specjalne bilety-cegiełki w wysokości 40 lub 50 zł, a także założyć pełny strój Mikołaja (biało-czerwona czapka nie wystarczy). Dopuszczalne są też stroje elfów, śnieżynek bądź innych postaci kojarzących się z Bożym Narodzeniem. Bo ma być jak najbardziej kolorowo i klimatycznie. W trakcie parady jej uczestnicy poruszają się na motocyklach, ale też quadach, skuterach bądź motorowerach - takie typy pojazdów są dopuszczalne. Póki co, trudno oszacować, ile osób weźmie udział w niedzielnym wydarzeniu - "cegiełki" można bowiem wykupić nawet na kilka minut przed rozpoczęciem parady. Rekord frekwencji z lat ubiegłych to ponad 1500 maszyn.
Chełm, Jasień, Osowa, Sobieszewo. Te dzielnice, jako pierwsze, zapalą lampki na choinkach
Parada Mikołajów wyruszy z Gdyni
Trasa motocyklowej imprezy jest od wielu lat podobna, i wynosi 26 kilometrów. Zazwyczaj wyrusza albo z Gdyni ze Skweru Kościuszki, albo spod "bursztynowego" stadionu w Gdańsku. Motocyklistów zobaczyć można przede wszystkim na głównych trójmiejskich arteriach, m.in. na ul. Świętojańskiej i al. Zwycięstwa w Gdyni, al. Niepodległości w Sopocie, a także al. Grunwaldzkiej, al. Zwycięstwa, ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku.
W tym roku odbędzie się ona w niedzielę, 4 grudnia. Start zaplanowano w Gdyni, konkretnie z al. Jana Pawła II, o godz. 11 (maszyny będą się ustawiać od godz. 10), a metę - na parkingu przed stadionem Polsat Plus Arena Gdańsk.
Przejazd potrwa około godziny.
Miejska choinka już przy Neptunie. Uroczyście rozbłyśnie w poniedziałek, 5 grudnia
Trójmiejska parada motocyklistów - cel charytatywny
Choć wydarzenie kojarzy się z dobrą zabawą, i sporym, ale pozytywnym hałasem - zmotoryzowani Mikołaje nie żałują bowiem klaksonów na trasie, swoje robi też ryk silników - to ma ono przede wszystkim wymiar charytatywny. Pieniądze ze wspomnianych "cegiełek" przeznaczane są zawsze na sfinansowanie, bądź dofinansowanie, obiadów dla wychowanków pomorskich ośrodków szkolno-wychowawczych.
Na kilka tygodni przed paradą organizowane są także licytacje - przede wszystkim na Facebooku - z których dochód przeznaczany jest z kolei na paczki świąteczne, które przekazywane są do domów dziecka.
Już wiadomo, że w tym roku uda się przygotować aż 500 takich paczek - prezentów.
W 2020 roku przejazd przez Trójmiasto wyjątkowo został odwołany z przyczyn epidemiologicznych, ale i tak udało się zebrać w internecie prawie 50 tys. zł. W ubiegłym roku w wydarzeniu wzięło udział 805 pojazdów, a zebrano ponad 80 tys. złotych.
Organizatorem wydarzenia jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Motocyklowe.