Uczcić ofiary po 30 latach
Dokładnie 30 lat od tragicznego pożaru w hali widowiskowej Stoczni Gdańskiej minie niedzielę, 24 listopada. Tego dnia, o godz. 13.00, pod Pomnikiem Ofiar Pożaru, który jest wkomponowany w pozostałość po murze spalonej stoczniowej hali. Na pomniku znajduje się fragment tekstu pieśni, skomponowanej i nagranej po pożarze przed gdański zespół Golden Life. Słowa te brzmią: “Życie choć piękne tak kruche jest... Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć”.
W niedzielę, znicze pod pomnikiem zapalą m.in. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki oraz Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, która wówczas - jako uczennica - była jedną z 300 osób, które doznały oparzeń.
Skutki pożaru - oglądaj i czytaj gdansk.pl
Nasz portal opublikuje rozmowy i teksty na 30-lecie tragedii.
- piątek, godz. 11 - rozmowa z radną Anną Golędzinowską, która jako nastolatka była jedną z 300 poszkodowanych w pożarze hali widowiskowej SG
- piątek, godz. 15 - rozmowa z członkami zespołu Golden Life, o tym, co pamiętają z przebiegu pożaru i o okolicznościach powstania utworu 24.11.94 (“Życie choć piękne tak kruche jest”)
- sobota, godz. 12 - rozmowa z Krzysztofem Domagalskim, zastępcą dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG: czy taki obiekt, jak hala widowiskowa SG byłby dziś dopuszczony do użytku i co się zmieniło, od tamtych czasów
- niedziela - reportaż Przemysława Kozłowskiego o okolicznościach pożaru, a także o jego skutkach dla pojedynczych osób i dla całej gdańskiej społeczności
Ratowanie ofiar a medycyna
W sobotę, 23 listopada, w godz. 10.00-15.00, w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum GUMed, odbędzie się konferencja naukowa „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro”.
Przez wiele lat po wypadku pracownicy Szpitala Klinicznego i Akademii Medycznej w Gdańsku, obecnie UCK i GUMed, prowadzili i koordynowali leczenie chirurgiczne, rehabilitację, psychoterapię osób poszkodowanych w pożarze. Powstało kilkadziesiąt publikacji naukowych podsumowujących następstwa oparzenia.
- Z perspektywy minionych lat pragniemy podsumować tamte działania oraz na podstawie publikacji naukowych, a także wiedzy i doświadczenia ekspertów przedstawić aktualną wiedzę na temat kompleksowego leczenia i rehabilitacji pacjentów oparzonych - mówi współorganizatorka konferencji „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro” i kierownik Klinika Rehabilitacji UCK GUMed, prof. dr hab. Dominika Szalewska.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, bez konieczności rejestracji. Konferencja „Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pacjentów oparzonych wczoraj, dziś i jutro”
Już 30 lat od tragedii
24 listopada 1994 r., w czwartkowy wieczór, w Hali Stoczni Gdańskiej odbywał się koncert zespołu Golden Life. W programie imprezy było też wspólne oglądanie transmisji z ceremonii rozdania nagród MTV. W pewnym momencie na trybunach pojawił się ogień, który błyskawicznie się rozprzestrzenił. Publiczność w panice opuszczała halę, tłocząc się i tratując przy wyjściu. Zginęło 7 osób. W większości byli to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wśród ofiar znaleźli się też ochroniarze, którzy wynosili z płonącej hali nieprzytomne osoby oraz operator telewizji Sky Orunia.
Spalona hala została rozebrana, ale w pobliżu miejsca, w którym stała, ustawiono pomnik. Znajduje się on przy ul. Jana z Kolna, tuż przy torach tramwajowych biegnących wzdłuż terenów Stoczni Gdańskiej.