"Mieszkaniówka" obok ECS? Jest opinia mieszkańców

Ponad 40 uwag - większość negatywnych - wpłynęło do projektu fińskiej firmy YIT Development, która przymierza się do realizacji w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności budynku mieszkalnego Żurawie. Spółka chce w tym celu skorzystać ze specustawy tzw. lex deweloper. W zamian za zgodę na budowę apartamentowca YIT Development proponuje inwestycje towarzyszące na rzecz miasta m.in. budowę szkoły, przebudowę infrastruktury drogowej oraz rewitalizację części Parku Steffensów. Co mieszkańcy Gdańska sądzą o projekcie Żurawie?
05.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy nowoczesny budynek wielorodzinny o prostej, geometrycznej architekturze, wykonany z cegły lub materiału przypominającego cegłę. Budynek posiada wiele balkonów oraz duże, przeszklone okna, co nadaje mu elegancki i funkcjonalny wygląd. Znajduje się przy ruchliwym skrzyżowaniu, na którym widoczne są samochody oraz sygnalizacja świetlna. W tle po lewej stronie można dostrzec inny budynek o nowoczesnym designie, a po prawej w oddali zauważalny jest żuraw, co sugeruje, że obszar ten może być częścią rozwijającej się dzielnicy.
Widoczna na zdjęciu inwestycja Żurawie, etap I, autorstwa Rainera Mahlamäkiego, została doceniona w międzynarodowym środowisku architektonicznym. Obiekt dostał m.in. aż trzy statuetki European Property Awards, czyli europejskie „architektoniczne Oskary”. To prestiżowy konkurs, którego początki sięgają 1993 r. Żurawie III nagrodzono m.in. w kategorii Residential Property
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

O inwestorze z Finlandii

YIT Development to największa spółka deweloperska w Finlandii. Działa w ośmiu krajach Europy środkowo-wschodniej. Na polskim rynku jest obecna od 2015 roku. Ma realizacje mieszkaniowe w Warszawie, Gdańsku i Krakowie.
 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
W naszym mieście YIT Development ma dotychczas dwie inwestycje mieszkaniowe: Żurawie, etap I i II. Grunt pod ten projekt fińska firma nabyła w 2019 r. Pierwszy budynek został oddany do użytku w czerwcu 2024 r. Żurawie II ukończono zaś w grudniu 2024 r. - pierwsze osoby wprowadzą się do mieszkań w ciągu kilku tygodni. Łącznie, w obu budynkach jest prawie 400 apartamentów. 
Slajd11
Żurawie, etap III - po prawej stronie wizualizacji
mat. YIT Development
 

Według wcześniejszych planów fińskiego dewelopera obok istniejących Żurawi I i II miał stanąć biurowiec. Ostatnich kilka lat, zmniejszyło jednak znacząco popyt na powierzchnie biurowe. YIT Development postanowił więc wybudować kolejny budynek mieszkalny. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) przewiduje w tym miejscu wyłącznie funkcje usługowe np. biura, miejsca pracy i handel. 

Na załączonej wizualizacji oznaczonej jako Wizualizacja 1 przedstawiono widok budynku od strony ECS (Europejskiego Centrum Solidarności)
mat. YIT Development
 

Aby zrealizować cel mieszkaniowy YIT Development musiałby doprowadzić do zmiany zapisów w MPZP przez Radę Miasta Gdańska. To jednak dość długa procedura. Alternatywę dla tej ścieżki stworzyła ustawa z lipca 2018 r. o “ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych”, nazywana powszechnie "lex deweloper". 

W porównaniu z budynkiem biurowym, na który YIT Development ma aktywne pozwolenie na budowę, projektowane Żurawie III miałyby tę samą wysokość tj. prawie 34 metry. 

Na załączonej wizualizacji oznaczonej jako Wizualizacja 2 widoczny jest projekt budynku od strony ulicy Jaracza.
mat. YIT Development

 

Według wstępnej koncepcji dewelopera, w budynku miałoby się znaleźć ok. 270 mieszkań - przewidywana łączna powierzchnia użytkowa lokali wyniesie od 13 400 do 16 400 m2. Na parterze przewidziano miejsce na różne usługi. W podziemnym parkingu zaplanowano ok. 245-295 miejsc postojowych. 

Czytaj także: Inwestycja obok Sali BHP w zamian za szkołę? Mieszkańcy ocenili

Autorem całego przedsięwzięcia Żurawie w Gdańsku jest znany fiński architekt Rainer Mahlamäki, dla którego jest to druga realizacja w Polsce. Pierwszą było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. 

"Lex deweloper" dla dobra samorządu?

Początkowo wprowadzone przez Sejm przepisy były krytykowane przez wiele samorządów jako takie, które idą na rękę firmom budowlanym wbrew planom zagospodarowania przyjętym przez miejscowe władze.

Z czasem okazało się jednak, że prawo to może być korzystne dla lokalnych społeczności. Za przyspieszenie procedury wydania zgody na budowę mieszkań deweloper zobowiązany jest bowiem do realizacji na własny koszt inwestycji towarzyszących na rzecz danej gminy lub miasta.

Na załączonej wizualizacji oznaczonej jako Wizualizacja 3 przedstawiono widok kompleksu od strony Muzeum NOMUS.
mat. YIT Development
 

Poza tym, ustawodawca z góry określił, jakiego rodzaju powinny być to inwestycje - w oświatę, zieleń oraz infrastrukturę drogową. Przy czym, według lex deweloper, najpierw muszą być wykonane inwestycje towarzyszące, a dopiero potem firma może się zabrać za własny projekt mieszkaniowy.

Na przedstawionej wizualizacji oznaczonej jako Wizualizacja 4 widoczny jest widok od strony dziedzińca, który jest centralną przestrzenią kompleksu budynków.
mat. YIT Development
 
W sierpniu 2023 r. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wydała dodatkowo zarządzenie, w myśl którego starania każdego dewelopera w mieście o wydanie zgody na inwestycję mieszkaniową muszą być poprzedzone dialogiem społecznym. 

Jaka jest koncepcja Żurawi III?

Pierwsze spotkanie konsultacyjne ws. planowanej inwestycji Żurawie, etap III, odbyło się 9 stycznia w Nomusie-Nowym Muzeum Sztuki, oddziale Muzeum Narodowego. Od tej daty mieszkańcy Gdańska mieli 30 dni na składanie uwag do propozycji firmy YIT Development. 27 lutego, także w Nomusie, miało miejsce drugie spotkanie podsumowujące procedurę konsultacji społecznych.  

Na przedstawionej wizualizacji znajduje się nowoczesny, prostokątny budynek w ciepłym kolorze cegły.
Wizualizacja szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne, którą chce zbudować spółka YIT Development
mat. YIT Development
 
Martyna Nagórska z Biura Architekta Miasta Gdańska (BAMG) poinformowała, że ws. planowanego przedsięwzięcia Żurawie głos w ankiecie internetowej oddało 40 osób.
 
Pisemnie dotarło jedno stanowisko, podpisane przez 53 osoby. Zawiera ono wniosek o obniżenie wysokości zabudowy i odsunięcie linii zabudowy od strony ul. Jaracza na szerokość historycznego kanału. 
 
Grafika przedstawia wyniki ankiety internetowej dotyczącej odbioru planowanej inwestycji mieszkaniowo-usługowej, przeprowadzonej w ramach inicjatywy Gdański Dialog Społeczny.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 
BAMG otrzymała także trzy maile. W jednym znalazł się postulat o zmniejszenie wysokości zabudowy Żurawi III do wysokości budynku ECS. Drugi mail, poparty przez 46 osób, wnioskuje o zachowanie w części funkcji biurowej w budynku.

Czytaj także: Maćkowy. Polmlek proponuje duże osiedle zamiast mleczarni

Drogą elektroniczną swoje stanowisko dotyczące projektu YIT Development wyraziła także Rada Dzielnicy Młyniska.  
 
Jakie były główne postulaty mieszkańców dotyczące projektu Żurawie? 
 
  • Obniżenie wysokości zabudowy w newralgicznych miejscach, szczególnie od strony ul. Jaracza i skrzyżowania z ul. Robotniczą
  • Poprawa komunikacji pieszej i rowerowej – więcej przejść dla pieszych, nowe chodniki, wydzielona droga rowerowa
  • Zapewnienie infrastruktury usługowej dla mieszkańców – m.in. siłownia, fitness, duży sklep spożywczy, plac zabaw
  • Zmniejszenie gęstości zabudowy – więcej przestrzeni między budynkami, poprawa warunków nasłonecznienia
  • Więcej terenów zielonych – drzewa, trawniki, retencja wód opadowych
  • Dodatkowy poziom parkingu podziemnego – w celu zmniejszenia obciążenia istniejących parkingów
  • Wprowadzenie zakazu sprzedaży mieszkań na wynajem krótkoterminowy – obawa przed dominacją turystyki w okolicy
Grafika przedstawia wyniki ankiety internetowej dotyczącej odbioru planowanej inwestycji mieszkaniowo-usługowej, przeprowadzonej w ramach inicjatywy Gdański Dialog Społeczny.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska
 
OŚWIADCZENIE RADY DZIELNICY MŁYNISKA WS. INWESTYCJI ŻURAWIE
 
  • Poparcie dla nowych inwestycji na Młodym Mieście, szczególnie o charakterze mieszkaniowym
  • Wniosek o realizację ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci (ze środków miejskich, prywatnych lub mieszanych)
  • Wniosek o realizację na dachu inwestycji Żurawie punktu widokowego w postaci ogólnodostępnego tarasu lub lokalu gastronomicznego na najwyższym piętrze budynku
  • Wniosek do miasta Gdańska o uwzględnienie w planach inwestycyjnych przynajmniej dwóch bezkolizyjnych i bez barier architektonicznych przejść pieszych i rowerowych przez tereny kolejowe na odcinku między wiaduktem Błędnik a przystankiem SKM Politechnika
Na załączonym schemacie funkcjonalnym przedstawiono plan zagospodarowania terenu, uwzględniający podział na etapy oraz różnorodne funkcje przestrzeni.
Na wizualizacji szkoły podstawowej widoczny jest park linearny jako inwestycja towarzysząca, którą chce wykonać YIT Development
mat. YIT Development
 
Jakie inwestycje towarzyszące w ramach lex deweloper chce zrealizować spółka YIT Development ?
 
  • budowa I etapu nowej szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne - placówka ma mieć 10 oddziałów, w tym 1 oddział dla klasy 0 i po 3 oddziały dla klas 1-3, świetlicę, bibliotekę z czytelnią, zaplecze pedagogiczne, logopedyczne, psychologiczne i terapeutyczne, kuchnię, dwa place zabaw i małą salę gimnastyczną (powierzchnia użytkowa budynku to ok. 2 800 m2, a koszt to ponad 32 mln zł brutto)
  • Park Steffensów - rewitalizacja fragmentu o powierzchni 7 600 m2 (koszt realizacji: ponad 1,6 mln zł)
  • park linearny (o wydłużonym kształcie) przy planowanym budynku szkoły przy ul. Rybaki Górne o powierzchni ponad 2,5 tys. m2 (przewidywany koszt: ponad milion złotych)
  • zieleń na skwerze w pobliżu Placu Solidarności oraz budynku Nomus (łączna powierzchnia ponad 900 m2, koszt prac prawie 400 tys. zł)
  • inwestycje drogowe - przebudowa ulicy Jaracza oraz skrzyżowania ulicy Jana z Kolna z ulicą Nowomiejską (koszt ponad 6 mln zł)
Na załączonej wizualizacji przedstawiono działkę o numerze ewidencyjnym 151/35 oraz jej położenie w kontekście miejskim
Na oznaczonym przerywaną linią gruncie planowana jest budowa szkoły podstawowej
mat. YIT Development
 
I etap budowy szkoły podstawowej przy ul. Rybaki Górne fińska spółka chce zrealizować ze spółką Doki V (założona przez dwie firmy Euro Styl i Torus), która także stara się na terenie Młodego Miasta o inwestycję mieszkaniową na ścieżce "lex deweloper", obok dawnej Sali BHP Stoczni Gdańskiej.
Na załączonej wizualizacji przedstawiono teren zieleni miejskiej o powierzchni około 7 600 m², objęty realizacją projektu.
Tak po odnowieniu ma wyglądać Park Steffensów
mat. YIT Development

Udział finansowy YIT Development w budowie nowej placówki szkolnej ma wynieść ok. 37 procent. Zakładając, że inwestorzy pozwolenie na budowę obiektu uzyskaliby w 2026 r., pierwsze dzieci mogłyby skorzystać z placówki dwa lat później. 

Czytaj także: Tuż przed zagładą: Gdańsk 1945 r. Zobacz szerszą wersję filmu

Jakie były główne uwagi mieszkańców do projektu budowy szkoły:
 
  • Szkoła powinna być otwarta dla lokalnej społeczności z możliwością wynajmu sal również komercyjnie
  • Obawy dotyczące zasadności budowy nowej szkoły - niewystarczająca liczba dzieci i niski przyrost demograficzny w przyszłości
  • Zamiast nowej szkoły lepiej zainwestować w te istniejące
  • Zamiast dużej szkoły dla dzieci młodszych - budowa szkoły dla klas I-VIII
  • Pełna przyszkolna infrastruktura sportowa (sala, boiska, basen)
  • Brak wystarczającej ilości terenów zielonych
Na załączonym schemacie przedstawiono lokalizację przestrzeni publicznych realizowanych w ramach przedsięwzięcia. Schemat ilustruje planowane inwestycje i ich rozmieszczenie w kontekście urbanistycznym.
mat. YIT Development

 Główne opinie mieszkańców dotyczące rewitalizacji części Park Steffensów

  • Zbyt duża ilość elementów małej architektury może zaburzyć naturalny charakter parku
  • Konieczność zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami
  • Przemyślane zastosowanie oświetlenia - intensywniejszego wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych
  • Zbyt daleko odsunięty park od terenu inwestycji Żurawie
  • Zbyt mały wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców Młodego Miasta

Czytaj także: Na Młodym Mieście zabudowa mieszkaniowa? Inwestor ma propozycję dla miasta

Czas na stanowisko radnych 

Proponowane przez fińską spółkę inwestycje towarzyszące zostały już uzgodnione z odpowiednimi wydziałami urzędu miejskiego oraz jednostkami miasta. Sam zaś projekt mieszkaniowy został też wstępnie zaakceptowany przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektonicznej (MKUA). 

Grafika przedstawia wyniki ankiety internetowej dotyczącej odbioru planowanej inwestycji mieszkaniowo-usługowej, przeprowadzonej w ramach inicjatywy Gdański Dialog Społeczny.
mat. Biuro Architekta Miasta Gdańska

Ostateczną decyzję, czy fiński deweloper postawi obok budynku ECS trzecią część Żurawi w zamian za realizację inwestycji towarzyszących, podejmie Rada Miasta Gdańska. Takie są zapisy "lex deweloper", które właśnie samorządowi pozostawiają wyrażenie zgody lub odrzucenie projektu inwestora. Głosowanie powinno się odbyć w ciągu kilku miesięcy. Specustawa obowiązuje bowiem tylko do końca 2025 r.  

Gdzie leży Młode Miasto?

To nowa dzielnica śródmieścia Gdańska, powstająca na terenach poprzemysłowych po dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, na północ od ulicy Wałowej.
 
Docelowo zajmie ponad 150 hektarów, a jej naturalną kontynuacją stanie się rejon Polskiego Haka.
 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Już 225 defibrylatorów w autobusach i tramwajach