• Start
  • Wiadomości
  • Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w nowym składzie

Nowy skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Kto do niej należy?

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz powołała 26 sierpnia b. r. nowy skład Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, która jest organem doradczym Prezydenta Miasta Gdańska w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przewodniczącym Komisji został prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz. Podczas pierwszego posiedzenia MKUA nominacje członkom Komisji wręczyła wiceprezydentka Gdańska Emilia Lodzińska.
02.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób siedzi przy stołach w sali konferencyjnej i obraduje. Za nimi na ścianie wisi mapa miasta w różnych kolorach.
W obradach Komisji wzięła udział Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa (trzecia z lewej), która zasiadła podczas obrad obok nowego przewodniczącego Komisji Antoniego Taraszkiewicza
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna (MKUA) to organ doradczy Prezydent Miasta Gdańska, który opiniuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i ich zmiany, wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (składane w ramach tzw. lex deweloper), a także strategiczny dokument w zakresie gospodarki przestrzennej, jakim jest plan ogólny miasta Gdańska. MKUA opiniuje również inne opracowania związane z planowaniem przestrzennym oraz dotyczące rewitalizacji. Kadencja MKUA trwa do czasu powołania nowej Komisji. Po raz pierwszy Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna została powołana w październiku 2003 roku. Obecną powołała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz 26 sierpnia b. r.

MKUA jest organem kolegialnym, składającym się przynajmniej w połowie z osób rekomendowanych przez instytucje branżowe oraz z ekspertów z dziedziny planowania i zagospodarowania przestrzennego. W nowej kadencji znaleźli się:

  • prof. dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz – Przewodniczący MKUA
  • dr hab. inż. arch. Karolina Krośnicka – Zastępca przewodniczącego MKUA
  • dr inż. arch. Monika Arczyńska
  • mgr inż. arch. Dżafar Bajraszewski
  • dr inż. Krystian Birr
  • mgr inż. arch. Ryszard Gruda
  • mgr inż. arch. Paweł Mrozek
  • mgr Jakub Pietruszewski
  • dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska
  • prof. dr hab. inż. arch. Jakub Szczepański
  • dr inż. arch. Paulina Szewczyk

Część z tych osób to doświadczeni członkowie komisji poprzednich kadencji, którzy na przełomie lat zaopiniowali wiele dokumentów przygotowywanych przez BRG, w tym m.in. studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego czy Gminny Program Rewitalizacji. 

Jestem z Gdańska. Rozmowa o planowaniu miasta z dyrektor Biura Rozwoju Gdańska

Kilkanaście osób stoi pod ścianą na korytarzu budynku i pozuje do zdjęcia.
Członkowie nowej kadencji Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz goście pierwszego posiedzenia Komisji
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

Pierwsze posiedzenie

W poniedziałek, 2 września w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska nominacje członkom MKUA wręczyła Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa.

- Niezwykle cieszy mnie fakt, że Państwo zgodzili się na to, żeby brać udział w Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, że przyjęliście Państwo zaproszenie pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Cieszy mnie to, że mamy w naszym gronie osoby z bardzo bogatym doświadczeniem architektonicznym, urbanistycznym ale także praktycznym i liczę, że ta kadencja będzie kadencją owocnych rozmów, ale też czasami sporów, bo myślę, że każdy z nas ma inne spojrzenie i pod różnymi aspektami patrzy na cały proces planistyczny. Bardzo liczę na Państwa opinie, udziały, zaangażowanie - mówiła Emilia Lodzińska. - Nie ukrywam, że jest to dla mnie ważny dzień. Bardzo liczę na to, że mamy wspólnie w sercu Gdańsk, więc wspólnie dla Gdańska będziemy pracować jak najlepiej jak tylko się da, z mądrymi, dobrymi rozwiązaniami.

Dwie kobiety składają gratulacje kobiecie w sali konferencyjnej. Dookoła przy stołach siedzi kilkanaście innych osób.
Nominację i gratulacje z rąk wiceprezydentki Gdańska Emilii Lodzińskiej oraz dyrektorki Biura Rozwoju Gdańska Edyty Damszel-Turek przyjęła m.in. Monika Arczyńska
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

W posiedzeniach Komisji mogą brać udział, bez prawa udziału w głosowaniach, prezydent Gdańska lub jej zastępca a także szefostwo lub wyznaczone przez nie osoby z Biura Rozwoju Gdańska, Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Wydziału Ekologii i Energetyki UM, Wydziału Projektów Inwestycyjnych UM, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Architekt Miasta oraz inne zaproszone osoby.

- Bardzo się cieszę, że tak zacne grono spotyka się w tej kadencji Komisji. Wierzę, że tak zacne i znakomite grono będzie potrafiło znakomicie i bardzo sprawnie współpracować. W minionych kadencjach różnie to bywało. Czasami za dużo dyskutowaliśmy, czasami być może zajmowaliśmy się za bardzo szczegółami. Więc mam nadzieję, że w tej kadencji wszystko będzie się odbywało znakomicie. Dziękuję za wielki zaszczyt, że jestem przewodniczącym Komisji - powiedział Antoni Taraszkiewicz.

Zmianą w nowej kadencji Komisji jest wynagrodzenie za udział w jej posiedzeniu.

- Wcześniej udział w pracach Komisji był bezpłatny. Wspólnie z panią dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edytą Damszel-Turek uznałyśmy, że czas z tym skończyć. Państwo poświęcają swój czas, swoją wiedzę, swoje zaangażowanie – argumentowała wiceprezydentka Gdańska.

Wynagrodzenie dla przewodniczącego to 700 zł, dla członka - 500 zł. Warunkiem jest uczestnictwo w obradach.

Obrady MKUA będą odbywały się w trybie stacjonarnym. W wyjątkowych sytuacjach będzie można wziąć udział online za pośrednictwem aplikacji Teams. W poprzednich kadencjach Komisja zbierała się po kilka – kilkanaście razu w roku.

W sali konferencyjnej siedzi kilkanaście osób przy stołach ustawionych w podkowę. Na ścianie wisi ekran, na którym wyświetlana jest prezentacja.
Podczas pierwszego posiedzenia Komisji dyskutowano nad wnioskiem Rady Dzielnicy Rudniki o zmianę planu
Fot. Przemysław Kozłowski / www.gdansk.pl

Podczas pierwszego posiedzenia Komisja zajęła się m.in. wnioskiem Rady Dzielnicy Rudniki o zmianę planu, tak by w dzielnicy mogła powstać wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa. Temat wywołał wśród nowych członków Komisji dyskusję. Argumentowano m.in., że Rudniki jako dzielnica przemysłowa z przebiegającą przez nie drogą krajową nr 89, nie nadają się w ogóle do zamieszkania. Jednakże – kontrargumentowano - obecnie mieszka tam około 1050 mieszkańców, a zbudowanie 20 nowych mieszkań przyczyni się do wzrostu zaludnienia o około 60 osób. Ponadto, w dzielnicy znajduje się dobrze prosperująca Szkoła Podstawowa nr 29, a jak informuje Rada Dzielnicy – mieszkańcom żyje się dobrze. Gdyby dzielnica nie nadawała się do zamieszkania, żyjących tam ludzi należałoby wysiedlić. Ostatecznie Komisja przyjęła wniosek jednogłośnie poprzez jawne głosowanie.

TV

Rodzinny Dzień Lwa w gdańskim zoo