• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Kup bilet na rejs

Zbliża się Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail. Kup bilet na rejs

Tegoroczna 28. edycja Baltic Sail w Gdańsku odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia. Tradycyjnie na Motławie pojawi się mnóstwo żaglowców, które w finale wezmą udział w paradzie. Przy okazji odbędzie się też 25. festiwal "Szanty pod Żurawiem". Można też będzie odbyć morską podróż na pokładzie jednego z 13. żaglowców. Bilety już w sprzedaży.
13.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
żaglowce na wodzie
Baltic Sail 2021 na Motławie
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Czym jest Baltic Sail?

W 1996 w niemieckim Rostocku miasta regionu Morza Bałtyckiego podpisały porozumienie określane jako Baltic Sail. Główną ideą była promocja morskiego dziedzictwa europejskiego Bałtyku, a przede wszystkim kontynuowanie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu.

Do Baltic Sail należy osiem miast. Oprócz Rostocku są to Gdańsk, Kłajpeda, Karlskrona, Nysted, Turku, Szczecin i Sassnitz. Rok 2024 będzie kolejnym, w którym w tych wszystkich portach odbywać się będą tradycyjne, żeglarskie święta. Towarzyszą im zloty żeglarskie, a mieszkańcy miast mogą skorzystać wtedy z unikalnych z rejsów.

Pierwszy zlot w Gdańsku odbył się w 1997 roku. Wszystko o tegorocznym zlocie znajdziecie TUTAJ

Rejs żaglowcem

Jedną z atrakcji zlotu są rejsy na pokładzie jednego z 13 żaglowców. W ofercie jest 3-godzinny rejs, który rozpoczyna się w kanale portowym, a kończy na Zatoce Gdańskiej.

Podczas rejsu jest okazja zobaczyć, jak jednostki rozwijają żagle i poczuć prawdziwy smak morskiej przygody. 

żaglowiec na wodzie
Generał Zaruski w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Na jakie jednostki można kupić bilet?

 

Generał Zaruski

Zbudowany w 1939 roku w Szwecji z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, trafił do Polski dopiero po wojnie. Od tego czasu na jego pokładzie przekazywano tajniki wiedzy żeglarskiej kolejnym pokoleniom młodzieży. Przez ostanie lata ten piękny, historyczny żaglowiec stał bezczynnie i popadał w ruinę. W listopadzie 2008 roku władze Miasta Gdańska zdecydowały się odkupić jacht i zaangażować się w jego odbudowę.
 

Antica

Została zbudowana w 1953 roku w Ustce, po czym przez 27 lat pływała jako kuter rybacki. W 1980 roku została kupiona przez Jerzego Wąsowicza z planami przebudowania jej na jacht oceaniczny. Po dziesięcioletnim gruntownym remoncie, ożaglowaniu i wyposażeniu jacht pod dowództwem właściciela, wypłynąwszy z Gdańska latem 1991 i odbył trwającą sześć lat wyprawę dookoła świata (1991–1997). 
 

Barlovento

Stalowy jacht typu Rigiel. Zwodowany w 1988 roku w Stoczni Remontowej w Szczecinie. Powstał z myślą o dalekich i trudnych wyprawach. Od 2021 roku jest w rękach prywatnych. Obecnie odkrywa swój blask dzięki generalnemu remontowi, który obejmował prace stalowe i konserwację kadłuba.
 

Bonawentura

Jedna z najstarszych jednostek pływających pod biało-czerwoną banderą, zbudowana w 1948 roku. Projekt wykonano w czasach okupacji, w warunkach konspiracji. Do 1967 r. pełniła rolę kutra rybackiego na Bałtyku, następnie jako holownik stacjonowała w porcie Władysławowo. Ostatecznie kadłub emerytowanego kutra został przetransportowany barką do Przystani Akademickiego Klubu Morskiego AZS-ZSP w Wisłoujściu-Twierdzy. 
 

Brabander

Żegluje przede wszystkim po wodach Morza Bałtyckiego uczestnicząc w wielu żeglarskich wydarzeniach: Tall Ship Races, Balitc Sail Gdańsk, Hanse Sail w Rostoku czy Gdańskie Oltimery.
 

Bryza H

Zbudowany został w 1952 roku w Pucku jako statek ratowniczy. Przez lata służył Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu. Po zakończeniu służby w 1983 roku nowy właściciel Waldemar Heisler przebudował go na jacht żaglowy. Wówczas też nazwę jednostki rozszerzono o literę H – inicjał nazwiska właściciela. Jacht ten jest jedną z niewielu polskich jednostek żaglowych zbudowanych z drewna.
 

Ernestine

S/y Ernestine powstała w 1899, dwa lata później jako „Hildegarda” pływała jako statek handlowy i rybacki po całym Bałtyku. 

Joanna Saturna

Zbudowana w 1903 roku, początkowo służyła do połowu ryb na Morzu Północnym. Mimo swojej ponad stuletniej historii jest jednym z najnowszych żaglowców pływających po Bałtyku. Od zniszczenia uratował ją obecny właściciel – Mikko Karvonen, który chcąc przywrócić żaglowiec do dawnej świetności zlecił prace naprawcze.

Libava

Jeden z ulubionych żaglowców pojawiających się na Baltic Sail – pływająca pod banderą łotewską Libava jest zrekonstruowanym XVII wiecznym żaglowcem. Prace nad Libavą rozpoczęły się w maju 2007 roku w rosyjskiej stoczni „Varyag”. Podczas budowy wykorzystywano tradycyjne metody, powszechne w budowie statku cztery wieki temu. Projekt żaglowca powstał w oparciu o materiały muzealne, przede wszystkim rysunki duńskich jachtów.
 

Odisėja

Jednostka klasy C, zbudowana w 1985 roku. Należący do Uniwersytetu w Kłajpedzie, zaprojektowany do długich podróży, jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą uczyć się żeglarstwa lub planują zdobywać doświadczenie oraz podnosić swoje kwalifikacje.

Santa Barbara Anna

Służył do połowów wokół Islandii i brał udział w Wojnach Dorszowych, podczas których doznał uszkodzeń w kolizji z islandzką kanonierką THOR.

Szkwał

Szkwał jest flagowym jachtem Fundacji Szkwał Morze dla Młodzieży. 

Tolkien

J.R. Tolkien to gaflowy szkuner zarejestrowany w Holandii, wykorzystywany do rejsów pasażerskich na Morzu Bałtyckim i innych wodach europejskich. 

żaglowiec na morzu
Baltic Sail 2023. Bonawentura na falach zatoki
fot. Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Bilety na rejs żaglowcem

Każdy chętny może kupić bilet pod tym adresem i zarezerwować rejs daną jednostką. Rejsy trwają około 3 godzin - choć będzie to zależało od pogody. 

Ceny rejsów od 10 zł do 160 zł, zależnie od jednostki i wieku kupującego. 

Kontakt w sprawie biletów: bilety@balticsail.pl

25. festiwal muzyczny Szanty Pod Żurawiem

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Szantowej „Szanty pod Żurawiem” odbywa się nieprzerwanie od roku 2000. Przez ten czas stał się on jednym z najbardziej kultowych i liczących się festiwali szantowych w Polsce. 

Batic Sail 2021. Zobacz naszą fotorelację

Unikalne miejsca koncertów, najlepsze polskie zespoły szantowe oraz sceneria tysiącletniego portu nad Motławą, którą wypełniają w czasie naszego festiwalu żaglowce flotylli „Baltic Sail Gdańsk”, tworzą niepowtarzalny i magiczny klimat przyciągający co roku do Gdańska na „Szanty Pod Żurawiem” liczną i wierną publiczność.

W tym roku odbędą się cztery dni koncertów i weźmie w nich udział ponad 25 zespołów. Występy odbywać się będą na scenie głównej, która w tym roku stanie na Wyspie Ołowianka w Gdańsku oraz na trzech scenach plenerowych na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.

Szczegółowy program festiwalu TUTAJ 

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów