• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowe życzenia świąteczno-noworoczne prosto z Gdańska

Międzynarodowe życzenia świąteczno-noworoczne prosto z Gdańska

Grudniowa odsłona kampanii “Łączy nas Gdańsk” nie mogła być inna. Żyjący w naszym mieście imigranci z różnych stron świata składają gdańszczankom i gdańszczanom najlepsze życzenia świąteczno - noworoczne. Dziś film obejrzeli gdańscy radni. Obejrzyj i Ty - to także dla Ciebie.
18.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tonia Ugwu - to urodzona gdańszczanka. Jej ojca, pochodzącego z Nigerii Larry`ego Okey Ugwu nie trzeba w Gdańsku nikomu przedstawiać

Kampania “Łączy nas Gdańsk” pokazuje, jak wiele kultur i tradycji łączy się w mieście takim jak Gdańsk, a okres bożonarodzeniowy to doskonały czas, by o tym przypomnieć.

Do nagrania życzeń świąteczno - noworocznych w studio gdansk.pl zaproszeni zostali imigranci, którzy wybrali Gdańsk na swoje miejsce do życia. Jedni kilka lub nawet kilkanaście lat temu, inni zaledwie kilka miesięcy temu. Większość z nich jest ambasadorami kampanii “Łączy nas Gdańsk”.

- Każda z osób występujących w filmie celebruje świąteczny czas inaczej, wywodzą się z różnych kręgów kulturowych, ale w szacunku do naszej tradycji i religii składają współmieszkańcom życzenia, ponieważ czują się częścią gdańskiej społeczności - zaznacza Aldona Dybuk z Gdańskiego Centrum Multimedialnego, która współpracuje przy realizacji kampanii “Łączy nas Gdańsk”. - Nikogo nie musieliśmy namawiać do udziału w filmie. Pomysł był spontaniczny, a bohaterowie naszego wideo równie spontanicznie zareagowali na propozycję wzięcia w nim udziału.

Gdańscy rajcy obejrzeli film i odebrali życzenia od imigrantów

18 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Migrantów. Tego samego dnia w Nowym Ratuszu odbyła się XLVI sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której prezydent Paweł Adamowicz odczytał orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

- To niezwykle ważne, że Gdańsk, miasto pionierskie, usłyszało i odpowiedziało na głos imigrantów, w tym także uchodźców. W naszym mieście żyje ich coraz więcej. To zjawisko rodzi pewne wyzwania, ale też daje szereg szans - podkreślił Paweł Adamowicz.

Słowa podziękowania do gdańszczan skierował Majed Tinawi, który mieszka w naszym mieście od 30 lat i należy do gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.

Yulia Shavlovskaya podczas sesji Rady Miasta Gdańska, w tle Majed Tinawi

- Bardzo mnie boli, że mój kraj, Syria, został tak bardzo zniszczony przez wojnę, że ludzie muszą go opuszczać - mówił Majed Tinawi. - Trzeba pokazać im odwagę, solidarność i miłość, by znaleźli dom. Dla mnie domem jest teraz Gdańsk, miasto o bogatym dziedzictwie, wielokulturowe, gościnne.

Głos zabrała także Yulia Shavlovskaya z Białorusi, współprzewodnicząca Rady.

- Mieszkam w Gdańsku od trzech lat. Z całego serca dziękuję Polsce i temu miastu za przyjęcie. Tu pracuję, studiuję i staram się pomagać innym. Dziękuję za pokój, za poczucie bezpieczeństwa. Doceniam możliwość spacerowania pięknymi ulicami i oglądania Morza Bałtyckiego. Dziękuję za wdrożenie Gdańskiego Modelu Integracji.

Później radni obejrzeli film, o którym piszemy w tekście.

Zobacz jak powstawała ta niezwykła produkcja:

„Making of”, czyli jak powstają produkcje wideo w gdansk.pl

Czas składania życzeń dopiero się zaczyna! Zachęcamy do nakręcenia filmiku z życzeniami (max. długość 60 s) i opublikowania go na profilu wydarzenia “Złóżmy sobie świąteczne życzenia” na Fb do 31 grudnia, do godz. 23.59.

Nagrodę - roczny karnet do Cinema City Krewetka w Gdańsku zdobędzie twórca najbardziej kreatywnego wideo z życzeniami, które wpisują się w ideę Łączy nas Gdańsk (inspiracji można poszukać na stronie internetowej kampanii).

Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 10 stycznia 2018 r. do godz. 16.

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic