• Start
  • Wiadomości
  • Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych powstało na UG

Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych powstało na UG

Na Uniwersytecie Gdańskim uroczyście otwarto Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (International Centre for Theory of Quantum Technologies - ICTQT). Utworzenie tej jednostki badawczej było możliwe dzięki grantom z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) realizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.
16.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Granty na nowe Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych pochodzą z programu MAB
Granty na nowe Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych pochodzą z programu MAB
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Naukowe wyzwania przyszłości

To ważny moment w dziejach Uniwersytetu Gdańskiego. W nowoutworzonym Centrum Teorii Technologii Kwantowych naukowcy będą prowadzić badania w zakresie fundamentalnych zagadnień fizyki kwantowej, komunikacji i informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Na jego otwarcie pieniądze w wysokości 35 mln zł otrzymali dwaj światowej klasy gdańscy naukowcy, prof. Marek Żukowski oraz prof. Paweł Horodecki. Fundusze pochodzą z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) realizowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej.

- Zagadnienia fizyki kwantowej, w tym technologii kwantowych, sytuowane są wśród największych współczesnych naukowych wyzwań. Nowymi technologiami interesują się nie tylko naukowcy, ale także rządy i wielkie korporacje. W tym roku rusza europejski program wspierania tego rodzaju badań – European Quantum Technologies Flagship z budżetem 1 miliarda Euro! Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych na Uniwersytecie Gdańskim wpisuje się w zbliżającą się drugą rewolucję kwantową – mówi prof. Marek Żukowski, który będzie kierował Centrum.


Prof. Marek Żukowski, kierownik Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na UG
Prof. Marek Żukowski, kierownik Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych na UG
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Czym będą zajmować się naukowcy 

Prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego jest ekspertem w dziedzinie mechaniki kwantowej i kwantowej interferometrii, autorem ponad 150 prac naukowych, publikowanych m.in. w najważniejszych światowych czasopismach, takich jak Nature czy Physical Review Letters. Z kolei prof. Paweł Horodecki jest liderem grupy naukowej w ICTQT i autorem ponad 150 artykułów z dziedziny kwantowej teorii informacji i podstaw mechaniki kwantowej, cytowanych ponad 14 tys. razy.

Badania, które będą prowadzone w Centrum mogą dać w przyszłości początek ważnym branżom technologii informatycznych, takim jak bezpieczeństwo i rozwój internetu kwantowego, komputerów kwantowych oraz sieci kwantowych, a także rozwój symulacji kwantowych. Jak twierdzą specjaliści kwantowe szyfry są całkowicie bezpieczne, a możliwość ich złamania oznaczałaby złamanie praw natury. Docelowo ma tu działać sześć grup badawczych, a zatrudnionych będzie 30 osób.

Strategicznym partnerem gdańskiej jednostki jest Austriacka Akademia Nauk (Instytut Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej), jeden z najlepszych ośrodków naukowych w tej dziedzinie na świecie.

W Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych pracować będzie 30 osób
W Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych pracować będzie 30 osób
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Gdańska nauka wspierana grantami z MAB

Uniwersytet Gdański już po raz drugi otrzymał bardzo wysoki grant w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). W zeszłym roku dwóch światowej klasy naukowców, prof. Ted Hupp i prof. Robin Fahraeus, otrzymało 41 milionów złotych na utworzenie w Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi.

Z kolei w najnowszej, tegorocznej edycji kolejny MAB będzie realizowany w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (prof. Jan Dumański i prof. Arkadiusz Piotrowski). Dofinansowanie otrzymał projekt ‘Mutations acquired during lifetime that lead to increased risk for human disease, with focus on cancer’ (“Mutacje nabyte w ciągu życia, powodujące zwiększone ryzyko chorób ludzkich, ze szczególnym wskazaniem na raka”). Partnerem strategicznym jest Uniwersytet w Uppsali (Szwecja).

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord