Organizowany po raz szósty konkurs InterStudent odbywa się po raz szósty w ramach programu Study in Poland, prowadzonego przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
W Polsce studiuje ponad 50 tysięcy obcokrajowców. Trzej najlepsi studenci honorowani są co roku nagrodami w konkursie InterStudent, przyznawanymi w trzech kategoriach: studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Swojego faworyta mogą wskazać również internauci. Zwycięzca głosowania otrzyma nagrodę specjalną dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce.
W tym roku aplikacje do konkursu przysłało 49 uczelni. Wśród zgłoszonych dominują Ukraińcy (62 osoby), Białorusini (9) i Hindusi (9). Są też kandydaci z Armenii, Bułgarii, Hiszpanii, Kazachstanu, Kanady, Ghany, Iraku, Kenii, Namibii, Nepalu, Peru, Portugalii, Korei, Sri Lanki, Tajwanu, Turcji, Chin, Czech, Egiptu, Grecji, Izraela, Portugalii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii.
Wszystkie kandydatury rozpatrzy kapituła w składzie: prof. dr hab. Zofia Wysokińska - prorektor Uniwersytetu Łódzkiego z upoważnienia prof. Włodzimierza Nykiela, rektora Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącego kapituły, prof. Marcin Gruchała - prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Bianka Siwińska - dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Mateusz Mrozek - przewodniczący Parlamentu Studentów RP oraz Michał Gajda - przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Natomiast głosowanie internautów zakończy się 15 stycznia o godz. 16.
Wyniki konkursu poznamy 21 stycznia 2016 r. podczas gali w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, która odbędzie się w ramach konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2016”.
Gdańscy kandydaci do tytułu Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce
Valeriya Deshkovich (Rosja)
studentka neurobiopsychologii na Uniwersytecie Gdańskim
Moją motywacją do studiów w Polsce była... miłość od pierwszego wejrzenia do UG i dziadek Polak. Studia w Gdańsku odbieram jak "okno do Europy". Mam tu świetne warunki do osobistego rozwoju. Przy instytucie psychologii działam w KNP Experior, gdzie realizuję swoje pomysły i współpracuję z ciekawymi ludźmi. W czasie wolnym od nauki tańczę flamenco. Dzięki mojemu nauczycielowi polskiego - dyrektorowi Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie, biorę w Gdańsku udział w ciekawych wydarzeniach jako tłumaczka. W przyszłości zamierzam podbić świat jako neurobiopsycholog i tancerka.
Aditya Varma Mandapati (Indie)
student inżynierii lądowej na Politechnice Gdańskiej
Jestem założycielem i prezesem International Students Association - Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów. Moim głównym celem jest zbudowanie na Politechnice Gdańskiej spójnej społeczności studentów zagranicznych. Działamy zaledwie od roku, ale już bardzo prężnie. Do stowarzyszenia należy ponad stu studentów obcokrajowców, organizujemy m.in. Międzynarodowy Dzień Kariery czy Międzynarodowy Dzień Bożego Narodzenia. Nasz plan na przyszłość to rozszerzenie działalności na wszystkie uczelnie w Polsce.
Cristina Rodríguez Álvarez (Hiszpania)
studentka architektury na Politechnice Gdańskiej
Ludzie mnie pytają: "Dlaczego zdecydowałaś się zostać w Polsce?". Zawsze mam krótką odpowiedź: "A dlaczego nie?". Przyjechałam tutaj dwa lata temu na stypendium Erasmus. Szybko zafascynowali mnie i ludzie, i kultura, a także możliwość rozwoju poprzez działalność w stowarzyszeniach studenckich i architektonicznych. Możliwości, które zyskałam zarówno na uczelni, jak i poza nią, życzliwość ze strony studentów i nauczycieli, których spotkałam na swoje drodze, sprawiły, że po zakończeniu Erasmusa rodzice poradzili mi, bym została w Polsce.
Więcej na stronie konkursu InterStudent.
Materiały prasowe oprac. LK