• Start
  • Wiadomości
  • Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960

Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960

Muzeum Gdańska zaprasza we wtorek, 26 listopada, na promocję wyjątkowej publikacji - „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960” dr Sylwii Bykowskiej. Spotkanie odbędzie się w Domu Uphagena. Na miejscu będzie można kupić egzemplarz książki.
24.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia kobietę prowadzącą osła zaprzęgniętego do wozu na tle drewnianych wagonów i składowiska przedmiotów. W tle widać również innych ludzi i elementy codziennego życia, co wskazuje na scenę z czasów powojennych lub migracji
Jedno ze zdjęć zawartych w książce „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960” dr Sylwii Bykowskiej
mat. Muzeum Gdańska

Mija rok od śmierci Pawła Huellego. W środę przyjdź do św. Jana, uczcić pamięć pisarza

Rok 1945 oznaczał przełom w dziejach Gdańska. Zniszczone miasto stało się polskie, a niemieckich mieszkańców zastąpili osadnicy i przesiedleńcy z różnych stron kraju. Portowy ośrodek wabił możliwością awansu, nieosiągalną w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Wyrwani z rodzinnych stron migranci różniący się kulturą i dziedzictwem materialnym, osiedli nad Motławą, by razem z ludnością miejscową tworzyć nowe społeczeństwo. 

Dr Sylwia Bykowska, autorka książki „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960”, opisuje etapy jego powstawania w pierwszym powojennym piętnastoleciu: od rozpadu społeczności Wolnego Miasta Gdańska przez kierunki napływu i genealogię nowych mieszkańców aż po złożone procesy integracyjne.

Premiera publikacji odbędzie się we wtorek, 26 listopada, o godzinie 17.00, w Domu Uphagena (ul. Długa 12). Wstęp wolny. Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu publikacji w promocyjnej cenie 50 złotych.

O autorce: 

Dr Sylwia Bykowska – adiunkt w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Badaczka historii społecznej Gdańska i Pomorza w XX wieku, wśród jej zainteresowań badawczych znajdują się m.in.: dzieje miast Pomorza, pamięć historyczna, procesy społeczno-demograficzne na Ziemiach Zachodnich i Północnych, a także historia samorządu lokalnego. Autorka prac z dziejów powojennej Polski m.in. monografii poświęconej „Rehabilitacji i weryfikacji narodowościowej w województwie gdańskim ludności polskiej po II wojnie światowej” (2012); w tłumaczeniu angielskim: „The Rehabilitation and Ethnic Vetting of the Polish Population in the Voivodship of Gdańsk after World War II” (2020).

Narodowe Muzeum Morskie. Wkrótce zobaczymy odnaleziony obraz Mokwy “Bitwa pod Oliwą”

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki