• Start
  • Wiadomości
  • Michał Szuca za przywiązanie do Polski oddał życie. Tablica pamięci na Długim Targu

Michał Szuca za przywiązanie do Polski oddał życie. Nowa tablica pamięci na Długim Targu

Na fasadzie kamienicy przy Długim Targu odsłonięto tablicę pamięci dr. Michała Szucy. Był on bankowcem, publicystą, sportowcem i działaczem społecznym w Wolnym Mieście Gdańsku. - Losy Michała Szucy są uniwersalną opowieścią o wielu mieszkańcach Gdańska, którzy choć odebrali wykształcenie w Niemczech, a nawet w trakcie I wojny światowej służyli w armii niemieckiej, to właśnie za przywiązanie do Polski oddali życie - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości.
07.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę sześciu osób stojących przed budynkiem, uczestniczących w ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Tablica dedykowana jest Michałowi Szuca, a dwie osoby trzymają wstęgę, która właśnie została przecięta, co sugeruje uroczyste upamiętnienie jego osoby.
Od lewej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Jan Wyrowiński - prezes Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego; od prawej: Michał Szuca - wnuk Michała Szucy, Oliver Busch - wnuk Michała Szucy, Witold Ossowski - burmistrz Brus
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Tablicę poświęconą pamięci Michała Szucy odsłonięto w sobotę, 7 września 2024, na przedprożu kamienicy przy Długim Targu 17/18, gdzie w czasach Wolnego Miasta Gdańska mieszkał bohater uroczystości wraz ze swoją żoną Veroniką i synami. 

 

Dr Michał Szuca - uniwersalna opowieść o wielu gdańszczanach

Sylwetkę bohatera uroczystości przybliżyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

Na dźwięk słowa “bankowiec” wzdraga dziś wieloma dreszcz niepokoju, tymczasem fundujemy pamiątkową tablicę bankowcowi, dyrektorowi gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radcy finansowemu Rady Portu i Dróg Wodnych, który nie zatracił się w rzędach cyfr i bilansów.

Od szkolnych lat Michał Szuca był związany z ruchem młodokaszubskim. Wyjechał z rodzinnych Brus, aby zdobyć wykształcenie. Studiował filozofię, filologię i ekonomię. Doktorat obronił z ekonomii.

Po I wojnie światowej współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Był w gronie siedmiu ojców założycieli Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki, uprawiał sport, był nawet prezesem sekcji wioślarskiej Klubu Sportowego Gedania. Publikował artykuły o tematyce kaszubskiej i pomorskiej, które ukazywały się w gazetach wydawanych w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i Lwowie. 

Losy Michała Szucy są uniwersalną opowieścią o wielu mieszkańcach Gdańska, którzy choć odebrali wykształcenie w Niemczech, a nawet w trakcie I wojny światowej służyli w armii niemieckiej, to właśnie za przywiązanie do Polski oddali życie.

W dniu wybuchu II wojny światowej aresztowano Michała Szucę i osadzono w Victoriaschule, 22 marca 1940 roku, w Wielki Piątek, został rozstrzelany przez Niemców w Stutthofie, w grupie 67 działaczy gdańskich i pomorskich. 

Dziękuję Zrzeszeniu Kaszubsko - Pomorskiemu za inicjatywę upamiętnienia Michała Szucy. Niech pamięć o tych, którzy byli przed nami, niech nigdy nie słabnie.

Egzekucja, wojna, siostrzana miłość i pojednanie. Losy córek polskiego działacza z Wolnego Miasta Gdańska

Na zdjęciu znajduje się duża grupa ludzi, w tym starsze osoby, dzieci oraz dorośli, zgromadzona przed budynkiem z numerami 17 i 18, gdzie widoczna jest pamiątkowa tablica poświęcona Michałowi Szuca. Jedna z osób trzyma sztandar z herbem przedstawiającym czarnego gryfa, co sugeruje, że uroczystość ma znaczenie patriotyczne lub związane z lokalną historią.
Uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci dr. Michała Szucy, 7 września 2024
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Polska była właśnie w takich ludziach

Na uroczystości poświęconej pochodzącemu z Brus bohatera nie mogło zabraknąć burmistrza Brus - Witolda Ossowskiego: - Pani prezydent wspomniała o doktoracie z ekonomii Michała Szucy. Jego przyjaciel, Jan Karnowski pisał, że Szuca wyróżniał się tymi aspiracjami naukowymi, ciągle czegoś szukał, chciał się kształcić. Trzy lata temu mieliśmy możliwość uczestniczyć w odsłonięciu tablicy pamięci innego brusanina - ks. Magnusa Bruskiego. Jest ona umieszczona przy kościele św. Mikołaja, gdzie był on proboszczem w latach wojny - przypomniał Witold Ossowski i dodał: - Obecnie Gdańsk kojarzony jest jako centrum Solidarności, centrum walki o wolność. Zobaczmy, co było wcześniej, w Wolnym Mieście Gdańsku i zaborze pruskim: Polska była wtedy właśnie w takich ludziach, jak Michał Szuca, w ich działalności ona przetrwała. 

Witold Ossowski dodał, że tablica upamiętniająca Michała Szucę powinna być ważnym punktem na mapie szkolnych wycieczek po Gdańsku.  

W uroczystości uczestniczyli reprezentanci rodziny Szuców. Głos zabrał wnuk bohatera uroczystości - Michał Szuca: - Cieszymy się z całą rodziną, że dziadek doczekał się upamiętnienia, przypomnienia, że robił wszystko, żeby Polakom w Gdańsku lepiej się żyło. Mój kuzyn Oliver Busch (także obecny tego dnia - red.), który nie mieszka w Polsce, a w Niemczech, tak jak dziadek jest doktorem ekonomii. Dziś przypada rocznica śmierci Jana Szucy, mojego ojca, syna bohatera dzisiejszej uroczystości, który zginął 7 września. Ten niezamierzony zbieg dat jest dla mnie bardzo specyficzny. Dziękuję wszystkim za upamiętnienie mojego dziadka.

Na zdjęciu starszy mężczyzna w okularach przemawia do mikrofonu podczas uroczystości, trzymając ręce w geście podkreślającym swoje słowa. W tle widoczna jest tablica pamiątkowa, ozdobiona wstęgą, oraz osoby towarzyszące, w tym ktoś trzymający sztandar z kaszubskim gryfem.
Michał Szuca, wnuk upamiętnionego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Wdzięczni Młodokaszubom

Inicjatorem upamiętnienia Michała Szucy w przestrzeni Gdańska było Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie. Jan Wyrowiński, prezes organizacji, krajan Szucy z Brus i jego krewniak, mówił dlaczego był on tak ważną postacią: - Jako Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie jesteśmy winni wdzięczność i pamięć tym, którzy wtedy, tak jak Michał Szuca, dostrzegli ważność sprawy kaszubskiej. Czujemy się kontynuatorami tego dzieła, które na początku XX wieku, z perspektywą na przyszłość, podejmowali oni: młodzi inteligenci kaszubscy, pomorscy, w większości wykształceni za pieniądze Towarzystwa Pomocy Naukowej dla Młodzieży Prus Zachodnich, polskiej inicjatywy zrodzonej w środowiskach ziemiańskich. Michał Szuca był przykładem takiego młodego człowieka z wielodzietnej rodziny gburskiej, który z tej pomocy korzystał. Młodokaszubi mówili “co kaszubskie - to polskie”, ale akcentowali kaszubskie. Akcentowali fakt, że ta odrębność, język, kultura - to wszystko, co stanowiło o specyfice tej wspólnoty kulturowej, to coś, co może być wiele warte dla Rzeczpospolitej.

Spotykali się z niezrozumieniem. Pojawiały się oskarżenia o separatyzm. Mówiono, że ten kaszubski to jest tylko taki zniekształcony język polski. Ale oni trwali przy tym. Jesteśmy wdzięczni bohaterowi dzisiejszej uroczystości i jemu podobnym. To oni sprawili, że my dzisiaj, jako Kaszubi, możemy w wolnej Polsce czuć się jej współgospodarzami, bo jesteśmy realizatorami testamentu młodokaszubów, który zostawił nam również Michał Szuca - zakończył Jan Wyrowiński.

Bankowiec odpowiedzialny społecznie

Z wielkim sercem o Michale Szucy mówił także jego biograf, dr Leszek Molendowski z Muzeum Gdańska, biograf Michała Szucy: - Do zgłębiania przeze mnie biografii Michała Szucy przyczyniły się trzy bardzo ważne osoby: dwóch (obecnych tu dziś) wnuków Michała Szucy - Oliver Busch i - nomen omen - Michał Szuca, a także, nieżyjący już niestety, syn Michała Szucy - Felix, zmarły 3 grudnia 2022 roku, niedługo po tym, jak razem z dr. Andrzejem Hoją odwiedziliśmy go we Fryburgu.

Rodzina najpierw zgodziła się, abyśmy zajrzeli do dokumentów archiwalnych, a później przekazała ogromny zbiór, niemalże całą spuściznę po Michale Szucy do Muzeum Gdańska. 

Także Leszek Molendowski podkreślał, jak ważną dla Gdańska i Pomorza był upamiętniony. - Wraz ze swoim przyjacielem, Teofilem Zegarskim z Gdyni założył Bractwo Pomorskie. Michał Szuca był bankowcem i ekonomistą (jak byśmy dziś powiedzieli) odpowiedzialnym społecznie i kulturalnie. Z własnej kieszeni wspierał wiele polskich inicjatyw. 

Niezwykła historia gdańskiej rodziny. Kilkaset pamiątek trafiło do Muzeum Gdańska

Dwie wystawy plenerowe

Chętni dowiedzieć się więcej o Michale Szucy, powinni udać się na Długi Targ, gdzie otwarto dwie wystawy plenerowe. Pierwsza - poświęconą wyłącznie postaci uhonorowanego, zlokalizowana jest bezpośrednio przy kamienicy przy Długim Targu 17/18. Druga, przybliżająca historie Polskich bankowców z okresu Wolnego Miasta Gdańska, udostępniona jest w okolicy Zespołu Przedbramia przy Targu Węglowym.

Na zdjęciu widnieje mężczyzna o krótkich ciemnych włosach i wąsach, ubrany w garnitur z krawatem. Jego wyraz twarzy jest poważny, a portret wydaje się być wykonany w czerni i bieli, co sugeruje, że zdjęcie może pochodzić z pierwszej połowy XX wieku.
Michał Szuca
Fot. mat. Muzeum Gdańska

Michał Szuca - biografia

Michał Szuca był publicystą, nauczycielem, działaczem społeczno–politycznym i bankowcem. Władał biegle językiem polskim i niemieckim. Odebrał wszechstronne wykształcenie w Collegium Marianum w Pelplinie, Uniwersytecie w Würzburgu, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie uzyskał stopień doktora. Od młodych, szkolnych lat związany z ruchem młodokaszubskim. W czasie I wojny światowej powołany do armii niemieckiej; służbę pełnił w garnizonach na terenie Niemiec oraz na terenie kongresówki, m.in. w Warszawie.

Po wojnie współtworzył organizacje Polaków z Wolnego Miasta. Był jednym z siedmiu „ojców założycieli” Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Był również sportowcem, członkiem i prezesem sekcji wioślarskiej KS Gedania. W mieście znany był głównie jako bankowiec i ekonomista: dyrektor gdańskiej filii Banku Dyskontowego w Bydgoszczy oraz radca finansowy Rady Portu i Dróg Wodnych. Współtworzył również polskie banki ludowe na terenie Niemiec, w Opolu i Bytomiu. W dniu wybuchu II wojny światowej został aresztowany i osadzony w Victoriaschule.

Za propolską działalność został rozstrzelany w grupie 67 działaczy gdańskich i pomorskich w Wielki Piątek 22 III 1940 w Stutthoffe. Jego zwłoki i pozostałych straconych ekshumowano i pochowano na cmentarzu na Zaspie.

Przed II wojną światową M. Szuca był mieszkańcem kamienicy przy Długim Targu 18 w Gdańsku. Żonaty z Veroniką, ub wzięli po zakończeniu I wojny światowej w 1919 roku we Fryburgu Bryzgowijskim, rodzinnym mieście panny młodej, miejscu gdzie małżonek studiował i gdzie się poznali. W tym samym roku przyjechali do Gdańska, tu też urodziły się ich dzieci Stanisław, Jan, Piotr oraz między innymi Felix.

 

Tablice pamiątkowe w przestrzeni Gdańska

Tablice pamiątkowe to projekt realizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. Założeniem inicjatywy jest umieszczanie w przestrzeni Gdańska spójnych wizualnie oznaczeń w celu upowszechniania wśród mieszkańców i turystów wiedzy o miejscach związanych z wydarzeniami i osobami ważnymi dla historii kraju i regionu. System tablic pamiątkowych zainicjowany został w czerwcu 2018 roku. Tablica dr. Michała Szucy jest 39. z cyklu.

współpraca Marcin Szeląg, biuro prasowe UMG

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane