• Start
  • Wiadomości
  • Michał Rusinek i Cezary Łasiczka nowymi jurorami Nagrody Europejski Poeta Wolności

Michał Rusinek i Cezary Łasiczka nowymi jurorami Nagrody Europejski Poeta Wolności

Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, znawca literackich oraz językowych (nie)możliwości i Cezary Łasiczka – dziennikarz radiowy wielu pasji i zainteresowań, wśród których poezja zajmuje miejsce szczególne, dołączają do grona jurorów Nagrody EPW. Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności obradować będzie w cyklu 2024-2026 w składzie: Anna Czekanowicz, Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Andrzej Jagodziński (niegłosujący sekretarz nagrody), Cezary Łasiczka, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Michał Rusinek, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk.
08.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grafika informująca o dołączeniu Michała Rusinka i Cezarego Łasiczki do grona jurorów Nagrody Europejski Poeta Wolności. Czarne napisy na żółtym tle.
Michał Rusinek i Cezary Łasiczka dołączyli do grona jurorów Nagrody Europejski Poeta Wolności
Graf. IKM

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności przyznawana jest od 2010 roku współczesnym poetom i poetkom europejskim oraz ich tłumaczom i tłumaczkom na język polski. W każdej edycji w serii wydawniczej Europejski Poeta Wolności – Nominacje ukazują się tomy finalistów. Licząca obecnie niemal 60 książek seria poetycka to ewenement w skali Polski i Europy. Wręczenie nagrody odbywa się co dwa lata podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku.

Już za kilka dni odbędzie się spotkanie jurorów i jurorek tej edycji nagrody. Spośród nadesłanych 22 zgłoszeń jury wybierze do 6 nominacji – finaliści i finalistki powalczą o tytuł Europejskiego Poety lub Europejskiej Poetki Wolności 2026.

- Cieszymy się na spotkanie z nowymi jurorami, którzy przyjęli zaproszenie Miasta Gdańska do współtworzenia nagrody. Jesteśmy przekonani, że w osobach Cezarego Łasiczki i Michała Rusinka jurorskie dyskusje zyskują kolejne mocne i autonomiczne głosy – informują organizatorzy wydarzenia.

Czego w poezji szukają nowi jurorzy? Co jest dla nich istotne, co najbardziej przyciąga ich uwagę?

- Fascynuje mnie to magiczne miejsce w ludzkiej duszy, w którym rodzi się poezja – mówi Cezary Łasiczka. - Nikt nie ma nad nim władzy, nikt nie może go posiąść ani podbić. Jak to się dzieje, że wychodzą z niego takie wspaniałości? Poezja pozwala mi nazwać to, co czuję słowami, których nie potrafiłem sam dobrać.

Zapytany, co w kontakcie z poezją uważa za najważniejsze Michał Rusinek odpowiada: - Poezja jest gatunkiem literackim najśmielszym pod względem językowym. Szukam w niej nowych języków – mówienia o nas i o świecie, zwłaszcza tym współczesnym, jakże niestabilnym.

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności dla Moniki Herceg i Aleksandry Wojtaszek 

Kim są dwaj nowi jurorzy?

Cezary Łasiczka jest dziennikarzem Radia TOK FM. To laureat nagrody „Popularyzator Nauki” (2010) organizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od Polskiej Izby Książki otrzymał nagrodę „PIK-owy Laur” (2011) za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. Znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2013). W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni. W cotygodniowej audycji Poetycki Piątek, którą prowadzi na antenie Radia TOK FM, prezentuje poezje autorek i autorów z całego świata.

Michał Rusinek: pisarz, literaturoznawca, tłumacz. Pracuje w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z retoryki, teorii pisania i creative writing. Jest autorem wielu publikacji poświęconych językowi i retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.

Na przełomie 2023 i 2024 roku z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Pawła Huellego i prof. Zbigniewa Mikołejkę. Wieloletni jurorzy i przyjaciele Europejskiego Poety Wolności – choć tym razem nie zasiądą do stołu obrad – pozostają częścią historii tej nagrody.

Szczegóły na stronie Europejskiego Poety Wolności

Fundatorem Nagrody jest Miasto Gdańsk. Organizatorem Nagrody jest Instytut Kultury Miejskiej.

Oprac. PK

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych