Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności przyznawana jest od 2010 roku współczesnym poetom i poetkom europejskim oraz ich tłumaczom i tłumaczkom na język polski. W każdej edycji w serii wydawniczej Europejski Poeta Wolności – Nominacje ukazują się tomy finalistów. Licząca obecnie niemal 60 książek seria poetycka to ewenement w skali Polski i Europy. Wręczenie nagrody odbywa się co dwa lata podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności w Gdańsku.
Już za kilka dni odbędzie się spotkanie jurorów i jurorek tej edycji nagrody. Spośród nadesłanych 22 zgłoszeń jury wybierze do 6 nominacji – finaliści i finalistki powalczą o tytuł Europejskiego Poety lub Europejskiej Poetki Wolności 2026.
- Cieszymy się na spotkanie z nowymi jurorami, którzy przyjęli zaproszenie Miasta Gdańska do współtworzenia nagrody. Jesteśmy przekonani, że w osobach Cezarego Łasiczki i Michała Rusinka jurorskie dyskusje zyskują kolejne mocne i autonomiczne głosy – informują organizatorzy wydarzenia.
Czego w poezji szukają nowi jurorzy? Co jest dla nich istotne, co najbardziej przyciąga ich uwagę?
- Fascynuje mnie to magiczne miejsce w ludzkiej duszy, w którym rodzi się poezja – mówi Cezary Łasiczka. - Nikt nie ma nad nim władzy, nikt nie może go posiąść ani podbić. Jak to się dzieje, że wychodzą z niego takie wspaniałości? Poezja pozwala mi nazwać to, co czuję słowami, których nie potrafiłem sam dobrać.
Zapytany, co w kontakcie z poezją uważa za najważniejsze Michał Rusinek odpowiada: - Poezja jest gatunkiem literackim najśmielszym pod względem językowym. Szukam w niej nowych języków – mówienia o nas i o świecie, zwłaszcza tym współczesnym, jakże niestabilnym.
Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności dla Moniki Herceg i Aleksandry Wojtaszek
Kim są dwaj nowi jurorzy?
Cezary Łasiczka jest dziennikarzem Radia TOK FM. To laureat nagrody „Popularyzator Nauki” (2010) organizowanej przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od Polskiej Izby Książki otrzymał nagrodę „PIK-owy Laur” (2011) za promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych. Znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2013). W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni. W cotygodniowej audycji Poetycki Piątek, którą prowadzi na antenie Radia TOK FM, prezentuje poezje autorek i autorów z całego świata.
Michał Rusinek: pisarz, literaturoznawca, tłumacz. Pracuje w Katedrze Teorii Komunikacji na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzi zajęcia z retoryki, teorii pisania i creative writing. Jest autorem wielu publikacji poświęconych językowi i retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację.
Na przełomie 2023 i 2024 roku z wielkim smutkiem pożegnaliśmy Pawła Huellego i prof. Zbigniewa Mikołejkę. Wieloletni jurorzy i przyjaciele Europejskiego Poety Wolności – choć tym razem nie zasiądą do stołu obrad – pozostają częścią historii tej nagrody.
Szczegóły na stronie Europejskiego Poety Wolności.
Fundatorem Nagrody jest Miasto Gdańsk. Organizatorem Nagrody jest Instytut Kultury Miejskiej.
Oprac. PK