• Start
  • Wiadomości
  • Miasto robi dobrze jeżom. Zobacz, co wymyślono, by chronić te pożyteczne zwierzęta

Miasto robi dobrze jeżom. Zobacz, co wymyślono, by chronić te pożyteczne zwierzęta

Domki dla jeży w siedmiu różnych lokalizacjach oddaje do użytku w środę, 10 listopada, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Powstały całe strefy dla tych zwierząt - są oznaczone specjalnymi tablicami.
09.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak prezentują się gdańskie domki dla jeży

Na pomysł utworzenia parkowych jeżo-stref wpadła Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.

- Jeże w mieście mają trudne życie - podkreśla Ewelina Latoszewska, miłośniczka tych ssaków. - Nie tak łatwo tu o schronienie. Jesienne grabienie liści na terenach zielonych nie sprzyja tworzeniu miejsc bytowania i pożywienia. Uznaliśmy więc, że pomożemy jeżom ustawiając bezpieczne i przytulne schronienia, czyli specjalne domki. Ustawiamy je w tzw. strefach dla jeży. To wyznaczony obszar w parku czy na zieleńcu, który jest bardzo czytelnie oznaczony. Nie będą tam grabione na zimę liście, a jeżowe domki otoczone zostaną swego rodzaju rusztowaniem z liści i gałęzi, które będą miały za zadanie chronić te sympatyczne ssaki przed drapieżnikami.

Jeże objęte są częściową ochroną gatunkową. To niezwykle pożyteczne stworzenia. Przeciętna długość życia jeża to siedem lat. Niestety, w mieście zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat! A zdaniem badaczy – w 2025 r. dziko żyjących jeży na naszej planecie już właściwie może w ogóle nie być.

- Dlatego też, aby je chronić i pomóc im przetrwać w wielkim mieście, zbudowaliśmy dla nich w Gdańsku specjalne jeżo-strefy w siedmiu miejskich parkach - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, który sam jest miłośnikiem jeży i w czwartek przyjedzie na otwarcie takiej strefy w Parku Przymorze, by podkreślić, jak dużą wagę przywiązują władze miasta do zachowań proekologicznych. - Mam nadzieję, że domki pomogą im przetrwać zimę.

Strefy z domkami dla jeży powstały w aż siedmiu różnych lokalizacjach Gdańska: w Parku Przymorze, Parku Jana Pawła II (dwie strefy), Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensa, Parku Generała Józefa Bema, na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każda strefa jest oznaczona tablicą informacyjną.

Wejście do domku jest wystarczająco przestronne, by pomieścić lokatora

- Warto pamiętać, że jeże są zwierzętami nocnymi i samotnikami – dodaje Ewelina Latoszewska. Ich naturalna aktywność ma miejsce wyłącznie o zmierzchu i w nocy, od wiosny do jesieni. Obecność zatem jeża w naszym otoczeniu w ciągu dnia oraz nocą od później jesieni do wczesnej wiosny prawie zawsze oznacza, że coś mu dolega i potrzebuje on naszej pomocy. Najlepiej zwrócić się wtedy o pomoc lub radę do najbliższego ośrodka rehabilitacyjnego dzikich zwierząt, dla naszego województwa jest to Ośrodek Ostoja w Pomieczynie (http://ostoja.gda.pl/).

W zależności od wieku jeże mierzą od kilku do nawet blisko 40 cm. Mają krótki ogonek, ważą nawet do 2 kilogramów. Zaniepokojone lub przestraszone – zwijają się w kolczastą kulkę i trzęsą się intensywnie, żeby odstraszyć, a w razie konieczności poranić wroga. A od jabłek – zdecydowanie wolą dietę mięsną, czyli ślimaki, dżdżownice, jaszczurki, owady a nawet… węże! W czwartek, 10 listopada, mają swoje - ustanowione oczywiście przez ludzi - święto. Dzień wcześniej – 9 listopada - dostaną więc w Gdańsku nowe domki, w których zamieszkają.

Otwarcie jeżo-strefy w Parku Przymorze zaplanowano na środę 9 listopada o godz. 9., z udziałem podopiecznych warsztatów Terapii Zajęciowej PSONI Gdańsk z Przymorza, którzy w ramach swoich zajęć terapeutycznych zaaranżowali otoczenie domku dla jeży liśćmi i gałązkami. Opiekunem grupy jest Krzysztof Skrzypski, przewodniczący zarządu dzielnicy Przymorze Wielkie. Park położony jest na Przymorzu - wzdłuż ul. Pomorskiej (po prawej stronie od skrętu w prawo z ul. Chłopskiej w kierunku Sopotu). Sprawdź miejsce na mapie - TUTAJ

Pomoc jeżom to tylko jedno z wielu proekologicznych działań miasta. Inne to: zwalczanie motyla szrotówka-kasztanowcowiaczka, coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych domków dla ptaków, udostępnianie terenów zielonych na hotele dla owadów, bioremediacja w Parku Królewska Dolina, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina oraz projekt “Psia toaleta”.

Jeżo-strefy oznakowane są specjalnymi tablicami - m.in. takimi jak ta

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta