• Start
  • Wiadomości
  • Miasto przeciwko powodzi. Ruszają pierwsze konsultacje społeczne - dla wszystkich gdańszczan

Miasto przeciwko powodzi. Ruszają pierwsze konsultacje społeczne - dla wszystkich gdańszczan

W poniedziałek 31 października rozpoczynają się otwarte konsultacje społeczne z mieszkańcami w ramach organizowanego przez Miasto Gdańsk panelu obywatelskiego „Jak lepiej przygotować Gdańsk na wystąpienie ulewnych opadów deszczu w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu?”. Zachęcamy do dzielenia się opiniami.
30.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

15 lipca 2016 - świeżo po wielkiej ulewie, która wyrządziła wiele szkód. Nie ma wątpliwości, że żywioł będzie co jakiś czas wracał z powodu zmian klimatycznych. Gdańsk i gdańszczanie mogą się do tego przygotować lepiej niż kiedykolwiek

W ramach otwartych konsultacji społecznych do wyrażenia opinii na tematy będące przedmiotem panelu zapraszeni są wszyscy gdańszczanie. Od 31 października do 13 listopada każdy wyrazić może swoje opinie i propozycje przesyłając je pocztą elektroniczną na adres panel@gdansk.gda.pl lub za pośrednictwem poczty na adres Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk z dopiskiem "Panel obywatelski".

Bloki tematyczne będące przedmiotem konsultacji:
1. Co zrobić, żeby poprawić zatrzymywanie wody deszczowej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?
Lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stanowią część zlewni potoków płynących przez Gdańsk. Czy można coś zrobić, aby poprawić retencję wody deszczowej na ich terenie? Jakie działania powinny zostać podjęte w zakresie ochrony przeciwpowodziowej na tym właśnie terenie?

2. Jaki powinien być zakres pomocy dla mieszkańców Gdańska po wystąpieniu ulewnego opadu deszczu?
Na wypadek zalania fragmentów miasta powinien być gotowy program pomocy mieszkańcom. Co powinien on uwzględniać? Czy miasto powinno zapewniać np. kontenery na wywóz odpadów z prywatnych mieszkań? Czy, i w jakim stopniu pomagać osobom, które nie ubezpieczyły swoich mieszkań? Czy system udzielania wsparcia, który funkcjonował do tej pory się sprawdził? Co warto poprawić?

3. Czy budując nowe zbiorniki retencyjne zrezygnować z częściowego wypełniania ich wodą?
Po lipcowej ulewie pojawiły się wątpliwości, czy obecny sposób projektowania zbiorników retencyjnych w Gdańsku jest odpowiedni. Obecnie częściowo wypełnia się je wodą oraz zarybia. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej pełnią też funkcje rekreacyjną i przyrodniczą jako stawy. Czy zmienić sposób ich projektowania, rezygnując z wypełniania wodą, aby ich potencjał do przejęcia wody deszczowej mógł być jak największy?

CZYTAJ TEŻ: 9 tysięcy gdańszczan dostanie zaproszenia, a potem - losowanie. Rusza pierwszy w kraju panel obywatelski

Celem otwartych konsultacji jest zebranie opinii i propozycji mieszkańców Gdańska, w sprawie sposobu zabezpieczenia miasta przed skutkami ulewnych opadów deszczu w ramach adaptacji miasta do zmian klimatu. Zebrane informacje zostaną przekazane losowo wyłonionej grupie 63 panelistów.

Przypomnijmy, panel obywatelski to rodzaj konsultacji społecznych, w których udział bierze losowo wyłoniona, reprezentatywna grupa mieszkańców. - Najprościej jest porównać go do ławy przysięgłych w amerykańskim sądzie. Jego rolą jest ustalenie, co w danej sprawie będzie najkorzystniejsze dla całej społeczności, po zapoznaniu się z opinią wszystkich stron, które zainteresowane są tematem, w tym ekspertów, a także mieszkańców, którzy podzielą się swoimi opiniami, uwagami i przemyśleniami w ramach procesu konsultacji społecznych - wyjaśnia zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

Panel obejmował będzie trzy wspomniane wyżej bloki tematyczne. Każdemu z nich dedykowane będzie odrębne spotkanie uczestników panelu. Spotkania panelu odbywać będą się w soboty – 19 i 26 listopada oraz 3 grudnia.

Więcej informacji na temat panelu obywatelskiego i otwartych konsultacji na stronie: https://www.gdansk.pl/panel-obywatelski

{id80769}

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane