Nasz raport podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza dotyczyła działań mających na celu zapobieganie powodzi w Gdańsku. Pisaliśmy o realizowanych i planowanych na najbliższe lata inwestycjach w infrastrukturę przeciwpowodziową. Przypomnieliśmy także o 15 rekomendacjach przyjętych przez pierwszy w historii Gdańska Panel Obywatelski, którego tematem było zapobieganie skutkom wielkoskalowych opadów deszczu w Gdańsku.
Sprawdziliśmy stan realizacji rekomendacji przyjętych przez panelistów w grudniu 2016 r. Pytaliśmy o to m.in w Gdańskich Wodach, w Biurze Rozwoju Gdańska i w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
Druga część raportu dotyczyła zmian w modelu walki z wodnym żywiołem w Gdańsku i z likwidacją jego skutków dla mieszkańców. Tutaj także sprawdziliśmy stan realizacji rekomendacji panelu. Zapytaliśmy w Gdańskich Wodach o rekomendowane doposażenie magazynu przeciwpowodziowego. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie raportował o swoich działaniach poczynionych w kierunku poprawy komunikacji na linii mieszkańcy - służby miejskie. MOPR zacieśnił w tym celu swoją współpracę z radami dzielnic.
Przypomnieliśmy także przebieg ćwiczeń służb przeciwpowodziowych “Wodny Gdańsk”. Na ten temat wniosków z nich płynących rozmawialiśmy z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem i z Tadeuszem Bukonttem, dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG.
I wreszcie - napisaliśmy o podwojeniu liczby osób w ekipie do zadań specjalnych w Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. 100 pracowników tej ekipy pomagało wczoraj (27 lipca) mieszkańcom w układaniu worków z piaskiem w zagrożonych zalaniem miejscach.