Ile osób potrzeba do pracy w komisjach?
W naszym mieście wybory samorządowe zostaną przeprowadzone w 201 lokalach wyborczych: z czego 186 to obwody stałe, a 15 obwody odrębne (szpitale, domy opieki, areszty śledcze).
Członków komisji wyborczych, podobnie jak w poprzednich wyborach samorządowych i parlamentarnych, zgłaszają głównie pełnomocnicy poszczególnych komitetów wyborczych.
- Do pełnych składów obwodowych komisji wyborczych w Gdańsku potrzeba 2053 osoby. Zgłoszono już 2034. To oznacza, że do kompletu brakuje nam tylko 19 osób. Z punktu widzenia organizacji wyborów to naprawdę komfortowa sytuacja - mówi Paweł Kordowski, kierownik Referatu ds. Rad Dzielnic Urzędu Miejskiego.
Powołanie przez komisarzy wyborczych obwodowych komisji wyborczych ma się odbyć do poniedziałku, 18 marca.
Indywidualnie wciąż można zgłaszać akces do komisji
Czy to oznacza, że składy komisji wyborczych w Gdańsku zostaną już ostatecznie zamknięte?
- Nie. Zdarza się, że część osób powołanych do komisji z różnych powodów zmienia zdanie i rezygnuje. Zdarza się to nawet, w skrajnych przypadkach, nawet w dniu wyborów. I wtedy właśnie komisarz wyborczy uzupełnia składy komisji sięgając po osoby, które samodzielnie zgłosiły się do urzędu gminy - tłumaczy Paweł Kordowski.
Jak samemu zgłosić się do komisji wyborczej?
Indywidualnie mieszkańcy Gdańska mogą zgłaszać chęć udziału w komisji wyborczej do Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12, skrzydło C (wejście od parkingu) w pokoju 38, w godzinach pracy magistratu:
- poniedziałek 8.00 - 16.00
- wtorek 8.00 - 16.00
- środa 8.00 - 17.00
- czwartek 8.00 - 16.00
- piątek 8.00 - 15.00
Głosuj w wyborach samorządowych 7 kwietnia, a przedtem zamelduj się w Gdańsku
Przepisy nie precyzują do kiedy urząd gminy ma obowiązek przyjmowania zgłoszeń od mieszkańców.
Praktyka poprzednich wyborów wskazuje jednak, że niektóre osoby deklarowały chęć zasiadania w komisji wyborczej jeszcze w ostatni piątek przed niedzielnym głosowaniem.
Jakie jest wynagrodzenie za pracę w komisji?
Za udział w pracach i szkoleniach obwodowych komisji wyborczych w wyborach samorządowych przysługuje dieta.
- przewodniczący komisji otrzymają 900 zł
- zastępcy przewodniczącego 800 zł
- członkowie komisji 700 złotych
To o 100 złotych więcej dla każdej z wymienionych funkcji w porównaniu do ostatnich wyborów parlamentarnych, które odbyły się w październiku 2023 r.
Kto wyznacza mężów zaufania?
W przypadku mężów zaufania wyznacza ich pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona. Ta procedura odbywa się w całości poza działalnością gminy. Mąż zaufania kontroluje prawidłowość głosowania.
Mężowi zaufania wyznaczonemu do obwodowej komisji wyborczej przysługuje dieta w wysokości 40 procent zryczałtowanej diety członków komisji wyborczych. Jest ona wypłacana wyłącznie tym mężom zaufania, którzy obserwowali głosowanie przez co najmniej 5 godzin i obserwowali cały przebieg ustalania wyników głosowania do momentu podpisania protokołu głosowania.