Gdańskie Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w ramach Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego działa od listopada 2014 roku.
Do centrum może się zgłosić każdy uczeń, każdy nauczyciel, każdy rodzic z Gdańska po bezpłatną konsultację w sytuacji konfliktowej, po pomoc w rozwiązaniu problemów czy przeprowadzeniu trudnych rozmów.
Mediatorzy szkolni to byli pedagodzy, którzy nie są pracownikami żadnej ze szkół. Dzięki temu nikt nie może im zarzucić braku bezstronności.
Mediatorzy rówieśniczy to uczniowie, którzy próbują pomóc w rozwiązaniu konfliktów wśród swoich rówieśników.
- Często się zdarza, że uczniowie nie chcą, by ich problemy rozwiązywali dorośli. Uczniowie sami mogą je rozwiązywać. Uczymy ich tego - mówi Katarzyna Stryjek, mediator i trener mediacji w Gdańskim Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej.
Mediatorzy prowadzą mediacje między zwaśnionymi stronami (uczniami, rodzicami, nauczycielami i dyrekcją), ale także szkolenia w szkołach.
O roli mediatora w szkole, o relacjach między uczniami, rodzicami i nauczycielami, gdzie i w jaki sposób trafić do mediatora, porozmawiamy podczas wideoczatu, czyli programu Wszystkie Strony Miasta we wtorek, 4 grudnia. Transmisja na żywo o godz. 12.30.
Naszymi gośćmi będą:
- Katarzyna Stryjek, mediator i trener mediacji
- Krzysztof Lipka, mediator i trener mediacji
- Silvio Żerebiec, lider mediacji rówieśniczej
Program poprowadzi red. Roman Daszczyński.
Serdecznie zapraszamy.